EKMEĞİNİ TANTUNİDEN ÇIKARAN ADAM

13 / 12 / 2017

Bahçelievler'de hafta sonu turuna çıktığımız  klasik Anadol'un arıza vermesiyle zorunlu olarak bir kenara sıvışarak zor bela bir park yeri bulabildik. 

Tamircinin geç geleceğinin haberini aldıktan sonra hemen oradaki ve aynı zamanda sahibi  eski bir dostum olan Cadde Tantuni'de soluğu aldık. 
Selam sabah muhabbetlerinden sonra kasaya yakın olan masada kendimize yer bulduk. 
İşletmenin sahibini arkadaşımla tanıştırırken, aynı zamanda belediye başkanının kardeşi olduğunu da söyledim ama arkadaşım nedense inanmadı. 

Bana dönerek "ne oğlum başkanın kardeşi dürüm tantunimi satıyor, inanmam valla" deyişini hayretle izledim. O ana kadar benim de çok önemsediğim bir durumu yerinde inceleme fırsatı doğmuştu bana. 

Evet kasada oturan şehirde rantın, vurgunun  belki de en çok olduğu merkez ilçe belediye başkanının kardeşiydi. 

Kasada oturmuş gelen müşterilerden hesabı kendisi alıyordu ve gelen sipariş telefonlarına kendisi bakıyordu. 

"Yoğurtlu tantuni, tek lavaş mı olsun efendim. Barış apartmanına sipariş gitti mi? " gibi cümleleri duyaraktan çıktık oradan. 
Ne kadar da zorlasak hesabı almayarak misafirperverliğini gösterdi ve teşekkürlerimizi iletip akşamki düğün için yola koyulduk.

Belki de basit gelebilecek bu olayı sizinle paylaşmak istememin nedeni ise;  Urfa'da siyasetin, rantın ve yandaşlığın bu kadar ayyuka çıktığı dönemde güzel bir şeyler de olabildiğini göstermektir. 

Milletvekili, belediye başkanları, atanan kurum amirleri bu kentte ilk önce ceplerine, çevrelerine  rant kapılarını ardına kadar açıp lokmanın büyüğünü midelerine indirme derdindedir. 

Kentin sorunları, vatandaşın şikayetleri ve sosyo-ekonomik hayat pek de ilgi alanlarına girmez. Onlar sırtlarının yere gelmemesi için çıkınlarını doldurmakla meşguldürler ve gücün, iktidarın tüm nimetlerinden önce kendileri yararlanır. 

Anlattığım olay tabi ki göreceli bir kavram, ben gördüklerim üzerine bunları yazıyorum ve umarım tahminlerimde doğrudur.

Siyasi güçlerin ve kamu kurum yöneticilerinin gerçekten kent için çaba harcayacağı, milletin evine götüreceği ekmeğin derdini dert edecekleri, dürüst ve namuslu insanlar tarafından yönetilecek bir Urfa dileğiyle. 
Evet kim mi bu ekmeğini tantuniden çıkaran adam; ömrümün sonuna kadar siyasi anlamda yanına bile yaklaşmayacağım  ve bir sürü icraatını tasvip etmediğim AKP'nin  Karaköprü Belediye Başkanı'nın kardeşi. Güzel günlere erişebilme ümidi ile.