EĞİTİM NE YAZIK Kİ PARAN VARSA VAR

26 / 09 / 2017

Malumunuz son günlerdeki gündem maddesi eğitim. Ülkemizde gündem o kadar değişiyor ki, üzerinde konuşulmadan irdelemeden yeni gündem maddesi kucağımıza veriliyor.

Ülkenin son bir yılını değerlendirelim desem iki satır söyleyebilecek kişi sayısı beş onu geçmeyecek, en son gündeme gelen konular akla gelecektir. Oysaki hayatımıza etki eden bu tarz durumlar üzerinde düşünüp tartışmamız, iyisini kötüsünü bilmemiz, ileride ne gibi olumlu olumsuz sonuçlar doğuracağını bilmemiz gerekiyor. Ama ne yazık ki bizim yerimize düşünenler bizim yerimize almış oldukları kararları almakta çok hızlı ve çok kararlılar. Eğitim konusu bunun aslında en can alıcı olanlarından. Çünkü eğitimli bir toplum, ilerici bir toplum ve özgürlükçü bağımsız olacak olan ülke bugünün çocuklarının yarını şekillendirmesi ile ortaya çıkacaktır.

Adeta dönme dolaba eğitim sistemimiz ne yazık ki ileride çok daha kötü sonuçlar çıkaracaktır önümüze. Hemen hemen her yıl değişen müfredatlar, sıklıkla değişen sınav sistemi, eşit şartlar oluşturulmadan yarıştırılan öğrenciler ileride sorunlar yığını olarak karşımıza çıkacak.

Milli savunma bakanının eğitim, savunma bakanının tarım, kültür bakanının iç işleri bakanı olduğu bir ülkede çokta başarı beklemek yanlış aslında. Kimse asıl branşı ile ilgili birimin başında değil ne yazık ki. Doktoru tarımın başına, iş adamını hazinenin başına, gemi mühendisini eğitimin başına getirirseniz başınıza gelmeyende kalmayacaktır.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın asıl görevi gemi mühendisliği. Ne alaka kardeşim işi gemi olanın milli eğitimle ne işi olur ne anlar ondan, ne anlar çocuktan. Bizim yerimize karar verenler istedikleri taşı diledikleri yere koyabildiklerinden bize de bakıp hayıflanmak kalıyor bir tek.

TEOG'un ne olduğunu ve açılımını bile bilmeyen bizler Cumhurbaşkanı'nın yanlış bir sistem olduğunu dile getirmesiyle belleklerimize yeni bir ve yoğun gündemimize yeni bir şeyler daha aldık. Getirildiği zamanlar eğitimde devrim diye nitelendirdikleri bir sistem iki günde kaldırıldı bile. Kimse ne olacağını bilmiyor gerçekten.  Yeni gelecek sistemler ne getirecek ne götürecek millet aval aval bakıyor yaşananlara.

Eğitim o kadar kötü durumlardaki etrafımızda normal devlet okuluna ya da üniversitesine giden kalmadı gibi. Urfa'ya baktığımızda Esentepe'de ki bir iki okul, Fen Liseleri ve bir ki Anadolu Lisesinden başka iyi bir devlet okulu yok. Kime sorsa şu kolejde, şu özel eğitimde, şu özel üniversitede, yurt dışında okuyor cümlelerini duyuyoruz artık.

Yazık bu ülkeye gerçekten. KPSS kurslarında ders veren hocaların KPSS' ye girip kazanamayan öğretmen adaylarının oluşturduğu bir sistemden bahsediyoruz. Güzel günlere erişebilme ümidi ile.