‘Mahallemizin birçok eksiği varken ‘neler yapabiliriz’ düşüncesiyle yola çıktık’

Seyrantepe Mahallesi Muhtar Adayı Nuranioğlu, “Acaba mahallemizin birçok eksiği varken ‘ne yapabiliriz’ düşüncesiyle yola çıktım ve bu mahallede oturan biri olarak aday olmaya karar verdim” dedi.

03 / 03 / 2017 11:44

(Röportaj: Muhsin ELGÜN-İPEKYOL)

Seyrantepe Mahallesi son günlerde Şanlıurfa’nın en çok konuşulan mahallelerinin başında geliyor. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı mahallede şu ana kadar 82 muhtar adayı çıktı. Aday sayısı bu kadar fazla olunca seçmen hangi adaya veya verilen vaade inanacağını şaşırdı. Aday bolluğunun yaşandığı muhtarlık seçim maratonunda öyle uçuk vaatler veriliyor ki, seçmenin de kafası karışıyor. Ancak bu adayların içinde mahallenin sorunlarını gerçekten bilen, ayakları yere basan vaatler sunanlar da var. İşte bunlardan biri de Nurani Nuranioğlu. Nuranioğlu, neden aday olduğunu ve ne gibi vaatleri verdiğini Gazete İpekyol’a anlattı.


Sayın Nuranioğlu öncelikle sizi tanıyalım

1985 Şanlıurfa doğumluyum. İlk-orta ve lise öğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladım ve halen Açık Öğretim Fakültesinde okuyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım. 2011 yılından bu yana Özel Güvenlik Görevliyim ve halen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde güvenlik şefiyim.


Neden muhtar adayı oldunuz?

Öncelikle yeni kurulan mahallemizin tüm Karaköprü ve Urfa halkımıza hayırlı olmasını dilerim. “Acaba mahallemizin birçok eksiği varken ne yapabiliriz’’ düşüncesiyle yola çıktım ve bu mahallede oturan biri olarak aday olmaya karar verdim. Sanırım çoğu aday arasında en genç olan ve bu işi yapmaya müsait olan kişi benim.


Bu mahallemizin sınırlarını ve seçmen bilgi ve sayısını verebilir misiniz, kimler oy kullanabilir?

Bir sınırımız Eyyübiye iken diğer sınırımız Haliliye ilçesinde kalmaktadır. Biz zaten Karaköprü ilçesine bağlıyız. Dolayısıyla Şanlıurfa’mızda ender mahalleler arasındayız. Genel olarak bakıldığında ise Şanlıurfa-Diyarbakır yolunun Çevik Kuvvet kavşağı yukarısında sağ tarafta rakım olarak yüksek bir tepe’de kalmaktadır ve manzarası son derece güzel olduğundan adına da Seyrantepe verilmiştir. Şu an resmi olarak kayıtlı olan seçmen sayısı 6413 kişidir ancak mahallemizde oturan birçok vatandaşımız halen kayıt dışı olup burada ikametgâhları olsa da muhtarlık seçimlerinde oy kullanamaz. Kaldı ki birçok vatandaşımızın da ikametgâhı yoktur ve bu da bildiğiniz üzere idari olarak cezası vardır. Mahallemiz Şanlıurfa’nın bir mozaiği gibi olup her meslekten vatandaşımız burada mevcuttur.


Peki, rakipleriniz hakkında düşünceleriniz nelerdir?

70 üzerinde muhtar adayımız var. İşin bir garip tarafı da kazansa bile Mazbatasını alamayacak kişiler de aday. Bunun nedeni de bildiğiniz üzere bir mahallede Muhtar Adayı olmanız için o mahallede en az son 6 Ay’dır ikametgâh şartı var. Kaldı ki yukarıda da bahsettiğim üzere bırakı son 6 ay’ı da halen halen ikametgâhı burada olmayan adaylar da var. Bu sayı 1 veya 2 değil. Yaklaşık 20 üzeri aday bu durumda. Azaları hiç söylemiyorum bile. Onların durumu çok daha kötü. Yani aslında seçimin tekrarlanma ihtimali veya kazanan A kişisi olsa bile muhtar B kişisi olma durumu yüksek. Benim ve azalarımın öyle bir problemi yok. Başka bir konu da vaatler. Beni en çok güldüren ve şaşırtan şey muhtar adaylarımızın vaatleri. Sanki Belediye Başkanları veya BaşBakan ve CumhurBaşkanı olacakmış gibi vaatler var. O vaatleri duyunca şaşırıyorum Gülüp geçiyorum.


