2017’DE YAŞADIKLARIMIZ

03 / 01 / 2018

2017'yi bir film şeridi olarak düşünelim ve ne gibi güzelliklerle karşılaştığımızı anımsamaya  çalışalım.

Sanırım sizler de benim gibi gözleriniz kapalı iyi bir şeyler hatırlamaya çalışıyorsunuz ve tahminimce bulamıyorsunuz. Ülke olarak bayağı sıkıntılar yaşadık. Zaten yeni yılın ilk saatlerinde gerçekleşen Reina saldırısı yeni yıla dair umutlarımızı köreltmişti. 

Allah’tan 2018'in ilk gününün bu saatlerine kadar bu anlamda bir sıkıntı yaşamadık. Tabi ki bu demek olmuyor bu yılın bomba gibi geçeceği. 
Siyasetin bu kadar kirlendiğini, insanların kendilerini ne denli büyük  bir baskı içinde hissettiğini , bana dokunmayan yılanın bin yıl yaşaması gerektiği , körü körüne yandaş yalaka olan bir toplumun geçirmiş olduğu travmaları tahmin etmek hiç de zor değil. 

15 Temmuz'dan sonra muhalif olanları sindirme, bizden olmayanı alt etme , farklı seslere tahammülü olmayan yöneticilerin vurdumduymaz davranışları ülkedeki demokrasinin gelmiş olduğu durumu özetliyor.  KHK ve OHAL ile istedikleri kanunu meclisten geçiriyorlar, toplumsal olaylara kendi pencerelerinden bakıp sokağın sesine kulak vermiyorlar , deyim yerindeyse istedikleri gibi at oynattırıyorlardı. 

Zaten düşünme yetisi çok iyi olmayan  toplumumuzun üstüne birde bu tarz bir baskı ile gidildiğinde daha da sinmiş bir cenah ortaya çıkıyordu. 

EVET İKTİDAR BUNU BAŞARDI. SORGULAMAYAN, İRDELEMEYEN, HESAP SORAMAYAN BİR TOPLUM OLUŞTURULDU. SORGULAYANA DA MAHALLE  BASKISI İLE RAHATIMIZI BOZMA İKAZI VERİLDİ.

İktidar bunu çok iyi başardı. Her saniyesi gündem olan bir 2017 yaşattılar bize. Suriye durumu halen muallak, Zarrab olayı şuan için unutuldu, Kudüs meselesi iç meselemiz oldu, her gün yeni bir ülkeye EYYY nidalarıyla uyandık, yurtta çocuk tecavüzleri, töre cinayetleri, seçim ittifakları,ne olduğu belli olmayan yığınla televizyon dizileri, amca-yeğen aşkı, Vatan Şaşmaz 'ın ölümü hep belleklerimizi meşgul etti ve gerçek gündemimizden hep uzaklaştırdı bizi. 

Gerçek gündem hep ötelendi. Elini cebine atan vatandaş,birkaç bozuk parayla çıkardığı elini gündeme oturtacakken hep bir şeyler ile kafası dolduruldu . Ekonominin bu ülkenin ana gündem maddesi olması gerekirken deyim yerindeyse ‘’ ülke elden gidiyor , oyunu bozalım’’ tarzında söylemlerle halkın milli duyguları hep tetikte bekletildi .

Sonuç olarak hiç de güzel hatırlamayacağımız bir 2017 yaşadık hep beraber. Bir sürü olumsuz durumu atlatan bu toplum bu günleri de aşacaktır . Güzel günlere erişebilme ümidi ile…