ÜLKE GÜNDEMİ VE ORTADOĞU

10 / 06 / 2017

Gündem o kadar yoğun ki ne yazacağını bile bilemiyorsun bazen. Hangisi suni, hangisi gerçek gündem ayırt etmek neredeyse mümkün görünmüyor.

Son bir kaç gündür Arda'nın uçaktaki saldırısı ve üstüne milli takımı bıraktığını, cadı kazanına dönen Ortadoğu'da ki Katar krizi, Deniz Seki'nin serbest kalması, zeytin meselesi ve ne yazık ki alıştırılmış olduğumuz ölüm haberleri.

İşin tuhaf yönü ise bunları artık hayretle karşılamıyor olmamız, içimizden bir şeyler gibi kanıksamış durumunda kalmamız. O kadar duyarsız hale geldik ki kan revan görüntüler, tecavüzler, kadın cinayetleri, kafa kesmeler sanki çizgi film izler gibi bir his uyandırmış.

Gündem o kadar dolu ki her gün yeni bir sansasyonel haberle uyanıp onun etkilerini üzerimizden atamadan akşama doğru yenisini göğüslüyoruz.

İnanın ki insan beyninin kaldıramayacağı kadar yoğun zamanlar içerisindeyiz. Bunlardan iğne ucu kadar fayda yokken tam tersine hayatlarımızı alt üst eden sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Neymiş efendim Deniz Seki nasıl öyle karşılanır. Ülkede her şey güllük gülistanlık bir tek sorunumuz onun cezaevinden çıkış şekli oldu.

Arda Turan milli takımı bıraktığını açıkladı cümbür cemaat orya odaklandık hepimiz. Arda düne kadar ülkenin en düzgün en kaliteli insanlarından biriydi ne oldu da herkes eteğindeki taşları döktü. Yok Arda şunu da yapmış bunu da yapmış aslen şöyleymiş gibilerinden sözlerle eksen kaymasının tüm hünerleri gösteren bir toplumuz ne yazık ki…

Sahi unutmadan son günlerde çıkan Katar meselesini bilmeden irdelemeden balıklama atlayan tiplere ne demeli. Sosyal alanda profil resmini Katar bayrağına çevirenler bile çıktı. İnanın ki bunların belki de birçoğu haritada yerini bilmezler bu ülkenin ya da yönetim şeklini veyahut ta kim tarafından yönetildiğini. Şu anda cephe aldığımız Suudi kralı öldüğünde ülkede milli yas ilan edildiğini de unutmamamız gerekiyor.

Yani deme odur ki koşullar durumlar her gün her hafta farklı durumlar içerebiliyor. Bu durumları iyi analiz edip ona göre pozisyon almamız gerekiyor.

Cuma namazı kılacağımız Şam'dan haberi olan var mı? Bir aşiret lideri diye tabir edilen Barzani'yi resmi konutta bayrağı göndere çekilmiş bir şekilde karşılıyoruz şimdi. Büyükler burada istedikleri gibi at oynatabiliyorlar ne yazık ki. Sosyal siyasal durumları iyi görüp onlara göre hareket etmeliyiz. Güzel günlere erişebilme ümidi ile...