Diğer muhtar adaylarının nasıl vaatleri var yani. Biraz açar mısınız?

O kadar çok vaat var ki bilmiyorum hangi birinden başlasam. Ancak size hemen ilk aklıma gelen birkaç vaadi söyleyeyim. TOKİ sitelerinin tam ortasında havuz yaptıracağım, yeni binalar yükselteceğim, burasını belediye yapacağım. Karakol getireceğim, tüm mahalleye bedava internet, burası ilçe olacak, hızlı tren getireceğim, metrobüs ve tramvay getireceğim vs. uzayıp gidiyor. Ama en ilgincini de en başlarda duymuştum Cumhurbaşkanımıza (Sn. Erdoğan’ı kastediyor) mahallede ev verip emekli olunca burada yaşamasını sağlayacağım. Yani emin olun öyle renkli geçiyor ki bu tür vaatleri duyunca tüm yorgunluğumuz gidiyor.


Gerçekten ilginç…Peki sizin vaadiniz var mı?

Benim vaadim ve tek sözüm ancak ve ancak bir şeyler yapabilmek adına çalışmak olacaktır. Kurumlar ile muhtarlığımız arasındaki iletişim güçlü ve hızlı olursa bizden yana sorun yok. Ben ve ekibim hazırız. Mahallede oturan biri olarak ve bizzat mahalle ile ilgili sorunları yaşadığım için çoğu konuda bir şeyler yapmaya çalışacağımı düşünüyorum.


Peki, sizce mahalledeki sorunlar nelerdir?

Bana göre mahallemizdeki en büyük sorun, çoğunluğu memur olan seçmenimizin telefonlarının çekmemesi yani çekim problemi. Yine en büyük sorunlardan biri ulaşım. Eğer mahallemizde yaşıyorsanız ve arabanız yoksa 10 bine yaklaşan nüfusun mahkûm olduğu gibi siz de sadece mahallemize gelen 2 belediye otobüsünde yer kapmalısınız. Kaldı ki her iki otobüs hattı da Şanlıurfa merkeze gidiyor. Yani mahallemiz Karaköprü ilçemize bağlı ama o ilçeye gidilemiyor. Kaldı ki mahalle içinde kalan ara caddelere dahi girilmiyor ve özellikle de yaşlı ve çocuklu bayanlarımız çoğu kez yaklaşık 1 km yürüyerek durağa yetişmek zorunda kalıyor. Yine güvenlik meselesi mahallemizin en büyük sorunlarından biri. Yer altı problemleri ciddi manada sıkıntılı. Düşününki 10 bin kişilik bir mahallede sağlık ocağımız yok. Elektrik sıkıntısı, halen açılmayan ara ana cadde ve sokaklar, çevre düzenlemesi, sosyal alanlar, gençlik merkezi, sanat okulu, taziye evi, herhangi bir program yapılabilecek bir alanın olmaması, konferans seminer tarzı sosyal projeler için uygun yerlerimizin olmayışı ve yine her 4 bina ortasında bir park olsa da en az 72 çocuğa 1 park düşmesi. Yani düşünün ki, hasta oluyorsunuz ama gideceğiniz bir sağlık ocağınız yok. Dışarı  çıkıp eşinizle bir tiyatro, seminer, kurs gideyim derseniz yok. Çocuklarınızı park’a götürdüğünüzde ortalama 1 saat salıncak bekleme süresi, Karaköprü’ye gitmek isterseniz eğer anca arabayla veya çevik kuvvet kavşağında inip başka bir otobüsle gidebilirsiniz vs vs. vs.. Son olarak ölseniz ailenizin sizin arkanızdan yas tutacağı bir oturma yeri yani taziye evi bile yok.


Sizin aday olduğunuz mahalle daha çok TOKİ’nin evler inşa ettiği bir yer. Burası için bazıları dernekler veya şahıslar insanlara umut satıp sizi ev sahibi yapacağız diyerek para alıyorlar. Buna ilişkin neler söylersiniz?

Bazı şirketler ve dernekler ücret karşılığında size ev vereceğim dese de kesinlikle inanmayın.


---BİTTİ---