Fıstıkta verim düşük, fiyat yüksek!

Yaz mevsiminin sonuna doğru girilirken fıstık piyasası da yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Geçen sene perakende olarak ortalama 12-15 liradan satılan fıstığın bu sene 25 liradan aşağıya düşmeyeceği öngörülüyor. Tüketiciler için yüksek olan fiyatın, verimin az olması nedeniyle üreticinin yüzünü ise güldüreceğe benziyor.

10 / 08 / 2017 11:19

Adil HİLAL-İPEKYOL

Şanlıurfa Türkiye’nin fıstık üretiminin büyük bir bölümünü elinde bulunduruyor. Özellikle Birecik, Bozova, Halfeti ve Karaköprü’de yetiştirilen fıstıklar ülkenin dört bir yanına satılıyor. Yaz mevsiminin sonuna yaklaşılan şu günlerde ise fıstık piyasasında hareketlenme başladı. Üreticiler bir yandan ürünlerini toplamaya hazırlanırken, bir yandan da fiyatların netleşmesini bekliyor. Geçen sene perakende olarak ortalama 12-15 lira arası satılan kırmızı yaş fıstığın bu yıl ise en düşük 25 liradan satılması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak görüş aldığımız Şıra Pazarı’ndaki Şanlıurfa Fıstıkçılar Derneği Başkanı ve esnaf, fıstıkta bu sene verimin az olduğunu ve fiyatların da bu nedenle yüksek olacağını ifade etti.


DURMAZ: FİYATLAR 25-30 LİRA ARASINDA OLACAK
Şanlıurfa Fıstıkçılar Derneği Başkanı Müslüm Durmaz, geçen yıla oranla verimin yüzde 35-40 düşük olduğunu bu nedenle de fiyatın yüksek olacağını ifade etti. Durmaz, “Şanlıurfa fıstığının sezonu başlamıştır. Fıstıkta bu yıl verim az, geçen yıla oranla da yüzde 35-40 üretim düşüklüğü var. Tabi verim düşüklüğü sebebiyle geçen yıla oranla fiyatlar yüksek. Geçen yıl sualtını 7- 7,5 -8’e kadar satışı olurken bu yıl 13,5- 13,6’ya kadar fiyatlar yükseldi. Tabi ki daha kuru fıstığımız piyasa gelmemiştir, tahminen 15-20 güne kadar kırmızı kabuklu fıstık gelir. Biz onun fiyatını 25 ile 30 lira arasında öngörüyoruz. Şu anda üretim az olduğundan derece ne olur onu da kestirmek söz konusu değil. Şu anda çiftçi memnun. Üretim her ne kadar az olsa da fiyatların yüksek olmasından çifti bir nebzede olsun geçen yıla oranla memnundur” sözlerine yer verdi.


‘FISTIKLI BAKLAVAYA DA ZAM GELECEKTİR

Verimin az olmasının tüketiciye yansıyacağını ve özellikle fıstığın kullanıldığı alanlarda ürün fiyatlarının yükseleceğini dike getiren Durmaz, “Örnek olarak baklavalık fıstıklarda bugün bir kilo baklavayı 60 liraya alıyorsa yarın haliyle 75 -80 liraya tekabül edecek, tabi çerez olarak geçen yıl 30 liraya alınan fıstıklar bu yıl 45 lira olur tahminen” dedi.


‘FISTIĞIN TANITIMI İÇİN TÜM ŞEHRE GÖREV DÜŞÜYOR’
Şanlıurfa fıstığının tanıtılması için tüm kente görev düştüğünü hatırlatan Durmaz, “Fıstığı tanıtmak için dernek olarak değil, bütün Urfa olarak bütün şehrin el atması lazım. Tarım bakanımız da Urfalı olduğundan çok memnunuz, biz Fakıbaba’ya inanıyoruz, ona güveniyoruz. Urfa’ya fıstıkla ilgili bütün patentleri almak, Urfa’yla ilgili ürünlerin tanıtımını yapabilmemiz açısından bize yardımcı olacağından umutluyuz ve olacağına da inanıyoruz.

Fıstıkçılar Derneği olarak fıstıkçılar sitesi kurmayı düşündüklerini aktaran Durmaz, “Biz Şanlıurfa Fıstıkçılar Derneği olarak fıstıkçılar sitesi kurma aşamasındayız, resmi dairelerle görüşmelerimiz aşağı yukarı olumlu devam ediyor. İnşallah en kıza zamanda fıstıkçılar sitesi hem imalatını hem üretimini Urfa’da zaten kendi toprağımızda yapacaktır” diyerek sözlerine son verdi.


GÜZEL: REKLAMIMIZI YAPAMIYORUZ

Şıra Pazarı’nda esnaf olan Fethi Güzel de yine verimin az olmasına değindi ve fiyatların da bu nedenden dolayı yükseleceğini kaydetti. Güzel, “Verim az fiyat çok yüksek. Üretici durumdan memnun. Tüketiciye ise bu sene biraz yüksek olur fiyatlar. Geçen sene biz 11,5 liradan yaş kırmızı fıstığı satıyorduk buradan, perakende olarak da 12- 13 liradan satılıyordu. Bu sene herhalde 20 liradan aşağı düşmez. Biz reklamımızı yapamıyoruz. Buradaki iş adamlarının işletme kurması, fabrika kurması lazım. Sadece burada fıstığın işletmesi var, başka bir şey yok, paketleme yurtdışına gönderme diye bir şey yok” sözlerini kullandı.


FISTIK ANTEP’E GİDİYOR, HALKIMIZ FAYDA GÖRMÜYOR
Fıstığın Şanlıurfa’dan Gaziantep’e gitmesinden şikayet eden esnaf Ali Albayrak, “Geçen sene verimin yüksekti, bu yıl verim azdır. Tüketiciye muhakkak mal olacaktır, az olduğu için yüksek fiyattan satılacaktır. Bu fiyatlar üreticiye iyidir, geçen seneye göre yüzde 50 arttı. Fiyatlar şu anda iyidir. Sadece Urfa’da işletme olmadığı için direkt malımız Antep’e gidiyor, burada halk bir fayda görmüyor. Bizim halkımız, ham madde bizde olduğu için biz bir fayda görmeden Antep’e gidiyor. Büyük yatırımcılar yatırım yapsa işletme açsa fabrika açsa tabi ki herkes faydalanır, fakirler de ekmek yer herkes faydalanır” diyerek sözlerine son verdi.


PATENT ALMAK İÇİN ÇABA HARCAMAK LAZIM
Yine Şıra Pazarı esnafından Mehmet Ali İğrek de fıstığın patentinin alınması gerektiğini ifade ederek, “Bu sene fıstıkta verimin düşük olmasından dolayı fiyatlar yüksek geçen seneye oranla. Tabi üretici fiyatlardan memnun haliyle, fiyatların yüksek oluşu tüketiciye maddi yönden külfetli yansıyacaktır. Şanlıurfa halkına bu iş düşüyor fıstığın tanıtılması için, Şanlıurfalının kurumsal televizyonlarda, üreticilerin dernek olarak, siyasi kanat olarak fıstığı patentlendirmesi lazım. Urfa’ya mahsus olan biber olsun, örnek fıstık olsun. Bunlar Urfa’nın malıdır ve sahip çıkılması lazım. Patent almak için çaba göstermek gerekiyor” ifadelerini kullandı.