NE OLACAK URFA SPOR

05 / 05 / 2017

Ne Urfa olarak kent olmayı Urfalı olarak da kentli olmayı başaramayacağız galiba. Kentin ilerlemesini sağlayabilecek dinamikler bizde olumlu anlamda katkı sağlamıyor memlekete.

Ne Göbeklitepe ne Balıklıgöl ne Harran ne Atatürk Barajı ne de şehrin tek sosyal aktivitesi niteliğinde olan Urfaspor bir türlü istenilen seviyelerde değil. Her biri başlı başına dünya kültür tarihine miras kalacak bu değerler ne yazık ki hak ettikleri yerde değil.

Tabi bunlar akla ilk gelenler yoksa ülke ve dünya çapında üne sahip bir sürü değerimiz var. Sanatçısından siyasetçisine, yemeğinden tarihi eserine, yaşanmakta olan kültüründen geleceğe olacak yatırımlara kadar geniş bir yelpazede şehrimiz.

Yerel anlamda Urfaspor’da bunların en başında gelenlerden. Yıllardır şampiyonluk parolası ile girilen ligde deyim yerindeyse paça zor kurtarılıyor. Bu kadar özelliklerin olduğu bu kentin futbol takımı bu olmamalı. Bizim onda birimiz kadar bile olmayan ilçe takımları bile bir üst ligde köklü kulüpler haline geldi nedense.

Bu durumun sebeplerinin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Her gelen yönetim kendisinden önce geleni suçluyor hatta takımın bu kişiler tarafından icraya verildiğini bile söyleyenler oluyor.

Takım çoğu zaman siyasete alet ediliyor ki, en vahim durumda bu zaten. Geçtiğimiz yıllarda takımı bir üst lige çıkaran Saraçoğlu ve ekibi yılsonunda adeta kızağa çektirilerek takımın başından ayrılmak zorunda kalmışlardı.

O dönemleri hatırlayanlar iyi bilir takım hemen hemen tüm maçlarını kapalı gişe oynuyordu neredeyse. Rakipler kendi liglerinde değil de bir üst ligde şampiyonluğa oynayan Fenerbahçe, Galatasaray gibiydi Urfaspor için. Futbolla alakasını kesmiş olan ben bile o dönem içerdeki hiç bir maçı kaçırmaz deplasman maçlarını bile televizyondan izlerdim.

Sonradan çeşitli baskılar ile takım sahipsizmiş gibi ısmarlama yönetimlere terk edildi. Daha sonra  gelen yönetimin takıma bir şey katmadığı günümüzde ki pozisyondan dolayı aşikar zaten.

İlçe belediye başkanının fahri başkan olduğu bu yönetimde de sıkıntılar ve en sonunda başkan istifasını verdi.
Geçenlerde birebir sohbet etme imkanı bulduğum bakanımız Faruk Çelik bey kendilerinin bu tarz işlerle uzaktan yakından alakalarının olmadığını sadece ihtiyaç durumunda kendilerine başvurulduğunu belirtmişti.

Bu sözlere çok inanmayan biri olarak kentin en önemli dinamiklerinden biri olan Urfaspor’a gerçekten bir el atılması görüşünde hemfikir bu toplum. İşten anlayanlar elini taşın koyup bir şeyler yapmalılar yoksa paçamız tutuştu tutuşacak. Güzel günlere erişebilme dileği ile.