ÇİĞKÖFTEYİ YOĞURDUK MARKASINI UNUTTUK!

18 / 11 / 2017

 “Çiğ köfte birçok ilde sahiplenilmeye çalışılıyor. Tadı ve kalitesinden dolayı bunu Adıyaman çiğ köftesinin hak ettiğini düşünüyorum."

Bu açıklama Adıyaman Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu’ya ait. Öyle ya Adıyaman, çiğköftenin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için yaptığı başvuruda sona yaklaştı. Yakında tescili alacaklarına eminler. Bu sebeple gerine gerine ‘Bizim hakkımız’ deme lütfunu da kendilerinde görüyorlar.

Bir şehrin kimliğini oluşturur sahip oldukları. Tanımlar, aitlik kazandırır, değer verdirir, kıymetlendirir.  Şanlıurfa misal. İsotuyla zengin, Göbeklitepesiyle köklü, Balıklıgöl’üyle mistik, mor eşarbıyla yöresel, Harran’ıyla tarihsel… Bu kenti güzelleştiren sahip oldukları.

Bir de sahip olup sahip çıkamadıklarımız var. Onlar bizim öksüz çocuklarımız, kırık kolumuz, kanayan yaramız. Bir lavaşımız ve lahmacunumuz var mesela, Ermenistan’a kadar uzanır tescil savaşımız. Bir çiğköftemiz var, Adıyaman’a kaptırma yolunda olduğumuz. E asıl kıyamet söz konusu çiğköfte olunca kopuyor.

Adıyaman vekilleri müjdeyi paylaşıyor, tescil elimizde olacak diye. Şanlıurfalılar sosyal medyada ‘bizim’ savaşı veriyor.

Önce şu gerçeği bir kabul edelim; tescil olmasa da çiğköfte Şanlıurfa’nın! Tarihsel sürecine inecek kadar konunun üstadı değilim ama sıra gecelerinin şahı çiğköfte, akşam yemeklerinin baştacı çiğköfte, Hz. İbrahim’in ateşe atılma olayında bu topraklarda yapılan çiğköfte, buraya ait…

Peki Adıyaman neden çiğköfteyi kimliğine ekliyor? Çünkü adamlar bu işi yapıyor!

Biz, “Efendim et çok beklemez ee etsiz de çiğköfte olmaz” diyerek çiğköfteyi mutfak sınırlarımızdan dışarı çıkaramadığımız için adamlar marka değeri oluşturup çoooktan kimlik kazandılar. Önce Adıyaman ardından çevre iller sonra Türkiye’nin dört bir yanı ve Şanlıurfa’nın tam göbeğine ‘Adıyaman Çiğköftecisi’ dükkanı açtılar. Piyasada biz de varız dediler, çiğköfte bizde yenir dediler, çiğköfteyi bilinçlere Adıyaman diye kazıdılar.

Türkiye’nin en büyük çiğköfte zincirine sahip olan Adıyaman sonra çıkıp “Çiğ köfte birçok ilde sahiplenilmeye çalışılıyor. Tadı ve kalitesinden dolayı bunu Adıyaman çiğ köftesinin hak ettiğini düşünüyorum. Gittiğiniz her yerde çiğköfte yediğiniz zaman Adıyaman’ın ismi olacak" diyebiliyor.

Diyene mi, hayır dedirtene bakıyorum.

“Madem çiğköfte Urfa’nın neden bir markası yok?” diye soruyorum. Şanlıurfa marka oluşturmalı. Tescil elimizde olsa dahi tutunmak için marka şart! Şanlıurfa’da oturup çiğköfte siparişi verebileceğimiz adres Adıyaman Çiğköftecisi iken kazanan hep Adıyaman olacak.