FARUK ÇELİK ÖNCESİ VE SONRASI

24 / 07 / 2017

                                            

Memleketimizin ne yazık ki her zaman olumsuz yönde gündem oluşturma gibi bir özelliği var. İki dönem kentten seçilen ve bakanlık görevini üstlenen Faruk Çelik bu görevini Fakıbaba'ya bıraktı ya da bıraktırıldı.

Görevden alınacağı güne kadar el üstünde tutulan bakanımız, o günle beraber ''ohhh kurtulduk, ithal bakan istemiyoruz, Urfa'ya ne yaptı ki '' tarzında gelişen tepkilerin odak noktasında oldu.

Bugüne kadar bakan bey hakkında en ufak bir olumsuz eleştiride bulunmayanlar klavyelerde şaha kalktılar adeta. Urfasporun bu hale gelmesinde en büyük sebep oymuş , kentin gelişimi için hiç bir şey yapmamış , son seçimlerde listelerde para muhabbeti olmuş, yok o vekille böyle yapmış bu vekile böyle demiş, ihalelerden yüzdelik alıyormuş vs vs ...

Suçlamaların ardı arkası yok ve ne yazık ki bu suçlamalar bugüne kadar sesi soluğu çıkmayan kesimler tarafından yapılıyor.

Sormazlar mı adama kardeşim bugüne kadar nerdeydiniz. Bunları biliyordunuz da niye milleti aydınlatmıyordunuz, bu adam bu kadar kötüydü madem ki neden rekor oylarla iki dönemde meclise yolladınız hem de bakan olarak.

Bu işte bir yeniğinin olduğu gün gibi ortada. Rekor oy aldıkları Harran'da yuhalanmaları bunun en açık göstergesi. Bu da demek oluyor ki bakan beyin isminin çizildiğidir. Yani bunu yerel anlamda ki sebeplere bağlamak kesinlikle yanlış olur. Bakan bey ülke çapında bir siyasetçi ve yıllardır hep gündemde olan bir isim. Genel merkezden bir emirle, istekle olduğu ve son olanlarında buna zemin olarak hazırlandığı görüşündeyim . Aksi bir durum gerçekten imkansız.

Ben şahıs olarak bakan beyin kente hiç bir faydası olmadığı kanısındaydım ve bugüne kadar da bu fikrimde bir farklılık olmadı. Net olmamakla beraber bakan beyin Urfa'ya geldiğinde kentteki özel bir otelde konakladığını bile duymuştum. Bu bile bu kenti ne kadar sahiplendiğinin göstergesi.

Urfaspordan dolayı federasyona giden ekipte bir tek eski bakanımız yoktu ve o da aynı saatlerde Bursaspor ile ilgili paylaşımda bulunmuştu sosyal medyada.

Burada asıl sorun bakan beyin Urfa'da oluşu olmayışı değil, Urfa'yı sahiplenip sahiplenmemesi değil, biz Urfalıların koşulsuz biat kültürü. Bu kadar olmaz gerçekten, bu kadar at gözlüğü ile bakılmaz etrafa, bu kadar aymazlık, bu kadar vurdumduymazlık inanın ki ülkenin başka bir kentinde yoktur.

Hemen gardımızı alıp yeni bakanın etrafında çöreklenmeye başladık bile. Fakir babası geliyor, halkla iç içe olan bakanımız geliyor, memleketimiz kurtuldu, Urfa'nın öz evladı geliyor sözleri pelesenk oldu bile dilimizde.

Fakıbaba vasıf olarak iyi bir yapıya sahip genel anlamda, bakalım bu devrandan o nasıl etkilenecek. Güzel günlere erişebilme dileği ile...