Engelli çocuğu için hastaneyi suçladı

İkiz olarak dünyaya gelen oğluna doğum sırasında yanlış müdahale edildiğini iddia eden baba İbrahim Yıldız, oğlunun bu yüzden engelli olduğunu söyledi. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştıklarını belirten Yıldız, engelli oğlu yüzünden kimsenin kendilerine kiralık ev vermeye yanaşmadığını kaydetti.

10 / 03 / 2017 10:55

Hüseyin ÖZKAN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Mevsimlik tarım işçisi 5 çocuk babası 55 yaşındaki İbrahim Yıldız, 17 yaşındaki oğlu Hüseyin’in 2000 yılında Şanlıurfa Kadın ve Doğum Hastanesindeki doğum sırasında yanlış müdahale edildiğini iddia etti ve hastane hakkında dava açtı. Mahkemenin doğum hastanesinden ilgili dosyayı istediğini ancak hastanenin dosyayı sunmadığını kaydeden Yıldız, ellerinde hasta kabul defteri ve hastanede doğum yapıldığına dair fotokopi kayıtlarının olduğunu söyledi. Mahkemeden olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten Yıldız, oğlunun tedavisi için mücadele verdiğini söyledi.

İkiz olarak dünyaya gelen Hüseyin’in diğer ikizinden farklı olarak beyin gelişiminin yavaşladığını kaydeden baba Yıldız, oğlunun tedavisi için gittiği doktorların doğum sırasındaki müdahaleden kaynaklı olarak oğlunun engelli kaldığını kendisine söylediğini iddia etti. Oğlu Hüseyin’in tedavisi için yardım beklediklerini ifade eden baba Yıldız, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştığını ve çok zor şartlar altında yaşadıklarını dile getirdi. Oğlunun çevredeki vatandaşları ve komşuları rahatsız edecek düzeye geldiğini belirten Yıldız, durumu bilen kişilerin kendilerine evlerini kiraya vermediğini söyledi.


‘DOĞUM SIRASINDA SAKAT KALDI’

Oğlu, Hüseyin’in beynine oksijen gitmediğinden dolayı sakat kalmasında hastaneyi sorumlu tutan Yıldız, “Çocuklarımın sakat kalmasından sonra durumu hukuki mecralara taşıdım. Mahkeme, dosyayı kaybettiğimi söyleyerek bir şey yapılamaz kararı verdi. Doğum kaydının olmadığını bu götürdüğüm evrakların sahte olduğunu ve üç defa dosya açtığımdan dolayı hakkımın bittiğini bana söylediler. Şu anda 17 yaşında bir oğlum var. Doğum sırasında oğlum sakat kaldı. Bunu ben değil, İstanbul Adli Tıp Kurumundan bana gelen rapor söylüyor. 10 hastaneye götürdüm raporları, tüm hastaneler ‘doğum sırasında olan durum nedeniyle sakat kalmıştır’ raporu verdiler. Başhekime başvurdum daha sonra bana ‘Artık bir şey elimizden gelmez eski bir dosyadır bu. Bendi başının çaresine bakmalısın’ denildi. Tekrar mahkemeye gittim mahkemeden hastaneye yazı gönderildi. Hastane, ‘bu hastanın burada kaydı yoktur’ dedi. Elimde olan raporlarda doğum tarihinde olan hastalar arasında eşimin isminin yerine başka bir isim yazılmıştır. Ben bu durumdan şikayetçiyim. Bu durumdan ailece mağdur edildik. Hem çocuğum sakat kaldı hem de maddi anlamda mağdur edildim. Ayda 3 defa İstanbul’a gidip gelmek zorunda kalıyorum. Çocuğumu 2000 yılında sakat bıraktıktan sonra dosyayı ortadan kaldırmışlar. Bana verilen dosyayı gösterdim. O tarihte bana bu dosyayı kim verdi o zaman? Mahkemeye gittiğimde buradaki başsavcı beni içeriye almadı. Şu anda çocuğumun hayati tehlikesi var. Her an yanında olmam gerekiyor. Geçen gün yine Ankara’dan geldim. Ankara’daki hastaneler ‘Bu çocuğa artık herhangi bir şey yapılamaz. Çocuğun beyni oksijensiz kalmış bizim elimizden gelen bir şey yok’ dediler” ifadelerini kullandı.


‘HASTANE KAYDININ OLMADIĞINI SÖYLEDİ’

Yetkililere ulaşmaya çalıştığını ancak sesini duyuramadığını belirten Yıldız, çok kötü durumda olduklarını ifade etti. Yıldız şunları ifade etti: “Mahkeme sonuçlandı. Mahkemede çıkan karara göre; çocuğumun kaydının hastanede olmadığını söylediler. O yüzden de dava kapandı. Bu olaydan sonra mahkemeye gittiğimde başsavcının yanına gitmek istediğimde orada bulunan polisler beni dışarıya çıkardı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanına kaç defa gitmek istesem de bu girişimlerim hep başarısız oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gitmek istedim beni almadılar. Benim çocuğum sakat şu anda ve artık bitik durumdayım. Çocuğumun rahatsızlığından ötürü kimse bize ev vermiyor. Öteki oğlum Hüseyin’den biraz daha iyi durumda ancak Hüseyin’in sağlık durumu aşırı derecede kötü. Sağ kol ve bacak sakat şu an. Yetkililerden bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz. Maddi ve manevi yönden çökmüş durumdayız. Çocuklarımın bu hale gelmesinde sorumlu olan kişilerin adalet karşısına çıkmasını istiyorum.”