Urfa ve Ülkedeki Suriyeliler Çıkmazı

27 / 03 / 2017

Geçenlerde bir haber sayfasının verilerine göre kentimizdeki Suriyeli sayısı resmi rakamlara göre beş yüz bine dayanmış durumda. Tabi ki bu resmi olan sayı.

Kayda alınmayan, bu kentte ve ülkede ne olduğu belirsiz bir sürü olan çoğu daha var aslında. Tahminen yedi yüz bin civarlarını buluyordur bu sayı. Suriyelilerin büyük bir kısmının şehir merkezinde ve özellikle Eyyübiye ilçemizde yaşadıklarını göz önüne alaraktan şu an ki şehir merkezi nüfusumuzun yarısını oluşturuyorlar.

Özellikle Topçu Meydanı civarından başlayarak Aşağı Çarşı diye tabir ettiğimiz bölgelerde bariz olarak nüfuslarını, güçlerini, kimliklerini hissettiriyorlar güneyli komşularımız. Burada birlik olmaları gerektiğinden kalabalık gruplar halinde yürüyorlar ve herhangi olumsuz bir durum karşısında çok çabuk toplanıp örgütlenebiliyorlar.

İnsani açıdan hiçbir sorunumuzun olmadığı bu güneyli komşularımızla zaman zaman olumsuz durumlar, kavgalar, bıçaklanmalar hatta ölümler bile yaşanıyor ne yazık ki. Çünkü onlar topraklarından belirli sebeplerden dolayı göç etmek zorunda kalmış insanlar ki bu durumu hiç kimse istemez.

Urfa halkı olarak gerekli misafirperverliğimizi gösterdiğimizi defalarca çeşitli yerlerde kanıtladık. Yardımlar toplandı, kira bedeli alınmadan evler açıldı, yediğimiz ekmek, giymiş olduğumuz elbiseler paylaşıldı.

Savaşın biteceğinin bir göstergesi olmadığından onlarda bu kentte yaşamak için tüm yolları deneyip artık memleketleri gibi görmeye başladılar bu kenti. Lokantada çalışsan onlar, Hal Pazarı köşelerinde gündelik iş bekleyen onlar, ışıklarda dilenenler onlar, kapılara kadar gelip yardım isteyen onlar.

Yani artık Suriyeliler hayatımızın her alanında. Onlara verilecek vatandaşlık hakları ve sonrasında olabilecek seçme seçilme haklarının kente ve ülkeye neler getirebileceğini kestirmek hiçte zor değil. Eyyübiye Belediyesi ya alabilecekler ya da destek verecekleri tarafı rahatlıkla seçtirebilecekler. En az iki milletvekili çıkarabilecek nüfusa sahipler.

Bizi avuttukları durum ise içlerinde vasıflı kişilerin olduğu söylemleridir. Valla ben daha pek vasıflı olanına rastlamadım. Mutlaka vardır yok mudur? Onlar da çoktandır Avrupa'nın çeşitli kentlerinde bilimsel çalışmalara başlamıştır bile.

Evet, vasıflı olanları var. Mesela tüm ışıkları onlar zapt etmiş durumda, akşam gezinti yerlerinde onların hakimiyeti var, Topçu Meydanı'nda onlar hep vakit geçiriyor, kafamızı her çevirdiğimizde onlardan birileri ile karşılaşabiliyoruz. Evlilik, kuma, seks işçiliği bunlara değinmek istemiyorum ki bu da toplumsal bir yara aslında.

Bunlar bu şekilde devam ettikçe bu kentin sosyal, siyasal ve aile yaşantısı değişecek, evlilikler olacak ve yeni nesiller çok farklı günlerde uyanacak. Benim akraba diye nitelendirdiğim tüm ailem yıllardır Almanya'da ve çoğu halen Alman vatandaşı olamamış, geçici izinlerle yaşamını devam ettiren ve halen oraya adapte olamamış kişiler. Peki, bizim ne derdimiz var...