UMUT ETMEK

08 / 05 / 2017

Yaşamımızın, darda kalışımızın, ayakta kalmaya çalışmamızın en önemli unsurlarındandır umut etmek, umutla bakmak.

Günümüz koşulları her anlamda insanı sıkan, dar boğaza sürükleyen yaşanmış ya da yaşanmamışlarla dolu. Kiminde hayal kırıklığı, kiminde pişmanlık, kiminde öfke, kiminde korku bırakıyor bu durumlar.

İnsanlar bu durumlara göğüs germeye çalışırken ne kadar yıprandıklarının, ne kadar içsel sorunlar ve travmalar yaşadıklarının farkında değiller aslında. Bu sıkıntılar ileride ismi farklı farklı bir sürü hastalığın ve psikolojik travmanın temelini oluşturuyor ne yazık ki.

Sorunlar, sıkıntılar, çıkmazlar tabi insanoğlu için ve bunların üstesinden gelmekte yine biz insanlara düşüyor.  Bu tarz durumlara karşı umut var olup inancımızı kırmamamız gerekiyor.

Bu geniş yelpazede mücadele etmek tabi ki kolay değil. Bir yanda ülkenin gidişatı, bir yanda yaşadığın yerin sana anlamsız gelen ve insanı umutsuzluğa iten halleri; diğer yandan günlük koşuşturmalar hep bir keşmekeş ve anlamsız yaşamlar yumağına çeviriyor insanı bu yaşananlar.

Burada refleks olarak ortaya çıkan umut, umut ışığı insanı yaşama bağlayan psikolojik duyguların başında geliyor. Evet, ümit ediyorsun ki iyi bir şeyler olacak diye, evet ümit ediyorsun ki ilerideki beklentilerin gerçekleşsin diye, evet ümit ediyorsun ki dert tasan bitsin diye.

Belki de reel yaşamda bunların üstesinden gelecek bir pozisyona sahip değilsin. Allah'tan ümit kesilmez misali sarılıyorsun ümitlere. Yıllarca beklediğin biri çıkıp geldiğinde evet işte bu diyebiliyorsun bu kadar ümitle beklediğime değdi diyorsun. Bir işten yağdan kıl çeker gibi sıyrıldığında ben biliyordum iyi olacağına deyip umutlu beklemenin sonucunu almış görünüyorsun.

Evet, umutlu olmak güzel şey, iyi şey, pozitif bir şey. Öyle hayatlar yaşayalım ki artık umut etmeyelim, ümitle beklemeyelim hiç bir şeyi. Gelip geçen zamanlarımızda umutlu değil de mutlu olabilelim artık.

Sınırlı yaşamımızda iyiyi ve güzeli yakaladığımızda onu umutla değil sevgi ile beklemiş olalım. Güzel günler mutlaka gelecektir. Nasıl gece gündüze, kış ilkbahara, soğuk sıcağa dönüveriyorsa; buhranlar geçirdiğimiz günlerde mutlaka güzelliklerle dolacaktır elbet. Güzel günlere erişebilme dileği ile...