Yaratılan suni gündemler

13 / 02 / 2017

 Ülkemizdeki olumsuz durumlardan dolayı yereli ve yerel gündemi değerlendirme fırsatı bulamıyoruz artık. Ülke içinden çıkılmaz dehlizlere sürüklenmek isteniyor.

Burada aynı gemide olduğumuzdan dibe batarken hepimiz etkileneceğiz tabi ki. Ateş düştüğü yeri yakar sözü bu defa hepimiz için geçerli olacaktır. İçine itilmek istendiğimiz Ortadoğu cehennemi hepimizi yerle bir edecek alevlerle kaplanmış ne yazık ki. Ülke ve toplum olarak bizi bekleyen tehlikelerin farkındayız aslında. Peki neden bir şeyler yapamıyoruz, neden sessiz kalıyoruz  etrafımıza, ölümlere, bombalara, cinayetlere, har vurup harman savurmalara, deveyi havuduyla götürenlere. Bu kadar mı duyarsız olduk biz, bu kadar mı uzaklaştık öz değerlerimizden. Fırat kenarında kaybolacak oğlaktan kendisini sorumlu tutan Hz. Ömer adaletinden, yönetiminden bugünlere gelişimizi çok iyi irdelemek gerekir.

Kendilerine İslam bilginlerinin, İslam büyüklerinin, halifelerin, şeyhlerin yaşamlarını örnek alarak yaşamlarını sürdüren ya da o tarz bir yaşamı arzu edenlerin günümüzdeki yaşamlarını da iyice irdelemek lazım. Tabi ki kolay şey bunları dilde söylemek veya uluorta savunması yapmak ama iş pratiğe döndüğünde en azılı kapitalistler oluveriyor bu kesimler.

Gerçektende ülkenin gidişatını tahmin etmek pek mümkün değil. Coğrafyamızda her gün değişen koşullar, her gün değişen dost ve düşmanlar stratejik hamlelerimizi güçleştiriyor ve bu işleri işin ehline bırakmamız gerektiği düşüncesi oluşuyor bizde. Önümüzdeki referandumda kimse ne için oy vereceğini bilmiyor gerçekten. Partilerdeki liderlik sultasının getirmiş olduğu siyasi ahlaktan yola çıkarak seçmenlerde o yönde oy kullanmayı tercih ediyorlar. Burada ki kilit parti tabi ki MHP ya da MHP'nin içindeki muhalif kesim ve onların Bahçeli'ye, koşulsuz biada karşı tutumları olacaktır. AKP'nin içinde de bu durumdan rahatsız olan kesim azımsanmayacak derecede fazla ve kanımca sandığa yansıyacak bu durum.

Anlamsız olan durumlar ise bunlara öyle ya da böyle bir şekilde alıştırılmış olmamız. Hangi gündemi isterlerse onu önümüze koyuyorlar ve bizi sakız gibi çiğniyoruz bu gündemleri. İşleri bittiğinde ağzımızdan sakızı çıkarıp beni bekle gelip yeni bir sakız vereceğim sana diyip yeni ve suni gündemlerle kafalarımızı meşgul edecekler. Reina saldırısını hani şu 39 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren caniyi, Kayseri' deki bombayı, Gaziantep' de düğünü kana bulayanları, Ergenekon'ları, çocuk tecavüzlerini, her gün gelen şehit haberlerini hatırlayan ya da belleğine kazıyan var mı? İnanın ki yok çünkü bize çok şükür ki yaşıyorum, nefes alıyorum, buna da hamdolsun demeyi öğretiyorlar ve işimize karışmayın diyorlar.

Bakın halbuki yerel gündemi ve sorunları yazacaktım. İşte dert bir değil elvan elvan. Güzel günlere erişebilme ümidi ile.