TEGV’de Gönüllü Ol, Çocukların Kahramanı Ol!

10 / 02 / 2017

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, kendine özgü eğitim modeli yapısını çocuk, gönüllü ve mekân ögeleriyle sağlamaktadır. Bu modelde her bir öge, eğitim modelinin sürdürülebilmesi açısından zorunludur. Kısacası TEGV, çocuk, gönüllü ve mekân üçgeninden oluşmaktadır. Bu hafta sizlere TEGV gönüllülüğüne dair paylaşımlar yapmak ve TEGV’de eğitim gönüllüsü olmanın anlamına dair bazı deneyimleri aktarmak istiyorum.

  TEGV’de 18 yaş üstünde ve lise eğitimini tamamlamış her birey gönüllü olabilir. TEGV’de gönüllü olmak bir bakıma hem bireysel becerileri geliştirmeyi, hem akademik birikimini çocuklarımıza yararlı olarak biçimde aktarmayı, hem de bilginin pratik hayatta kullanımı ile ilgili gelişimler sunmayı sağlamaktadır. TEGV, tüm bunları hem geleceğimiz olan çocuklara yararlı olacak şekilde, gönülden bir sevgi bağı ile gerçekleştirmekte ve böylece bambaşka iletişim kanallarını doğurmaktadır. Üstelik bu farkındalığı haftada sadece bir buçuk saati eğitim gönüllülüğüne ayırarak sağlamak mümkün!

TEGV, gönüllülerinin donanımlarını önemseyen bir eğitim vakfı olarak gönüllü olan bireylere temel gönüllü eğitimi ile başlamak üzere drama, okuma, fen, matematik ve sanat alanında yaparak ve yaşayarak eğitim alma ve bu eğitimleri çocuklarla etkinlikler vasıtasıyla uygulayarak pratik deneyim edinme şansını kazandırmaktadır. Ayrıca kişisel gelişime çok önemli katkılar sunan insan hakları, toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, barış ve katılım hakları gibi sosyal eğitimler de gönüllülerimizin farkındalık kazanması için geliştirilmiş yetişkin eğitimleri arasında sayılabilir. Tüm bunlarla birlikte gönüllü organizasyonları (gezi, piknik vb.) ve motivasyon faaliyetleri (sanatsal etkinlikler, kutlamalar, yemekler vb.) TEGV gönüllülerine son derece sosyal ortamlar kazandırmakta ve eğitim gönüllülüğü ortak paydasında birleşen gönüllülerin birlikte vakit geçirmeleri, paylaşımlar yapmaları ve aynı zamanda eğlenmelerini desteklemektedir.

Eğitim gönüllülüğü, gönüllü bireylere her şeyden önce bir şeyler yapıyor olma ve bir sorunun çözümünde yer alıyor olmaktan kaynaklı bireysel huzur ve mutluluk da sağlamaktadır. Paha biçilemez duyguları yaşatan ise, çocuk-gönüllü ilişkisinde samimiyet ve güvenin temel olmasıdır. Çocuklarımız TEGV’de gönüllü abla- abileri ile sorunlarını daha kolay paylaşmakta, düşüncelerini korkmadan ya da çekinmeden ifade edebilmekte ve böylece eşsiz bir paylaşım ortamı doğmaktadır. TEGV’de ödül-ceza sisteminin olmaması, her çocuğun kendini değerli ve güvende hissetmesi sayesinde, farklı bir ortamda kurulan gönüllü-çocuk ilişkisi eğitimi son derece kaliteli hale getirmektedir.

TEGV gönüllülerinin gözleri dolarak anlattığıhikâyelerden birini paylaşmak isterim: Bir gönüllümüz, küçük yaşta maalesef kötü alışkanlıklar edinmiş bir çocuğumuzu TEGV’de tanımış. Maddi- manevi birçok farklı sorunla baş etmeye çalışan bir ailesinin olduğunu öğrenmiş. Çocuğun gözlerinde kurtulmak istediğini haykıran bakışları gördüğünü söyleyen gönüllümüz, çocuğu TEGV’de etkinliklerin birçoğuna katılması için güdülemiş. Ayrıca çocuğumuza çok yorulduğunu, yardıma ihtiyacı olduğunu ve kendisine etkinlik dışı saatlerde bilgisayarda çalışmalar yapması gereken konularda desteğine ihtiyacı olduğunu söylemiş. Gönüllümüz bu konuşmanın ardından herkesçe dışlanan, kötümser bakışlar atılan bir çocuğun tutunacak bir dal bulmuşçasına işe sarıldığını belirtiyor. Çocuğumuza bu süreçte bilgisayar öğretme fırsatına da eriştiğini belirten gönüllümüz, çocuğumuzun kötü alışkanlıklarından zaman içinde kurtulduğunu, okulunda da iyi bir başarıyı elde ettiğini sözlerine ekliyor. Liseye başlayan çocuğumuzun, bilgisayar ile ilgili bir bölüm tercih ettiğini sonrasında kendisine yaptığı bir ziyarette anlattığını aktaran gönüllümüz, bir hayata küçücük bir dokunuşla çok şeyi iyi yönde değiştirmeyi başarmış.

Sadece binlerce hikâyeden biri. Bir çocuğu topluma kazandırmak, çocuklarımızın eğitimlerine destek olmak için bir adım atın. Unutmayın, TEGV’de her gönüllü çocuğun kahramanıdır. Siz de TEGV’de eğitim gönüllüsü olun, çocukların kahramanı olun!

Biz TEGV Şanlıurfa Sevgi- Erdoğan Gönül Eğitim Parkı olarak sizleri bekliyoruz. (TEGV hakkında her şey için www.tegv.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.)

Adresimiz:Eyyüp Nebi Mahallesi Şehit Uzman Çavuş Mehmet Gözcü Sokak No:7  Eyyübiye/Şanlıurfa (Eyyüb Nebi Makamı Cad. 1 Nolu Çorba Evi Durağı Arkası) .

Telefonlarımız: 0414 501 98 28

                                   501 98 29 

                                   501 98 30