GELDİ ÇATTI

25 / 05 / 2017

Şimdiden hoşgeldin!

Böyle bir coşkuyla karşıladığım şey son 10 gündür havasına büründüğüm Ramazan.

Bilenler bilir ama bilmeyenler için Ramazan’ın en güzel yaşandığı 2. şehir Urfa’dır. (Benim ilk sıramda zira İstanbul yer alır)

1.  Altın sükut

Orucun ilk günü. Aman Alllah’ım! Sıcak havanın da etkisiyle kent, bir anda terk edilmiş gibi olur. Normalde de sakin yapılı olmayanlar “Çıkıp milletle dalaşacağıma evimde otururum” deyip (ki Allah onlardan razı olsun) dış dünyayla ilişkilerini keserler. Kapalı çarşıda in cin top oynar. Ana caddede araç sayısı yarıya düşer. Hele saat 12.00-13.00 oldu mu kimseyi göremezsin dışarıda. İşte o sessizlik…. Arasan da bulamazsın.

2.  Serinlik şart

Gelelim dışarıya çıkanlarda. İşçi memur kesimi saymazsak daha çok Hasan Paşa Camisi avlusunda ve camilerde karşılaşırsınız Urfalılarla. Amaç, sıcak havalarda avludaki suya ayaklarını daldırıp serinlemek veya kliması bulunan camilerde uyumak. Bu manzara kaçınılmazdır.

3.  Olmazsa olmaz

Akşama doğru her şehirde olduğu gibi Urfa’da da hareketlilik başlar. Ama bu hareketlilik, 2 konum arasında yoğunlaşır. Ev ve fırın! Zaten yemeklerini mahalle fırınında yaptırmaya alışkın Urfalıların Ramazan’da fırın yemeği kaçınılmaz olur. Elde tepsi o fırın yoluna düşülecek, fırıncı tezgahında üst üste dizili tepsilerin üstüne bir de senin tepsin eklenecek. Her ilde fırınlardan taşan pide kokusunu Urfa’da kebap kokusu alacak. Pide de neymiş, kebap kokacak kebap…

4.  Günbatımında yükselen ses

Ve günbatımıyla Dergah Camisi’nden yükselen o ezan sesi! Balıklıgöl çevresinde çimler üzerinde iftar açanlar o sese daha yakın oldukları için şanslı olsa da herkesin aynı anda oturduğu sofralarda beklenen o ezan sesinin ‘Buyurun’ daveti herkesin ruhuna işler bu kentte. Her evden yükselen kaşık çatal seslerini dinlerim ben, ezan bitti mi başlar iftar şölenim.

Belediyeler, hayırseverler kurdukları Halil İbrahim sofralarıyla taçlandırırlar Ramazan’ı. İftar sonrası bereket diler herkes, çokça barış ve huzur…

5.  Akşamdan sahura

İftar sonrası Teravih namazından sonra 2 adresiniz olur bu şehirde. Biri Balıklıgöl, diğeri Topçu Meydanı. Birinde mistik bir hava hakimdir, diğerinde Ramazan eğlenceleri sizi gün boyu yaşadığınız sükuttan alıp götürür. Topçu Meydanı ve Balıklıgöl güzergahında bir insan hareketliliği…Gelenler gidenler. Urfa’da akşam alışverişi en çok Ramazan ayında yapılır. Gündüz kapalı olanlar iş yerleri iftardan sonra hizmet verir. Herkes sokakta.

Geç vakitlere kadar süren hareketlilik yaklaşan sahur vaktine kadar sürer. Belediyeler tarafından kurulan sahur sofraları da oruç tutanları bekler.

6.  Gizli kahramanlar

Sadece Urfa’ya özgü olmasa da burada Ramazan Ayı’nda komşuların yemek ikramı ve muhtaçlara yapılan yardımlar 2 kat artar. Alenen “bakın yardım yapıyorum” diye şov düşkünlerini arka planda tutup, ‘Bir elin verdiğini diğeri görmesin’ ahlakıyla yardım yapanlar öyle çok ki.

Keşke sayıları bu Ramazan daha da artsa. Zira “İslam güzel ahlaktır.”

Bir gün de olsa imkanınız varsa Urfa’da iftarınızı açın derim ben. Dergah’a muhakkak uğrayın.