Radyolar bir bir kapandı

Top Dağı’nda radyo vericilerinin bulunduğu bölge hazine arazisi olduğu için yıllar önce gecekondu bölgesine dönüşmüştü.

03 / 01 / 2017 13:05

Kentin en yüksek tepesi olduğu için vericilerini zorunlu olarak buraya yerleştiren radyo sahipleri, birçok konuda sıkıntı ile karşılaşıyor. Tapusu bulunmamanın yaşattığı resmi sıkıntıların yanı sıra hazineye kira ödeyen bazı şahısların buranın gerçek sahibiymiş gibi “kira” adı altında talep ettiği ücret de radyocuları canından bezdirdi. Kira ödemeyi kabul etmeyen yada geciktiren radyocunun, vericisinin bulunduğu kulübeye geçişi engelleniyor. 

YAYIN YAPAN YEREL RADYO AZALDI

Şanlıurfa’da yayın yapan 10’dan fazla yerel radyo vardı ancak karşılaştıkları sıkıntılar nedeniyle bir bir kapandı. Şuanda GAP FM, Medya FM, Mega FM, Kampüs FM ve Suruç FM olarak 5 yerel radyo yayında. Kampüs FM Harran Üniversitesine, Suruç FM ise Suruç Kaymakamlığına ait bir radyo olarak yayın yapıyor. Ayrıca bu radyolardan Kampüs FM’in vericisi yayın yaptığı Osmanbey Kampüsü’nde, Suruç FM’inki ise Gölpınar Mesire Alanı’ndaki ormanlık alanda bulunuyor. Diğer tüm yerel radyolarla kentte yayın yapan ulusal radyoların vericileri Top Dağı’nda. Yerel radyolar gibi ulusal radyolardan birçoğu yaşadığı verici sorunu nedeniyle Şanlıurfa’da yayını durdurmak zorunda kaldı. Kentte kısa bir süre önce yayını kapanan Karacadağ FM var. Ancak bu radyo PKK’ya yakın olduğu gerekçesiyle devlet tarafından kapatılmıştı. Zaten ekonomik sıkıntının yanı sıra birçok problemle boğuşan radyocular bir de vericilerinin bulunduğu Top Dağı’nda sıkıntı yaşayınca bu işi yapamaz hale geldi. Bu nedenle hem geri kalanların kurtulması hem de görüntü kirliliğinin ortadan kalkması için Büyükşehir Belediyesi’nin bir çözüm bulması gerekiyor.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖRNEK BİR PROJE YAPTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa ve benzer sorunu yaşayan illere örnek olacak çok güzel bir proje hazırladı. Çamlıca Tepesinde siluetin bozulmasına sebep olan televizyon ve radyo vericileri belediye tarafından yapılmaya başlanan ve Eyfel Kulesi’nden daha yüksek olan 365 metre uzunluğundaki kuleye çıkarılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1 Mart 2016 tarihinde başladığı kulenin 95 metresini tamamladı. Kulenin 60 metre çapında ve ortalama 24 metre derinlikte toplam yaklaşık 100 bin m3 temel kazısı ve 9 bin metre kare iksa imalatı yapıldı. İstanbul’un en önemli simgelerinden birisi olacak kulenin 148’inci ve 153’üncü metrelerinde seyir terası 153’üncü ve 175’inci metrelerinde ise restoranlar hizmet verecek. 

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL