OSM, CEMAAT VE İPEKYOL


16 / 07 / 2017 13:11

Özel OSM Ortadoğu Hastanesi daha önce usulsüzlüklerini ortaya çıkaran ve mali polis tarafından operasyon yapıldığına dair haberde hastanelerinin ismini açık yazan Gazete İpekyol hakkında 2015 yılında 25 bin gazete 25 bin lirada haberi yapan olarak benim hakkımda olmak üzere toplamda 50 bin liralık tazminat davası açmıştı. Dava açma gerekçesi olarak ise “Paralel Hastaneye üç yıl sonra operasyon” başlıklı haber gösterilmişti. OSM Yönetimi, hem usulsüzlük yaptıklarını hem de Paralel Yapı ile ilgilerinin olduğunu inkar ediyordu.

Usulsüzlük yaptıklarına dair belge mahkemenin devam ettiği 4. Asliye Hukuk Mahkemesine sunuldu. Gülen Hareketi ile ilgili ilişkilerini ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sözleşmeyi feshetmesi üzerine duymayan kalmadı. Son duruşma geçen 15 Mart’ta yapıldı. Taraflar uzlaşmayı kabul etmedi. Dava Temmuz ayında yapılacak duruşmayla devam edecek. OSM Yönetiminin davadan amacı da Gazete İpekyol’dan ve haberi yapan muhabir olarak benden toplamda 50 bin lira tazminat kazanmak. Dava ve karşı taraf hakkında ilginç detaylar var. Bunlardan birisi OSM Yönetiminin avukatlığını yapanın kim olduğu diğeri ise Gülen Hareketine yönelik ilişkiler. OSM, Medicana ile anlaşmak üzereyken yaptığımız bir haber üzerine Gülen Hareketi ile hiçbir ilişkilerinin bulunmadığını belirtmişti. SGK’nın tekrar sözleşmeye yanaşması için bunun böyle bilinmesi de şarttı. Gazete olarak biz de cevap haklarını engelleme gibi bir durumumuz yoktu zaten. Cemaat ve Paralel Yapı ile hiçbir ilişkilerinin olmadığı yönündeki açıklamalarını yayınladık.

Ancak kendileriyle çelişen bir durumları ortaya çıktı. Cemaatle hiçbir bağlantılarının olmadığını iddia eden OSM Yönetiminin hala avukatlığını yapan kim biliyor musunuz? Ahmet Düşünür. Bir dönem AK Parti il başkanlığı da yapan Düşünür’ün cemaatle ilgisi olduğunu Şanlıurfa’da bilmeyen yok sanırım.

Dolayısıyla SGK’nın OSM ile anlaşmasını neden feshettiği de, OSM’yi kimin savunduğu da gün gibi ortada. Fazla söze gerek yok artık. Söz sırası yargıda…

HABER NEYDİ?

Gazete İpekyol’da OSM’nin suç duyurusunda bulunmasına gerekçe olarak sunduğu haber geçen yıl 27 Mayıs’ta yayınlanmıştı. Haberin içeriği hastaneye mali polis tarafından düzenlenen operasyondu. Haberde dört yıl önce Sayıştay müfettişlerince kesilen 61 milyon liralık cezanın ört-bas edilmesi işlenmişti. Hastane yönetiminin tepki göstermesine en büyük sebep ise haberdeki, “Gülen Cemaatine yakınlığı ile bilinen Özel OSM Ortadoğu Hastanesine ve aynı kapsamda SGK İl Müdürlüğü binasına İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi.” ifadesiydi.