Taziyeniz varsa tomarla paranız da olacak!

Herhangi bir yakını ölen Urfalı artık taziye evinin ücretini de düşünmek zorunda. 3 gün boyunca tutulan taziye evleri için personel de dahil fahiş fiyatlar talep ediliyor. Taziye yemeği, çay, su, kahve ikramı, personel parası, mevlit derken taziye sahibinin masrafı oldukça kabarıyor.

08 / 02 / 2017 11:26

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Şanlıurfa taziye kültürünün en çok yaşandığı illerin başında geliyor. Son yıllarda yerel yönetimlerin de programlarına aldığı taziye evlerini inşa etmeyle bu kültür hem şehir merkezinde hem de kırsalda oldukça yaygınlık kazandı. Kent merkezinde evinde yasını tutup baş sağlığına gelenleri karşılayacak imkanı bulamayanların imdadına bu taziye evleri yetişiyor. Sayıları son dönemde artan taziye evlerinden ücret alınması ise tartışmaya yepyeni bir boyut kazandı. Taziye evlerinde ölü yakınlarının yasını tutamayıp lokanta düzeniyle gelenlere yemek ve ikramda bulunması yetmezmiş gibi bir de taziye evine fahiş bir fiyat ödemesi şu anda Şanlıurfa’da tartışılan konuların başında geliyor. Bunun son örneği ise Paşabağı Mahallesinde bulunan taziye evinde kesilen tahsilât makbuzu oldu. 3 günlüğüne tutulan ve 900 TL’lik tahsilâtın yapıldığı taziye evinin tahsilât makbuzunda Paşabağı Mahallesi Muhtarlığının adı bulunuyor. Tahsilât makbuzundaki kaşe ise Paşabağı Mahallesi Abdurrahman Bin Avf Cami Yaptırma ve Güzelleştirme Derneğine ait. Şanlıurfa’da sosyal medyada da gündeme gelen bu taziye evlerindeki ücreti herkes veriyor ancak şu ana kadar kimse dillendirmeye kimse cesaret edemiyor.

MASRAFLAR KATLANIYOR

Peki, son yıllarda sayıları artan her mahallede bulunan bu taziye evlerindeki ücret tarifesi nasıl işliyor? Kent merkezindeki tüm taziye evlerinde benzer fiyatların olduğu ifade ediliyor. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların taziyelerini yapmak için taziye evlerini tek tek dolaşıp pazarlık ettikleri ifade ediliyor. Taziye yemeği, çay, su, kahve ikramı, personel parası, mevlit masrafı, mevlithanlara ödenen para derken ölü yakınlarının masrafı oldukça kabarıyor. Hatta son dönemde ne kadar gerçek olduğu bilinmez ama bazı ölü yakınlarından bahşiş adı altında para dahi istendiği dile getiriliyor.

MEZARLIKTAN İTİBAREN PARA HARCANIYOR

Taziye sahibi taziye evinde yaptığı bu kadar masrafla da kurtulmuyor. Mezarlıktan itibaren para harcamak zorunda. Kent merkezindeki mezarlıklarda yeni defin yapılamıyor. Ölü yakını yeni mezarlıkta yer alırsa buna da para ödemek zorunda kalıyor. Eski mezarlıklarda yeri varsa veya eski bir yakının üzerine defin yapacaksa taziye sahibi kendini mutlu sayıyor. Ancak bu durumda da mezarlıktaki tabut da para ile taşınıyor. Toprağı sulayıp çocuklar para için yapışıyor taziye sahibine. Mevsim yaz ise meyan şerbeti satanlar, kış ise mırra satanlar ‘Yok mu sebil eden’ diyerek ölü yakınlarından para koparmaya çalışıyor.

3 GÜN BOYUNCA YEMEK VERİLİYOR

Maddi durumu iyi olmayan ve yakınları da üstlenmeyen taziye yemekleri ise tam bir sorun.  3 gün boyunca belli bir nizam ve düzen içinde verilen taziye yemekleri için de taziye sahibi yüklü bir miktar harcamak zorunda. Ya kendi imkânlarıyla ya da hazır yemek yapan yemek firmalarından bu yemeği temin edenler belli bir meblağı gözden çıkarıyor. Kent merkezinde yer sıkıntısından dolayı taziyeler 3 günle sınırlanırken kırsalda bu bir hafta veya bir aya kadar sürebiliyor. Kent merkezinde durum böyleyken kırsalda bazı aşiretlerde taziye masraflarının aşiret üyeleri arasında paylaşıldığı kaydediliyor. Urfa’daki taziyelerle ilgili birçok uygulamanın İslam’da yerinin belli olmadığını belirten konunun uzmanları bazı uygulamaların zamanla bidat haline geldiğini kaydediyor.