Urfa'da ve Ülkede Siyaset Çıkmazı

13 / 03 / 2017

Ne Urfa'mızda ne de Türkiye'de siyaset kurumu, ona bağlı organik dernek ve sivil toplum kuruluşları halkın taleplerine cevap verebilecek nitelikte.

Ülkedeki ve kentimizdeki siyaseti öyle bir hale getirdiler ki, zaten apolitik olan halk iyice afalladı. Ağızlardan çıkan kin, nefret, ötekileştirici söylemler insanları daha bir uzaklaştırdı biri birlerinden. Sosyal alanda küfürlere hakaretlere varan yorumlar, paylaşımlar; dost sohbetlerinde, iş ortamında, berberde, çarşıda yegane konumuz siyaset ve referandum.

 Buralarda insanlar olmadık kelimeler kullanıyor ve karşısındakini üzmekten kırmaktan çekinmiyor. Eski mahalle komşusunu, okul arkadaşını, iş arkadaşını sırf kendisine uymuyor  diye facebook, insgtagram sayfasından çıkarıyor, sokakta görünce yolunu bile değiştirme pozisyona geliyor insanlar. Ne için mi; liderlerinin ağızlarından çıkan kin nefret sözcüklerinden dolayı. Bu liderler toplumu o kadar gerdiler ki insanlar gerçek sorunlarıyla ilgilenmez oldu.

Doğruya ekonomimiz çok iyi, dolar dört bine dayanmadı, Suriye'de her gün askerlerimiz ölmüyor, bombalar patlamıyor, kadın cinayetleri, çocuk tecavüzleri bizim ülkede değil de uzay boşluğunda yaşanıyor değil mi? Ülke ışık hızında bir bilinmezliğe doğru gidiyor.

Tabi ki birey olarak var olduğumuz bu toplumda bizlere de çok iş düşüyor. Bu liderlerin salya sümük söylemlerine kulak asmadan, onların bizi sürüklediği karanlıklara itilmeden kendimize gelmemiz gerekiyor. Çok basit bir tabir ama yarın gerçekten çok geç olabilir.

Şehrimizde durum aynı hatta daha da vahim diyebilirim. Siyasetin, yönetimin, insan ilişkilerinin zerresinden bile haberi olmayan ne yazık ki şu an yönetici pozisyonunda, seçilmiş durumdalar.

Tarihi boyunca onlarca medeniyete beşiklik etmiş Urfa şimdilerde nefes alınmayacak bir durumda. Haklı haksız fark etmeden güçlüyü alkışladığımız sürece bu durum böylece devam edecek. Hava alanlarında kuyruklar bitmedikçe, önlerinde el pençe durmasını bırakmadıkça, kentin faydasına değil de kendi ve yandaşlarının nüfuslarını korumadıkları müddetçe bu devran böyle sürüp gidecektir.

Bakanımız Faruk Çelik beyin Urfa'ya geldiğinde özel bir otelde konakladığını öğrendim. Yani bakanın Urfa'da bir evinin olmadığı söylendi bana. Bu bilgiyi net olmamakla beraber yazıyorum. İki dönemdir Urfa'da bakanlık yapan bir siyasetçi için nasıl bir şeydir bu ben anlayamıyorum. Bu bakan sıcak bir yatağının bile bulunmadığı bu kente ne verebilir ki, sizce de doğru bir davranış mıdır?

Zaten şehrimizde bu kavramların kıymeti anlaşılmış olsaydı bugün yönetici pozisyonunda olan kişiler çok farklı olacaktı gerçekten. Şehrine sahip çıkan, halkın içinde olan, geçmişten bugüne Urfa ile yoğrulanlar yönetici olacak ya da seçileceklerdi. Güzel ve başarılı insanların kıymetlerinin anlaşılacağı günler ümidi ile...