Isırılmaya hazır mısınız?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da belediyeler sinekle mücadele konusunda sınıfta kaldı. Larva döneminde ilaçlama yapılmadığı için bu yaz mücadele edilse bile artık etkili olamayacak, dolayısıyla yine sivrisinek ve haşerelerle birlikte yaşamaya alışmak zorunda kalacağız.

28 / 02 / 2017 11:29

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

Şanlıurfa’da, “büyükşehir” statüsüne geçildiği günden bu yana bir türlü sinekle mücadele yeterli düzeyde yapılamadı. Kent merkezinde 3 merkez ilçe belediyesinin sorumluluğuna dağıtılan bu görev, kimi belediye tarafından yapılırken kimi belediyece ihmal edildi. Bu nedenle sinek ve haşere, ilçeden ilçeye gezdiği için etkili olunamadı. Geçen yıllarda insanlar gece sabahlara kadar sivrisinek sokmalarından dert yanarak uyuyamadıkları yönünde şikayetler iletmişti. Şanlıurfa’da bu durum o kadar trajikomik hal aldı ki, kentte yayın yapan televizyonlarda canlı yayınlarda konukların yüzlerinde sinekler uçuşuyordu. Bu nedenle bu yaz da aynı görüntülerin ve uykusuz gecelerin yaşanacağına kesin gözle bakılıyor.


GİTTİKÇE GEÇ KALINIYOR

Özellikle “kışlak” mücadele denen ilaçlama “larva dönemi” olan geçen aydan itibaren başlatılması gerekiyordu. Ancak Haliliye Belediyesi’nin dışında diğer belediyelerde bu yönde herhangi bir çalışma yapılmadı. Haliliye Belediyesi’nin kasım ayında yaptığı çalışma ise bilindiği kadarıyla kısa sürdü. Bundan sonra belediyeler tarafından başlatılacak olan mücadelenin çok fazla etkili olmayacağı tahmin ediliyor. Bir-iki ilçe belediyesi başlatsa bile diğer belediye başlatmadığı zaman mücadele etkisiz kalıyor. Bu yüzden normalde büyükşehir koordinesinde topyekun mücadele gerekiyor.  


UZMANLAR: KIŞLAK MÜCADELE ÖNEMLİ

Uzmanlar, sinekle mücadelede kışlak mücadelenin çok önemli olduğunu ve kesintisiz devam etmesi gerektiğini belirtti. Şanlıurfa’nın sıcak bir iklime sahip olduğunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden uzamanlar, kışlak mücadele ile kış popülasyonunu etkisiz hale gelebileceğini dile getirdi. Ayrıca “Siz sineğe başka bir bölgeye geçme diyemezsiniz” uyarısını da yapan uzmanlar, o yüzden tüm merkez ilçelerin aynı anda ve aynı etkide bir mücadele için kalmamalarının önemli olduğunu vurguladı.


HALİLİYE ERKEN BAŞLATTI ERKEN BİTİRDİ!

Şanlıurfa’da geçen yıl sinekle mücadelede yetersiz kalan belediyelere büyük tepki olmuştu. Haliliye Belediyesi bu tepkilerden ders çıkarmışa benziyordu. “Sivrisineksiz bir yaz için” sloganıyla yola çıkan Haliliye Belediyesi, sivrisineklerin yumurtlama dönemi yani larva döneminin başlangıcı olan geçen kasım ayında ‘kışlak’ mücadelesi başlattı. Haliliye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ilaçlama ekipleri, 32 merkez ve 137 kırsal mahallede çalışma yaptığını aktarmıştı. Belediye yapılan çalışmalarla sivrisineklerin çoğalmasının önüne geçmek istiyordu. 5 ekiple çalışma yapan belediye çöp konteynırları, su birikintileri, depolar, rögarlar ile yayılımın olabileceği alanlarda bir ilaçlama yaptığını bildirdi. Sivrisinekle kışlak mücadelesinin sürdürdüğü Şair Nabi Mahallesi’nde, Mahalle Muhtarı Hüseyin Çiçek çalışmalardan memnun olduklarını belirtmişti.