Baydemir, gündemi değerlendirdi

HDP Sözcüsü Baydemir, "Hayır kampanyası güçlü yürütülmesin diye Demirtaş'ı, Figen Yüksekdağ'ı cezaevinde tutmaya devam ediyorsunuz" dedi.

08 / 03 / 2017 11:48

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "(Hayır) kampanyası güçlü yürütülmesin diye Demirtaş'ı, Figen Yüksekdağ'ı cezaevinde tutmaya devam ediyorsunuz." dedi. Baydemir, HDP TBMM Grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Kadınların ve cezaevinde bulunan HDP'nin kadın milletvekilleri ile belediye başkanlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Baydemir, birçok ilde kadınların 8 Mart etkinliklerini gerçekleştiremediğini savundu. Hukuk, adalet ve özgürlüğün herkese lazım olacağını belirten Baydemir, şöyle devam etti: "4 Kasım darbesinden sonra Anayasa Mahkemesi, kendi kararına sahip çıkmıyor. Balbay ve Haberal kararına sahip çıkmıyor. Anayasa Mahkemesinin Balbay ve Haberal kararında imzacısı olan hakimlerin kimileri halen heyet içerisinde bulunuyor. Hiç şüpheniz olmazın, hukuk ve adalet bir gün onlara da lazım olacak. Bizler onlar gibi adaletsiz olmayacağız."


‘ŞİMDİ BERABER GİDİYORSUNUZ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Türk bakanların toplantılarına izin vermeyen Almanya'ya tepki gösteren Erdoğan'a destek vererek "beraber gidelim" dediğini aktaran Baydemir, şu değerlendirmelerde bulundu: "Zaten berabersiniz. Sayın Demirtaş, 'mutlaka başkan olmak istiyorsan Devlet Bahçeli'ye başkan ol' önermesinde bulunmuştu. Şimdi beraber gidiyorsunuz. Hangi yollarda biliyor musunuz? O yağmur yağan yollarda değil, kan döktüğünüz yollarda beraber gidiyorsunuz ve beraber ıslandınız. Yağmurda değil ama dökmüş olduğunuz kanda ıslandınız. Hiç şüpheniz olmazsın, bu paket özü itibariyle cumhurbaşkanı tarafından abidik, gubidiklerle doldurulacak bir hükümet oluşturma paketidir. Abidik, gubidiklerin oluşturacağı bir sisteme buradan bir kez daha hep beraber 'hayır' diyoruz." Referandumda bir risk olduğunu ve bunun da "hırsızlık riski" olduğunu öne süren Baydemir, "Haziran seçimlerinde trafolara giren iki ayaklı kedilere bakın. İki ayaklı kedilere önlem almak hepimizin boynunun borcudur. İki ayaklı kedilerden sandıkları korumak için sahip çıkmanız çağrısında bulunuyorum. Gelin hep birlikte milletin iradesini koruma altına alalım." diye konuştu. 

(AA)