TEGV’de GİHA Zamanı!

09 / 04 / 2017

 GİHA (Gönüllüler İçin İnsan Hakları Atölyeleri), gönüllülerimizin haklarını bilen, kalıp yargılardan, önyargılardan, ayrımcılıktan ve şiddetten uzak, toplumsal konular üzerine eleştirel düşünebilen bireyler olarak birikimlerini paylaşmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıktı. Gönüllüler İçin İnsan Hakları Atölyeleri, toplam 51 yerel eğitmen tarafından gerçekleştiriliyor.

22-24 Nisan ve 6-8 Mayıs 2016 tarihinde 40 gönüllünün katılımıyla 4 gün süren Video Atölyeleri sonucunda gönüllülerimiz İnsan Hakları konusunda farkındalık videoları hazırladılar. Ayrımcılık, barış gibi toplam 6 alanda makale, kitap, video vb. eğitim malzemeleri bulunan e-kütüphanemiz ise21 Eylül Uluslararası Barış Günü’nde açıldı. (e-Kütüphaneye ulaşmak için http://e-kutuphane.tegv.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz).

Gönüllülerimiz GİHA’lar için şunları söylediler: 

“Çocukluğun evrensel bir deneyim olmadığı, tarihsel ve toplumsal anlamda değiştirilebileceği konusunda daha da aydınlandım.” (Çocuk Hakları Atölye çalışmasında sonra)

“Katılımcı ve temsilci demokrasi hakkındaki bilgim arttı.” (Katılım Hakkı Atölye
çalışmasından sonra)

“Bir barış kültürü oluşturma konusunda kendimi daha yetkili hissediyorum.” (Barış Atölyesi)

“Günlük yaşamda karşılaştığımız önyargı ve kalıp yargılara karşı daha dikkatli olduğumu hissediyorum.” (Ayrımcılık Atölye çalışmasından sonra)

“İnsan haklarının üç nesil boyunca gelişimi hakkında bilgi sahibi oldum.” (İnsan Hakları Atölye çalışmasından sonra)

“Cinsiyet rollerimize dair kendi algı ve davranışlarımın daha fazla farkındayım.” (Toplumsal Cinsiyet Atölyesi)

Ayrıca yapılan anketlerde gönüllülerimizin %94’ü katıldıkları atölye çalışmalarının beklentilerini karşıladıklarını belirtirken, gönüllülerimizin %95’i katıldıkları atölyeleri arkadaşlarına tavsiye edeceklerini belirttiler.

  İnsan Hakları, Barış, Ayrımcılık, Çocuk Hakları, Katılım Hakkı ve Toplumsal Cinsiyet olmak üzere toplam altı atölyeden oluşan Gönüllüler için İnsan Hakları Atölyeleri’nin Barış Atölyesi, 2 Nisan 2017’de 24 gönüllümüzün katılımıyla eğitim parkımızda gerçekleştirildi. Katılım Hakları Atölyesi ise 9 Nisan’da gerçekleştirilecek.

TEGV bambaşka bir dünya! Gelin siz de dünyamıza katılın. Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine destek olmak için yapabileceğimiz çok şey var.

Unutmayın! Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir.

Biz TEGV Şanlıurfa Sevgi- Erdoğan Gönül Eğitim Parkı olarak sizleri bekliyoruz. (TEGV hakkında her şey içinwww.tegv.orgsayfasını ziyaret edebilirsiniz.)

Adresimiz:Eyyüp Nebi Mahallesi Şehit Uzman Çavuş Mehmet Gözcü Sokak No:7  Eyyübiye/Şanlıurfa (Eyyüb Nebi Makamı Cad. 1 Nolu Çorba Evi Durağı Arkası).

Telefonlarımız:0414 501 98 28

                                   501 98 29 

                                   501 98 30