köpeksiz köyde değneksiz geziyor! avm’den kötü sürpriz: yolun yarısı gitti

11 Nisan Meydan Projesi’nin büyük bölümü betonlaştırıldığı için kentte tartışma devam ederken, Turkmall firması buna aldırış etmeyip yolu da kendi alanına kattı.

16 / 02 / 2017 12:00

Mustafa ARISÜT-İPEKYOL/ÖZEL HABER

Hala 11 Nisan Meydanı’nın katline Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi mi, önceki başkan Celalettin Güvenç mi, şimdiki başkan Nihat Çiftçi mi, Bakan Faruk Çelik mi yoksa hepsi mi ferman verdi henüz netlik kazanmazken, meydanda AVM inşa eden Turkmall firması yeşil alan payına olduğu gibi yola da yayılmaya başladı. Firma 16 bin metrekarelik kullanım alanını 18 bin metrekareye çıkarmıştı. İnşaat halindeyken güvenlik duvarını yola kadar genişleten firma güvenlik duvarı kalktıktan sonra adeta kötü bir sürpriz yaparak yolu da kendi alanına kattığı ortaya çıktı. Oysa Bakan Çelik, “halk ne isterse o olacak” derken, dönemin belediye başkanı Güvenç de adayken “tamamı yeşil alan olacak” şeklinde konuşmuştu.


FİRMA BİLDİĞİNİ OKUDU

Şanlıurfa’da son yılların en çok konuşulan konusu kuşkusuz 11 Nisan Meydan Projesi. Gerek kentin göbeğinde olması gerekse de yeşil alana olan ihtiyaçtan dolayı birçok STK bu konuda görüş ortaya koyarken, vatandaşlar da başta sosyal medya ortamı olmak üzere birçok ortamda proje hakkında beklentisini açıklamıştı. Her ne kadar projede yeşil alanın yanında AVM, otel ve kapalı otopark da olacağı açığa çıksa da, kentte tek görüş hemen hemen tamamının yeşil alan olması yönündeydi. Bu tepkiler nedeniyle otel ve AVM projeden çıkarılıp yerine “cami” ve biraz da “işyeri” eklendi. 38 metre genişliğinde olması planlanan yol yine 24 metre olarak kaldı. Bunun yanı sıra firma da bildiğini okudu ve AVM alanını genişletti. Üstelik Bahçelievler otopark yükünü hafifleteceği yönünde vaatlerin verildiği kapalı otopark AVM’ye dahi yetmeyecek şekilde küçültülüp 195 araçlık hale getirildi. Yolun yarısı da AVM’ye gittiğinden geriye 3 şerit kaldı. Tüm bu olan biten ve büyük ihtimalle büyükşehir meclisinin aldığı karar da çiğnenirken, büyükşehir belediyesi firmaya yönelik herhangi bir yaptırım uygulamayıp bu duruma göz yumdu.


PEKİ URFA HALKINA NE SÖZ VERİLMİŞTİ?

Başta Bakan Faruk Çelik, “halk ne isterse o olacak” diyerek yeşil alanın daha fazla olacağı yönünde açıklama yapmıştı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç de henüz aday adayı iken tamamının yeşil alan olacağı yönünde söz vermişti. Projenin startını vermek amacıyla 2012 yılının Kasım ayında ilk kazma vurulurken konuşan Bakan Çelik, “Efendim burası nasıl olacak, ne şekil olacak deniliyor. Şanlıurfalılar ne istiyorsa o şekilde olacak. En güzel şekilde buranın Şanlıurfalıların emrinde olması, çarpık kentleşme görüntüsünden uzak, Şanlıurfa’ya yakışmayan bir görüntü ortadan kalkacak. Yeşil alanın bol olduğu, belki de cıvıl, cıvıl insanların, ailelerin oturduğu, suyla, tabiatın buluştuğu son derece nadide bir cazibe merkezi haline gelmiş bir merkez olacak.” şeklinde konuşmuştu.