Bakanlık koltuğuna oturan Fakıbaba: “Eşimle bir-iki yıllığına vedalaştım”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına getirilen Fakıbaba görevi Faruk Çelik'ten devraldı ve alır almaz da, çok çalışacağını kaydederek, “Burası sizin eviniz ama beni her zaman burada bulamayabilirsiniz. Çünkü çok çalışacağız. Ve sabah evden ayrılırken hanıma, ‘Allaha ısmarladık, herhalde bir-iki sene beni görmeyeceksin’ diyerek vedalaştım” dedi.

21 / 07 / 2017 11:51

Özlem KOÇHAN/İPEKYOL

Kabinedeki değişikliğin açıklanmasının ardından bakanlıklarda devir teslim törenleri devam ediyor. 64'üncü hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirilen Faruk Çelik, 65'inci hükümette de aynı Bakanlığı yürütmekle görevlendirilmişti. Çelik, önceki gün açıklanan yeni kabinede koltuğunu kendisi gibi AK Parti Şanlıurfa Milletvekili olan Fakıbaba'ya kaptırdı.  Bakanlık makamında yapılan törene, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, milletvekilleri, sektör temsilcileri, bakanlık çalışanları katıldı.


ÇELİK: 18 YIL HİZMET ETME ONURU YAŞADIM

Çelik, 10 yılı bakanlık olmak üzere yaklaşık 18 yıldır parlamenter olarak millete, devlete hizmet etme onurunu yaşadığını söyledi. Bakanlık görevinde bulunduğu 10 yıllık süre içinde milletin kronik sorunlarına çözüm üreten pek çok icraatı gerçekleştirdiklerini belirten Çelik, sosyal güvenlik reformu ve genel sağlık sigortasından istihdam paketlerine, çalışma hayatında birçok önemli düzenlemenin bakan olduğu dönemde hayata geçtiğini kaydetti.


FAKIBABA: ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Fakıbaba da sözlerine, Çelik'e teşekkür ederek başladı. Kendisine duyduğu minnettarlığı ifade eden Fakıbaba, hem belediye başkanlığı hem de milletvekilliği döneminde Çelik ile çalışmanın bir gurur verici olduğunu ve Çelik’ten çok şey öğrendiklerini belirtti. Fakıbaba, "Bu bir nöbet değişikliği, Allah inşallah bana da alnım açık, kendisi gibi yüzü ak bir şekilde nöbeti başka bir arkadaşa vermemi nasip eder. İnşallah Allah'ın izniyle kendilerinin desteğiyle, beraberce bu hizmeti elimden geldiği kadar bu bayrağı alıp Türkiye için, Allah rızası için ve partim için daha ileriye götüreceğime inancım sonsuz" diye konuştu. Bakan Fakıbaba, şunları kaydetti: "Bürokrat arkadaşlarımla, sivil toplum örgütleriyle, basınımızla, esnafımızla, halkımızla, üreticiyle, tüketiciyle el ele vereceğiz. İnşallah duanızla biz bu işin üstesinden gelmek için Cumhurbaşkanı'mıza, Başbakan'ımıza, halkımıza layık olabilmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çok çalışacağız, çünkü AK Parti'nin düsturu budur, 'Üreteceğiz, üreteceğiz, üreteceğiz'. Bir hekim, bir genel cerrahi uzmanı olarak yeni bir branşa başlıyorum ama inanıyorum, çok değerli Bakan'ımız ve bürokrat arkadaşlarımız, üniversiteden hocalarımız sivil toplum örgütleri var, sizler varsınız, ben evelallah bu yükün altından kalkacağımıza yürekten inanıyorum. Amacımız Allah rızasıdır, halkımızın, gariban insanların mutluluğudur. İnşallah bu konuda başarılı olacağız"

Şanlıurfa’dan gelen misafirleri ve Ankara’daki çalışma arkadaşlarına bir teşekkür konuşması yapan Fakıbaba, “Burası sizin eviniz ama beni her zaman burada bulamayabilirsiniz. Çünkü çok çalışacağız. Ve sabah evden ayrılırken hanıma, ‘Allaha ısmarladık, herhalde bir-iki sene beni görmeyeceksin’ diyerek vedalaştım” dedi.


KADERDE HAYVANLARLA UĞRAŞMAK DA VAR

Yapılan konuşmaların ardından Fakıbaba'ya sarılarak tebriklerini sunan Çelik, "Sayın Bakan'la şimdi ortak yönümüz çıktı. Uzun yıllar birlikte insanlarla uğraştık, kaderde hayvanlarla uğraşmak da var." şeklinde espri yaptı. Çelik’in yaptığı espri gülüşmelere neden olurken Fakıbaba da buna karşılık olarak, "Ama neticede yine insan için uğraşacağız" dedi.