Sağlık-sen balıklıgöl’deki Asm’nin takipçisi olacak


03 / 02 / 2017 11:58

Adil HİLAL-İPEKYOL

Biz hiçbir hastanenin kapanmasını istemiyoruz. Sonuçta insanlara hizmet veriliyor. Bu sektörde özel veya devlet yok. Herkesin alıştığı ‘Özel hastane’ tabiri aslında çok da farkların olmadığı bir kurum. Onlar da SGK ile anlaşmalı onlar da bizim mevzuata tabidirler. Şu anda bizim doktor sayısında bir sıkıntımız yok. Mehmet Akif’te olsun, Balıklıgöl Devlet Hastanesi ve Eyyübiye Devlet Hastanesinde herhangi bir doktor açığımız bulunmamakta. Ancak sağlık çalışanları sayımız yetersiz. Sağlık çalışanları tabi iş gücünün artması, çalışma saatlerinin uzamasına neden oluyor. İki kişinin yapacağı işi bir kişi yapınca ister istemez sağlık çalışanlarında bir çöküntüye neden oluyor. Bunun da çözümü dediğimiz gibi bakanlık buraya atama yaptı. Yakın zamanda sisteme aktarılırsa bu sıkıntı da ortadan kaldırılacaktır. Nüfusun hızlı bir şekilde yükseldiği, genç nüfusunun çok olduğu Şanlıurfa’da önümüzdeki 10-15 yılın planlanması yapılması gerek.

EKSİK OLAN BRANŞLAR

Biz de sistemin içerisinde olduğumuz için bu branştan eksik veya fazla diyemiyoruz. Şanlıurfa’da her branştan hemen hemen var. Bu süreçte Gastrolog doktoru ile ilgili bir sıkıntımız oldu. Şu anda yeni bir atama oldu. Şu an yeni gelmesinden dolayı, sosyal nedenlerden dolayı henüz işine başlamış değil. 10 Gün sonra burada göreve başlayacaktır. Yan branşlarda zaman zaman eksiklikler olması normaldir. Bu durumun yarın olmamasının bir garantisi yok. Burada çalışan doktor mecburi görev süresini doldurduğu zaman başka bir ile, ailesinin yanına geçmek istiyor. Onun yasal haklarını elinden alınması mümkün değil. Şanlıurfa’ya sözleşmeli kadrolar getirildi. Yakın zamanda il ve ilçelerde ilan edilir bu durum. Bunu sağlık çalışanlarına da getirdiler. 4 yıl zorunlu çalışma şartı getirdiler.  4 yıldan sonra 2 yılda tayin isteme hakkı verildi. Yani bir sağlık çalışanının 6 yıl boyunca burada görev yapması için çeşitli genelgeler yayınlandı. Bu durumun Şanlıurfa için fayda sağlayacağımı düşünüyorum. Şu an için burada göğüs cerrahı az olabilir. Göğüs cerrahı Türkiye genelinde az olan branşlardan bir tanesi. Yok değil ancak ilimizde de azdır. Diğer branşlarda hemen hemen eksiğimiz yok hekim bazında söylersek.

Teçhizat konusunda eksiğimiz yok. Şu an için bu cihaz da olsun diyeceğimiz bir şey yok. Devlet geçmiş zamanlarda da cihaz konusunda ve ekonomik alanda alınması gereken cihazlar konusunda bizleri hiçbir zaman geri çevirmedi. Eyyübiye’de açılan hastanenin de yüzde 80-90 oranında donanımı tamamlandı.  Yoğum bakımları, pediyatid yoğum bakımları ile Türkiye’nin istisnai yoğum bakımları arasındadır. Doğum salonları ile ciddi bir hizmet veriyor.

BOŞALTILAN HASTANELER

Tam kapasiteyle hastane olarak hizmet vermesi fiziksel olarak olanaksızdır. Depreme dayanıklıkları yok bir de eski yapılar olduğundan dolayı mümkün görünmüyor. Ama orada mağduriyetin giderilmesi adına semt poliklinikleri dizayn edildi. Haliliye devlet hastanesinin içerisinde kadın doğum ve çocuk branşları hizmet vermeye başladı. Yine şehitlikteki bölgede fiziki çalışmalar tamamlandı. Muhtemelen yakın zamanda hizmete girer. Orada çocuk branşları ve diğer branşlar semt polikliniği olarak hizmet verecekler. Yine kadın doğum Balıklıgöl devlet hastanesinde hem doğum hem çocuk poliklinikleri açıldı.  Eski kadın doğum hastanemizin fiziki şartları çok kötüydü. Zaman zaman basına da uzandı bu durum yerde yatan hastalar vardı. Çok kötü şartlarda hizmet veriliyordu. Çocuk hastanesi aynı şekilde tıkış tıkıştı. Belki 5-10 kilometre daha uzağa gitti ama o kötü şartlardan kurtulduk en azından. İnsanlar hastaneye geldiği zaman belki yine yetersiz kalacaktır ancak bu sağlık çalışanlarıyla bu imkanlarla verdiğimiz hizmetler normalin iki katıdır.

