Güncel profillerimiz

10 / 01 / 2017

Tam güzel bir yazı yazacağım derken bu sevinç kursağımda kalıyor ne yazık ki. Her gün gelen ölüm, baskın ve bomba haberleri içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor hepimizi. Neyin ne için uğraştığını kime hizmet ettiğini bilmeden sadece üzülerek takip ediyoruz ve bu takip herhangi olumlu bir sonuç doğurmuyor.

Ne yazık ki alışıyoruz. Açlıktan ölen insanlara, evine yetişemeyen babalara, anasız babasız çocuklara, evlatsız kalan ana babalara. Alışmayı hiç istemediğimiz bir sürü şeye alışıyoruz. Gazeteler, televizyonlar, sosyal medya ve sanal alem biri birini sevmeyen, biri birinden hoşnut olmayan insanlarla, yazılarla, paylaşımlarla dolup taşmış durumda.  İnsanlar, biri birlerine düşmanlarmış gibi davranıyorlar o yönde hareket ediyorlar. Tabi kullanılan bu dilin hiç kimseye bir fayda getirmediğinin aslında farkında değiller ya da farkındalar da sayılacak bir sürü boş sebepten dolayı gardlarını düşürmüyorlar.

Ben yaşım itibarı ile gerçek olandan bu kadar uzaklaşmış, gerçekle yüz yüze gelmekten bu kadar kaçan ve ne olursa olsun faydasına olanı kabul eden bir toplum görmedim. Evet, insanların ekonomileri iyi olmayabilir, ülke girdaplar içinde boğuşuyor olabilir, kendi doğrultusunda yaşamını devam ettirmeyebilir ama bu onun el pençe hazır ol vaziyette durmasına sebep değil kesinlikle. Bugünlere gelmemizin en önemli sebeplerinden biride okuma yetimizi kaybetmemiz. Okumuyoruz diye anlamıyoruz, anlamıyoruz diye bizim adımıza düşünenler ne derse bizde onu uyguluyoruz. Bu durumlar başta can sıkıcı olmamakla beraber şimdilerde içinden çıkılmaz bir dehlize bürünmekte. Günü düşünerek ve günü kurtararak yaşıyoruz ne yazık ki bu kenti bu ülkeyi düşünen insanlar artık eskisi gibi çok değil aslında ve herkes kendi gemisini kurtarmamın derdinde.

Evet ben bıktım sorunları yazmaya, sorunlara çözüm aramaya ama düzelecek gibi de görünmüyor ki. Yöneticilerin, liderlerin, toplumu yönlendiren dinamik unsurların çok dikkat etmesi gerekiyor. Onların kullandıkları dil, sergiledikleri tavırlar sokaktaki insanda vücut buluyor. İnsanlar beğendikleri ya da desteklerine göre şekilleniyor.

Bu ülke çok daha güzel günleri mutlaka görecektir. Eğer bugün eğer yarın güzelliklerle dolup taşacaktır bu topraklar. İnancını yitirmiş toplumlar tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. Güzel günlere erişebilme ümidi ile...