Babaoğlu’ndan belediyeye: Korkmanıza gerek yok!

Haliliye Belediyesi Ocak ayı ilk meclis toplantısında, Denetim Komisyonu üye seçimine ilişkin olarak konuşan DBP’li Meclis Üyesi Cemal Babaoğlu, “Denetleme komisyonuna gözlemci olarak katılmayı öneriyorum. Bu konuda biz de rapor hazırlarız ve hep birlikte rapor hazırlarız. Eksiklik gördüğümüz zaman meclisi de bilgilendiririz. Yani korkmanıza gerek yok. Haliliye Belediyesi şeffaftır, çekindiği bir şey yoktur diyorsanız, bu öneriyi sunuyoruz” dedi.

09 / 01 / 2018 14:06

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Haliliye Belediyesi Ocak ayı meclis toplantılarının 1. birleşimi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonunda Haliliye Belediyesi Meclis Başkan Vekili Abdurrahman Beyaz başkanlığında yapıldı. Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi. Toplantıda ilk olarak önergelere geçildi. Meclis üyelerine okunan önergeler yapılan oylamanın ardından meclis gündemine alındı. Önergelerin ardından ise meclise sunulan başkanlık teklifleri gündeme alındı.Meclise sunulan başkanlık teklifine göre, Haliliye Belediyesinin 2017 yılı gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerin denetimini yapmak üzere meclis üyeleri arasından gizli oylama ile Denetim Komisyonu seçiminin yapılması konusu gündeme alındı.

‘GÖZLEMCİ OLARAK KATILALIM’
5 üyenin belirlendiği Denetim Komisyonu seçimi ile ilgili olarak konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis Üyesi Cemal Babaoğlu, Denetim Komisyonunun çalışmalarını gözlemci olarak takip etmek istediklerini belirterek, “Geçmiş dönemde de muhalefetten de birileri olsun istedik, gidip kendi kendinizi denetliyorsunuz, bu etik değil. Şunu öneriyorum, resmi olarak bu arkadaşlar burada bulunsunlar ama meclis kararı almak şartıyla bizler de gönüllü olarak, gözlemci olarak bu arkadaşlarla çalışmak istiyoruz. Yetki verirseniz bizden habersiz çalışmayacaklar. Denetleme komisyonuna gözlemci olarak katılmayı öneriyorum. Bu konuda biz de rapor hazırlarız ve hep birlikte rapor hazırlarız. Eksiklik gördüğümüz zaman meclisi de bilgilendiririz. Yani korkmanıza gerek yok. Haliliye Belediyesi şeffaftır, çekindiği bir şey yoktur diyorsanız, bu öneriyi sunuyoruz. Ama hayır biz kimseyi ortak etmiyoruz derseniz de takdir kamuoyunundur” ifadelerini kullandı.

BEYAZ: SEÇİMİN USULÜ VAR
Babaoğlu’nun bu sözlerine yanıt veren Meclis Başkan Vekili Abdurrahman Beyaz, “Denetim Komisyonu seçimi usulü var. Meclis var burada, aday olursunuz, oylama yaparız, seçilirseniz ne ala, seçilmezseniz zaten yapacak bir şey yok. Yani ben öyle yaparım, ben böyle yaparım olmaz” sözlerini kullandı.  Yine AK Partili meclis üyesi Mahmut Saatçi de Denetim Komisyonunun üye seçimimin nasıl yapılacağının 5393 sayılı belediye kanununda belirlendiğini ve bunun dışına çıkılamayacağını dile getirdi. Yapılan konuşmaların ardında gizli oylamaya geçildi. Gerçekleştirilen seçimin ardından Halil Yetkin, Emir Elden, Mehmet Toprak, Metin Çadırcı ve Erdal Deniz Denetim Komisyonu üyeliğine seçildi.