BARZANİ VE TÜRKİYE’DEKİ KÜRTLER

07 / 10 / 2017

 Kuzey Irak’ta geçen günlerde yapılan bağımsızlık referandumu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geniş yankı buldu ama en şiddetli tepkiler Türkiye’den ve hükümet yetkililerinden geldi.

 Birkaç ay öncesine kadar ahbap-çavuş ilişkileri içerisinde olduğumuz IKBY ile söylemlerde savaş boyutuna gelindi neredeyse. Daha dört beş ay öncesinde Türkiye’ye gelen Barzani Dolmabahçe Sarayı’nda göndere Kürdistan bayrağı çekilerek karşılanmıştı. Karşılıklı güzel sözler, kardeşlik temalı görüntüler, petrol antlaşmaları gündemdeki konulardı.

 Gerçektende komşularımıza baktığımızda dost diye tabir edebileceğimiz bir tek IKBY ile dostane ilişkiler ve ticari faaliyetler içerisindeyiz. Ticaret hacminde de Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada IKBY. Normalde iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz bölge ile referandum süreci ile gergin bir duruma gelindi ve sonucu belli olmayan bir bilinmezliğe doğru ilerliyor süreç.

 Cumhurbaşkanı sayın Tayyip Erdoğan’ın ‘’Tırlar Kuzey Irak’ a çalışmadığı anda bunlar yiyecek ekmek bulamayacaklar‘’ sözü yenilir yutulur cinsten değil aslında. Birilerine bu denli ağır göndermelerle yüklenmek bırakın İslam’da hiç bir dinde ve örfte olmayacak durumlardır.

 Aslında değinmek istediğim nokta Türkiye’deki Kürtlerle ilgili. Kürt coğrafyasının en fazla entegre olduğu ve aidiyet hissettiği ülke Türkiye’dir. Cumhuriyet döneminden bugüne kadar çeşitli asimilasyonlara, köy boşaltmalara, belirli kesimler tarafından özellikle dışlanmalarına rağmen Türkiye’den kopmak istememiştir bu kesim.

 Dillerde pelesenk olan Çanakkale’de beraberdik, Kurtuluş savaşında birlikte savaştık cümleleri yazık ki hep dillerde kalmıştır. Türkiye Kürtleri gerçekten bu ülkeye ve değerlerine sahip çıkmıştır ve zaman zaman dile getirdiğim gibi Kürtler bu ülkenin asli unsurlarıdır.

 Hal böyle iken siz bu insanları görmezden gelip onlarla aynı kanı taşıyan insanlara bu tarz muameleyi reva görürseniz onlarda da bir kırılma olması kaçınılmaz olacaktır. Sosyal medya, facebook da‘’ peşmerge iti, Barzani çapulcusu’’  diye hitap edersen benim gibi Barzani’yi sevmeyen insanlar bile bu durumdan gücenir ve bilinçaltlarına yerleşir bu durum.

 Doğal olarak Amerika kıtasında ya da Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında kurulacak bir Türk devleti nasılsa Türk vatandaşlarını sevindirecekse bırakında yanı başında ve akrabalık bağlarının bile olduğu insanların, orda kurulacak bir Kürt devletine sevinmelerini hoş görün, saygı duyun ve şunu unutmayın ki Türkiye’ deki Kürtler bu ülkeyi sizden daha çok seviyor ve bu da kulağınıza küpe olsun. Güzel günlere erişebilme dileği ile.