AKP PATİNAJ YAPIYOR

23 / 11 / 2017

Son günlerde yaşanan istifalar, görevden almalar, ekonomideki önlem alınamaz gelişmeler, vergi artırımı - cam filmi muhabbeti, dövizdeki yükseliş ve son olarak Zarrab olayı nasıl bir durumda olduklarının göstergesi aslında. 


AKP için yol buraya kadar, kendi içlerindeki yöneticiler, idareciler, kamu kuruluşlarında bir yerlere gelenler, gelinen günlere kadar bu durumlardan nemalananlar bile artık içinden çıkılmaz bir hale büründüklerinin farkındalar. 

Berberde, tamircide, kahvede, otobüste, çarşıda pazarda halkın gündem maddesi daralan ekonomik durum, bunun sebepleri ve sonuçları. Farkında iseniz işi tıkırında güllük gülistanlık kimseler kalmadı gibi. Siyasi iktidar ve son dönemdeki icraatları milleti canından bezdirdi artık. 


Kumar masasında yakalanan Başbakan'ın oğlunun başka ülkelerde banka hesapları olduğu bile gelen haberler arasında. 


Sayın Erdoğan ne yaparsa yapsın bu gidişat önlenemez bir hal almıştır artık.  Metal yorgunluğu deniliyor, taze kan deniliyor, değişim deniliyor ama Türkiye toplumunda kabul görür tarafı çok azaldı artık. 


Evet sayın Erdoğan güçlü bir lider olabilir, sevilebilir, kitleleri ardından sürükleyen bir yapıya sahip olabilir ama bu milletin cebine, gelir düzeyinin yükselmesine fayda sağlamıyor.


Toplum olarak ne hale gelindiğini kestirmek hiç de zor değil. Ülkede bir mutsuzlar ordusu oluşmuş durumda ve bu ordunun savaşacak, güçlenecek mecali kalmamış ne yazık ki.


Hükümet çeşitli lokal hamlelerle milletin gazını almaya çalışıyor ki gidişat en çok onları ilgilendiriyor. Bandrollere yapılan zam  ve cam filmi yasağı toplumda tepki görünce sayın Cumhurbaşkanı araya girerek "durun ben olaya el atacağım " türünden açıklamalarla toplumun tepkisinin azalmasına ve kendisinin popülaritesinin daima canlı kalmasını sağlamaya çalışıyor. 


Aynı durum belediye başkanlarının görevden alınması veya istifaya zorlanmasında da geçerli.  Bakın iyi olmayanları görevden alıyoruz, bizlere güvenmeye devam edin mesajı veriliyor. 


Bir kişinin görevden alınması ya da istifaya zorlanmasının sebepleri çok ağır ve yüz kızartıcı olmalı ki bu durumlar yaşansın.  Bu başkanların nasıl bir suçları var ki bunu yapmaya mecbur kalsınlar. Ama sonuç olarak hepimiz gördük ki ne bir suçlama ne de bir mahkeme süreci yaşandı. Akıllarda soru işaretleri ile vicdanlarda olumsuz bir etki bırakarak ayrıldılar görevlerinden. 


Evet AKP inişe geçti.  Önemli olan bu düşüşün süreci, ne kadar süreceği ve ülkeye olumlu olumsuz etkileri. Bunları yaşayıp göreceğiz.  Güzel günlere erişebilme ümidi ile.