Urfalı aileye Osmanlı'dan toprak kaldı!

Harranlı Çelik ailesi Osmanlı döneminden kalma iki köyün sahibi olduklarını iddia ederek, ellerindeki tapu belgesiyle dedelerinden kalan mirası ispatlamak ve topraklarına kavuşmayı hayal ediyor.

14 / 11 / 2017 15:40

Özlem KOÇHAN/İPEKYOL

Şanlıurfa'da yaşayan Harranlı Çelik ailesi 200 yıl önce Osmanlı'dan miras kaldığını belirttiği Hurz ve Han köylerinin kendilerine ait olduğunu iddia ederek topraklarının kendilerine verilmesini istedi.  "Bu iki köy satın alınamaz ve rehin alınmaz. Bundan sonra bu köyün gelirlerinden hiçbir şey Devlet-i Aliye'ye verilmeyecek ve hiç kimse de bunların hakkını alamayacaktır." Bu ifade, Harranlı Çelik ailesinin ellerinde bulunan Osmanlı'dan kalma mühürlü belgede yazılı bir ifade. Hicri yılı 1242'de yazılan bir tapu belgesine 3 yıl önce ulaşan aile, dedeleri Şeyh İbrahim'e vakfedildiğini öğrenildi. Aile, bir ceylan derisine yazılan belgede padişahın ıslak mühürü olduğunu da belirtti ve 70 bin dönümlük olduğunu tahmin ettikleri miraslarına kavuşma hayaliyle ellerindeki belgeyi Türkçe'ye çevirtti. Ellerindeki tapuyla merhum avukat Feridun Yazar'ın kapısını çalan aile, o dönem hukuki mücadele başlattıklarını ancak avukatlarını hayatını kaybetmesiyle süreci askıya alındıklarını söyledi.

‘İKİ KÖY SATIN VE REHİN ALINAMAZ’

Köyün ilçeye 25 km. uzaklıkta olduğunu iddia eden ailenin elindeki belgede, "Bu iki köy Hurz ve Han, Harran nahiyesine bağlı ve Harran'da Urfa ve Rıha'ya bağlı.  Bu bilinen iki köyü Han ve Hurz Harran nahiyesine bağlı olan Han ve Hurz köyü Seyid Şeyh İbrahime Vakf ettim. Bu Seyid Şeyh İbrahim orada meftundur. Şeyh İbrahim ve onun çocukları ve onun torunları zürriyeti bu evrakın sahipleridir. Bu iki köy satın alınamaz ve rehin alınmaz. Bütün bu anlatılanlardan sonra kim ki bunlara eziyet ederse onların rızası olmadan onların malını elinden alırsa Allah'ın ve meleklerin laneti üzerine olsun" ifadelerinin yer aldığı görüldü. Aile şimdi topraklarının kendilerine ait olduğunu kanıtlayıp, topraklarını kavuşmak istiyor.