Hem kapatma hem para cezası


28 / 01 / 2017 11:54

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Şanlıurfa’da bu konuyla ilgili valilik bünyesinde komisyon kurulduğu belirten Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdulkerim Yavuz, “Kaçak kurumlarla ilgili valiliğimizin bünyesinde kurulan bir komisyonumuz var. Bir de ilçelerimizde kurulan kaçak kurum izleme ve denetim komisyonlarımız var. Bu yetkiyi valilik kaymakamlıklara verdi. Bakanlığımız bir genelge yayınladı bu konu ile ilgili. Bunun üzerinde valimiz de ilçelerde bu denetimlerin yapılabilmesi için bir yazı yazdı kaymakamlıklarımıza. Dolayısıyla her kaymakamlığımızda bir komisyonumuz var bu konu ile ilgili. Bu komisyonlarda ilçeden ilçeye değişmekle beraber kimi komisyonda milli eğitim müdürümüz başkan, kimisinde kaymakamın yazı işleri müdürü, kimisinde ilçelerdeki şube müdürlüğü başkanlığında, ilçe emniyetinden, mal müdürlüğünden, belediyeden, itfaiyeden olabildiğince kalabalık bir komisyon toplamaya çalışıldı” dedi.

KOMİSYON DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Komisyonun gelen şikayetleri değerlendirdiğini kaydeden Yavuz, aynı zaman da komisyonun halkın arasına karışarak kurumları denetlediğini ifade etti.

Yavuz, “Kurumlarda Maliye’nin ruhsatı olsa bile, belediyenin ruhsatı olsa bile Milli Eğitimden bir açılış ruhsatı yoksa bizim nezdimizde kaçak bir kurumdur. Dolaysıyla bununla ilgili tutanaklar tutuluyor, fotoğraflar çekiliyor ve bunlar bize bildiriliyor. Biz de bunları izleme komisyonuna gönderiyoruz.  Bir de valilikten bir kapatma onuru alıyoruz. Vali tarafından kapatma onurunu aldıktan sonra bunu tekrar izleme komisyonuna gönderiyoruz. Bu izleme komisyonu da belediye zabıtası aracılığıyla bu kurumları mühürlüyor. Bu birinci işlem bir de bu sene yeni yönetmelik değişti. Ocak ayında bu yönetmelik gereği de bunlar asgari ücretin 20 katı gibi bir para cezası var. Bundan sonra bu da uygulanacak. Kapatmakla kalınmayacak bu kurumun kurucusuna para cezası da kesilecek. Kapatma işlemi uygulandıktan sonra vali bey tarafından yazılan bir yazı aracılığıyla bu para cezası bunlardan tahsil edilecektir” dedi.

‘bunlar TEOG’a yönelik çalışamaz’

Bu tip kurumların sınavlara yönelik kurs veya ders veremeyeceğini vurgulayan Yavuz, “Burada iki tane ayrı kurum var. Bunlardan bir tanesi özel öğretim kurslarıdır. Bir tanesi de özel etüt merkezleridir. Etüt merkezlerinin amacı çocukların boş zamanlarını değerlendirmek açısından hem sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler yaptırmak bir yandan da derslerinden geri kalan, anlamadıkları yerleri onlara anlatmak, ödevlerine yardımcı olmak amaç bundan dolayı etüt merkezlerin müfredatlarının yüzde 50’si sosyal sportif ve sanatsal faaliyetlere ayrılmak zorunda. Bundan dolayı da bir spor salonuyla ya protokol imzalıyorlar. Yani bir tane spor salonu olmak zorunda. Çocukların bu faaliyetlere yönlendirilmesine teşvik etmek, boş zamanlarını doldurmak ve de anlamadıkları geri kaldıkları konularda onlara yardımcı olmak etüt merkezlerinin amacı bu. Yani bunlar kesinlikle bir TEOG’a hazırlanma yerleri değildir. Biz bunları gördüğümüz zaman bunların da cezalarını veriyoruz. Yani şuan para cezaları geldi. Diyelim ki bir etüt merkezinin TEOG’a hazırlıkla ilgili bir çalışma yaptığını, test çözdüğünü tespit edersek bu konuda gerekli cezalar kesilir. Özel öğretim kurslarıysa tek bilim dalından branştan açılıyor. Matematik dalında bir kurs açıyor veya fizik üzerinden açıyor. Bir ara bu üç taneydi. Sonra Anayasa Mahkemesiyle tekrar bu tek branşa düşürüldü. Geçmişte açılmış olanlarda Eylül ayında teke düşürülecek. Yani bir öğrenci her alanda iyi olmayabilir. Diyelim ki matematik dersi zayıf olduğundan dolayı desteğe ihtiyaç duyuyor. O zaman gidip matematik dersinden bir eğitim alır veya Türkçe, fizikten iyi değildir gider onlardan alır” diye konuştu.