İl genelinde 200’e yakın FETÖ darbe girişiminden sonra açığa alınan doktor var. Bu bilgiler bizimle paylaşılmadığından dolayı tam olarak net bir sayı vermek doğru olmaz.

YETİŞKİNLERE YÖNELİK ACİL

Bunun kurulmamasının nedeni insan kaynağımızın az olmasından kaynaklanıyor. Fiziki şartlarımız tamamlandı, alt yapımız da hazır ama insan kaynağı olmadığı için eğer hizmet üretemeyeceksek şu anda kadın, çocuk, doğum ağırlıklı gitmek ve poliklinik hizmeti vermekle başladık. Belki iki üç ay içerisinde bu hizmet yerine getirilebilir. Günlük ortalama 4 bin – 5 bin hafta başlarında 7 bin hastaya bakılıyor.  Şu an için çocuk ve kadın doğumda doluluk oranımız %80’lerde. Günlük en az 50-60 en fazla 120 doğum oluyor. Kolay bir sayı değil. Düşünün ki hastanede bir gün içerisinde 120 doğum oluyor. O gün içerisinde büyük bir hizmet veriliyor haliyle. Bunun 30-40 tanesi ameliyat oluyor. Bu iş gücünü 365 gün, 24 saat yürütmek hakikatten taktire şayandır. Orada çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

SİSTEMDE YAŞANAN AKSAKLIKLAR

İnternet altyapısını hastaneye taşırken hastanenin altyapısının yetersiz olduğu söylendi. Çok hızlı bir şekilde yaklaşık 1 buçuk milyon TL harcama yaparak internet altyapısı yenilendi. Dijital olduğundan bizim elimizde olmayan internet ana sunucusu üzerinden kesintiler yapılabiliyor. Biden birçok bilgisayarın bağlanmasıyla ağırlaşabiliyor tabi. Alt yapılardan kaynaklanan bir problemimiz yok zaman zaman yüklenen programlardan dolayı aksamalar olabiliyor. Çeşitli elektronik durumlarda arızalar olabiliyor. Bu kadar hizmet üretiyoruz zaman zaman bizim sağlık çalışanları şiddete maruz kalıyor. Şanlıurfa, bir İstanbul, Ankara’dan çok farklı değiliz. Bazen oralardan gelen insanlar buralarda yaşanan olayları çok daha az yaşandığını söylüyor. Geçen bizim hastanemizde de yaşanan bir olay var. Çok gereksiz nedenlerden dolayı sağlık personeli hatalı olsa bile onu dövmeyi gerektirmez.  Resmi yollarla yaşadıkları sıkıntıları, şikayetleri gerekli mercilere iletebilme imkanları olmasına rağmen insanlarımız bu olayı farklı yollarla halletmeye çalışıyorlar. Günde 5 bin hasta bakıyoruz, biz de isteriz günde 50-60 hastaya bakalım. O hastaları geri göndermemek için hekimlerimiz kabul ediyor. Geç de olsa hastaya bakılıp gönderiliyor. Birinin 120. Olması gerek herkesi aynı anda bakamayız. Sağlık çalışanlarının arasında da zaman zaman meramını anlatamayanlar da yok değil. Ama bu yine şiddeti gerektirmez. Şanlıurfa’ya sağlık personelinin gelmemesinin sebeplerinden bir tanesi de budur. Dışarıdan Şanlıurfa’ya ön yargı ile bakılıyor.

BALIKLIGÖL’DEKİ ASM

Bununla ilgili valilikle ve milletvekillerimize bildirim yapıldı. Orası gece kondu bölgesi olduğundan dolayı ASM yapılacak bir ortam yok. 15-16 bin insana hizmet veren bir yer. Fakat kamunun yapmış olduğu inisiyatif almadan dolayı ilçe emniyet müdürlüğüne tahsis edildi. Orada ASM yapılması için ortamın olmamasından dolayı vatandaşlarımız sıkıntı yaşayacaktır. Biz bu konunun takipçisi olacağız. İnşallah Valilik bu yanlıştan döner.