‘Şanlıurfa bu bölgenin parlayan yıldızı olacak’


06 / 02 / 2017 11:49

(Hüseyin ÖZKAN-Adil HİLAL-İPEKYOL)

Hafta sonu Cazibe Merkezi Programı kapsamında kente gelen Bakan Elvan'ın ziyaretindeki ilk durağı Şanlıurfa Valiliği oldu. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın ve kurum amirleri tarafından karşılanan Bakan Elvan, Valilik şeref defterini imzaladı. Ardından toplantı salonunda yetkililerle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından Bakan Elvan kameralar karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu.

‘ŞANLIURFA BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK’

Bakan Elvan, “Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Kasım ve Aralık aylarında yatırımcılarımızın ön taleplerini aldık. Bu ön talepleri aldığımızda 23 ilin tamamına yatırım yapmak isteyen girişimcilerimizin olduğunu gördük. Şanlıurfa iline yönelik yoğun bir talep olduğunu ifade edebilirim. Aşağı yukarı 3 milyar liralık bir yatırım yapma talebi var. Bu çok önemli bir meblağ. Çok sayıda yatırımcımızın Şanlıurfa’ya yatırım yapmak için başvuruda bulunduğunu biliyoruz. Biz başvurular yapıldıktan sonra gerekirse yatırımcılarımızı yönlendireceğiz. Şanlıurfa inanç turizminin başkenti, peygamberler şehri. Doğal haliyle Şanlıurfa ili bir cazibe merkezi. Önümüzdeki günlerde Şanlıurfa bu bölgenin parlayan bir yıldızı olacak” diye konuştu.

İSTİHDAM MÜJDESİ

Ziyaretleri kapsamında GAP Başkanlığını da ziyaret edeceklerini ifade eden Bakan Elvan, mesleki eğitim programlarının başlayacağını belirterek, “Özellikle işsizliğin azalması ve nitelikli insan sayısının artırılmasına yönelik çok güçlü mesleki eğitim programlarını çok yoğun bir şekilde başlatacağız. Her bir eğitim verdiğimiz kardeşimizi de istihdam edeceğiz. GAP idaresi ve Kalkınma Ajansımız bunu birlikte hazırlayacaklar. Bu bölgede ve Türkiye’de insan kaynağına yönelik ihtiyaç neyse bu konuda tedbirlerimizi alacağız. Gençlerimizin istihdamına büyük önem vereceğiz. Valimiz ve milletvekillerimizle omuz omuza vererek bir bütün olarak Şanlıurfa’mızı layık olduğu yere getireceğiz. Bu noktada sayın valimize, milletvekillerimize ve belediye başkanlarımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

REFERANDUM AÇIKLAMASI

Türkiye’nin daha hızlı gelişmesi, daha hızlı büyümesi için değişikliğe ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Elvan referandumu işaret etti ve "Biz artık koşmak istiyoruz. Yürümek, kaplumbağa hızıyla gitmek istemiyoruz. Türkiye’nin daha hızlı gelişmesi, daha hızlı büyümesi ve daha güçlü bir konuma gelmesi için böyle bir değişikliğe ihtiyacımız var. Bundan sonraki süreçte yine Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hem Şanlıurfa ilimiz hem de tüm Türkiye olarak büyümeye, güçlenmeye devam edeceğiz. Bunun için bu sürecin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin istiklali açısından ve gerçekten Türkiye’nin geleceğine yön verecek bir referandum süreci olduğunu düşünüyorum.  İnşallah vatandaşlarımız da gereken desteği bizlere verecektir. Türkiye’nin önünü açıp 2023 hedefine daha rahat ve daha kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlayacaktır" dedi.

Ziyaretlerin dolayı Bakan'a teşekkür eden Vali Güngör Azim Tuna basın açıklamasının ardından Bakan'a Şanlıurfa'yı simgeleyen çeşitli hediyeler takdim etti.

Öte yandan toplantı öncesi Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci Bakan Elvan'a ilçeye yapılması planlanan Turizm Yolu Projesini sundu.

Bakan Elvan'ın Valilik programının ardından Şanlıurfa Fuar Merkezi protokolünü imzalamak üzere Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ne geçti.

