Kar Urfa’ya düşmeye görsün!

Kar yağışının nadir yaşandığı kentlerden olan Şanlıurfa’da önceki gün başlayan kar yağışı hayatı adeta felç etti. Şanlıurfa’yı diğer şehirlerle bağlayan karayolları tıkandı. Kar yüzünden kapanan yollar saatlerce kapalı kaldı. 40 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi öldü, 20’ye yakın kişi de yaralandı.

02 / 02 / 2017 11:30

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Günlerdir beklenen kar yağışı nihayet Şanlıurfa’ya da ulaştı. Ancak günlerdir uyarılar yapılmasına rağmen hem vatandaş hem de yetkililer alışık olmadıkları kar yağışına yenik düştü. Önceki geceden itibaren etkisi arttıran kar yağışında Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır karayollarında peş peşe trafik kazaları yaşandı ve yollar ulaşıma kapandı.  Zincirleme trafik kazalarının yaşandığı Urfa’da 2 kişi hayatını kaybederken, 20’ye yakın kişi de yaralandı. Yerel yönetimler ve karayolları ekipleri gün boyu yol temizleme ve tuzlama çalışmasını sürdürdü. Yollarda mahsur kalanlara kumanya yardımı yapıldı. Karın çilesini çekenler kadar karın keyfini sürenler de oldu. Yılın ilk karını gören birçok vatandaş kardan adam yaptı ve yaşadıkların sosyal medya hesabından paylaştı.

ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASI: 2 ÖLÜ, 8 YARALI

Şanlıurfa'da 10 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa-Diyarbakır karayolunun GAP Havaalanı mevkisinde aralarında kamyon ve tırların da bulunduğu 10 aracın karıştığı kazada kimlikleri henüz tespit edilemeyen 2 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Yaralılar, 112 Acil Servis ekipleri tarafından kentteki hastanelere kaldırıldı. Kar yağışı ve çok sayıda kaza nedeniyle yaklaşık 2 saat önce ulaşıma kapatılan Şanlıurfa-Diyarbakır karayolunun ekiplerin yeniden çalışmasıyla açıldı.

KAR KAZALARA NEDEN OLDU: 13 YARALI

Şanlıurfa'da önceki gün öğlenden sonra aniden bastıran kar nedeniyle, yaklaşık 40 aracın karıştığı trafik kazalarında 13 kişi yaralandı. Şanlıurfa-Diyarbakır, karayolu yoğun tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Türkiye'de karın ender düştüğü kentlerin başında gelen şehirde, aniden bastıran kar sürücüleri hazırlıksız yakaladı. Şanlıurfa-Diyarbakır karayolunun GAP Havaalanı yakınlarında yoğun kar yağışı nedeniyle aralarında otobüs, kamyon ve otomobillerin bulunduğu 40 araç kaza yaptı. Kazalarda yaralanan 13 kişi, 112 Acil Servis ekipleri tarafından kentteki hastanelere kaldırıldı. Yağış nedeniyle Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu ulaşıma kapandı. Trafik ekipleri, sürücüleri tedbirli olmaları ve zorunlu olmadıkça yola çıkmamaları yönünde uyarıyor.

ŞANLIURFA GAZİANTEP YOLU 4 SAAT KAPANDI

Şanlıurfa'da buzlanma ve trafik kazaları nedeniyle ulaşıma tek taraflı kapatılan Şanlıurfa-Gaziantep otoyolu açıldı. Şanlıurfa-Gaziantep otoyolunun 70. kilometresinde buzlanma nedeniyle aralarında tır, kamyon ve otomobilin bulunduğu 12 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasının ardından otoyol trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 4 saat tek taraflı ulaşıma kapatılan Şanlıurfa-Gaziantep otoyolu, araçların kaldırılması ve yolun temizlenmesinin ardından yeniden açıldı.

DİYARBAKIR YOLU KAPANDI

Şanlıurfa'da yoğun tipi ve trafik kazaları nedeniyle ulaşıma kapanan Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu, yeniden trafiğe açıldı.Kentte akşam saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar nedeniyle Şanlıurfa-Diyarbakır yolunda 2 kişinin öldüğü yaklaşık 20 kişinin yaralandığı çok sayıda zincirleme trafik kazası meydana geldi.Kaza yapan araçları olay yerine gelen vinçlerle yol kenarına alan ekipler tuzlama çalışması başlattı.Özellikle GAP Havaalanı yakınlarında kar yağışının tipiye dönüşmesi ve zincirleme kazalar nedeniyle 5 saat önce ulaşıma kapanan karayolu, jandarma, polis ve karayolu ekiplerinin çalışmasıyla ulaşıma açıldı.Bu arada, GAP Havalimanında uçuşları iptal edilen yolcuların ve Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki görevlilerin kapanan karayolu nedeniyle kent merkezine gelemediği öğrenildi.

BELEDİYE EŞEKLERİ DONMAKTAN KURTARDI

Şanlıurfa'da sahipsiz iki eşeği donmaktan belediye ekipleri kurtardı. Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa-Mardin karayolunun 10. kilometresinde başı boş dolaşan eşekleri fark eden sürücüler, durumu Haliliye Belediyesi'nin beyaz masa birimine bildirdi. Bölgede çalışma başlatan ekipler, yol kenarından kar yağışından etkilenen iki eşek buldu. Ekipler, üzerileri kar birikmiş eşekleri araca bindirerek hayvan barınağına götürdü.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER DE ORTAYA ÇIKTI

Şanlıurfa'da etkili olan kar, tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'nde renkli görüntüler oluşturdu.

Öğleden sonra başlayan ve özellikle yüksek kesimlerde etkisini daha çok hissettiren kar, tarihi Balıklıgöl ve Şanlıurfa Kalesinde, tabloları aratmayan manzaralar yaşattı. Uzun bir aradan sonra kente kar yağdığını gören bazı vatandaşlar, Balıklıgöl Yerleşkesinde hatıra fotoğrafları çektirdi.