STK TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Sabah saatlerinde Valilik ziyaretleriyle başlayan temaslar Büyükşehir Belediyesi, İl Danışma Meclis toplantısı ve GAP TEAM tesislerindeki ziyaretinin ardından Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'na (ŞUTSO) geçti. Bakan burada iş adamları ve Sivil Toplum Kurulu temsilcileriyle Cazibe Merkezleri Programıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

YATIRIMCIYA ÖNEMLİ MÜJDELER VERİLDİ

Burada Şanlıurfa’nın bir medeniyetler şehri olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, “Birlikte yaşama deneyimiyle dünyaya örnek olacak bir şehirdir. Ancak şehrimizin bunların bileşkesi olan bir özelliği var. Şanlıurfa çelim gücü olan çevresinin kendisine baktığı merkez şehirlerden biridir. Güneydoğunun, ticaretin bir merkezidir.  Sosyal ve ekonomik alanın her alanında Şanlıurfa'nın her alanında yatarım yaparken, hükümet bu hassasiyetle yatırım yapıyor. Şanlıurfa gelişmezse gelişmezse bölge gelişmez, bölge gelişmezse Türkiye gelişmez.  Proje ve istihdam kapsamında 23 ili kapsayan cazibe merkezler,i projemizde Şanlıurfa hemen hemen ilk sırada yer alıyor.  Cazibe merkezi programının mevcut teşvik mekanizmalarında farklı bir yönü var. İş dünyamızın yatırım girişimcilerin önünü daha net görmelerini sağlayan ve bir paket olarak sunduğumuz mekanizmayı hazırladık.

Peki nedir bu mekanizma?

Yatırım yapmak isteyen girişimci işin başında devletten en tür destek alacağını bilecek. Bu sistemde geleceğe yönelik herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmayacaksınız.

İkincisi  biz yatırımı devlet yatırımı yatırımcıyla birlikte gerçekleştirecek.

Yatırımın başından sonuna sizinle birlikte hareket edeceğiz sanki bu yatırımı devlet yapıyormuş gibi yapacağız. Sorun varsa o sorun bizim deyip biz çözeceğiz. Bu kamu özel iş birliğinin güçlü bir uygulaması yatırım olarak ortaya konacak. Üçüncüsü temel farkı yatırımcıyı yönlendireceğiz.  Türkiye Kalkına Bankasına başvuru yapacaksınız. Yatırım destek ofisine de başvuru yapabilirsiniz. Tüm başvurular 1 ay süreyle toplanacak. Tekliflere bakacağız. Şanlıurfa'ya kimler başvurmuş, kimler yatırım yapmak istiyor.  her bir ilimize bir kaç sektörde roller vereceğiz” dedi.

İŞTE BAKAN ELVAN’NIN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI:

İllerin belirli alan uzmanlaşmalarını, bir ilde belli sektörlerin kümelenmesini istiyoruz.

Yatırımcıya danışmanlık hizmeti vereceğiz. Bu hizmetle yatırımcıya şu ile giderseniz maliyetiniz aşağıya iner rekabet edebilme şansınız güçlü olur diyeceğiz.

Önceliği deneyim sahibi, tecrübe sahibi olan yatırımcılara vereceğiz.

Başvurular, yatırım destek ofislerine başvuru yapılacak.

Bedelsiz arsa tahsisi, bina yapımı için yine biz devredeyiz. İstiyorsanız binayı siz yapacaksınız bedelini biz ödeyeceğiz. Tek kısıt 20 bin metreye kadar ve maliyeti 10 bini geçmeyecek.

Makineler için dışarıdan ithal mi, yurt içinde üretilen makine mi, makine ithalse Kalkınma Bankası 6 yıl vadeli faizsiz kredi vereceğiz. Teminatınız ise aldığınız makine olacak.

Yerli malı teçhizat kullanacaklar için vade 10 yıla çıkacak, ilk 3 yıl ödemesiz. 

İstihdam edilecek eğitim masraflarını da biz karşılayacağız.

Üretim aşamasına geldiğiniz o aşamasında işletme sermayesine ihtiyacınız olacak. Yeteri kadar işletme sermayesine yoksa almış olduğunuz kredinin faizin yarısı biz karşılayacağız.

Hiç parası olmayanlar kusura bakmasın. Sen de elini taşın altına koyacaksın. Paramızı karıştıracağız. Sen de yüzde 30 öz kaynak olarak siz de koyacaksınız.

Bu Şanlıurfa için, bölge için, Türkiye için önemli bir fırsat.

Şanlıurfa'nın önemli avantajları var. Şanlıurfa tarım şehri. Çok geniş ovalarımız var. Büyük sulama projelerimiz var. Sadece Suruç ve Bozova sulamasına baktığımızda sadece bu iki proje için tahsis ettiğimiz maliyet 4 milyarı geçiyor.

Şanlıurfa için 1 milyon hektar alanın toplulaştırması var.

Şanlıurfa sizin sayenizde şahlanacak. Gelin birlikte bu yatırımları gerçekleştirelim.

Şanlıurfa için 3 milyar proje tutarında yatırımcı grupları var.  Bunları arttırmak istiyoruz.

Şanlıurfa'da istihdamı arttıracağız. Yeter ki bu dayanışmamız olsun. Gerçek yatırımcılara destek vereceğiz.”

Ayakkabıcalar sanayi bölgesi için Kalkınma Ajansıyla protokol imzalandı.