Baydemir sulama sorununu gündeme taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, “Çiftçiler günde yaklaşık beş kez yaşanan elektrik kesintileri ile su dağıtımının adil dağıtılmaması nedeniyle ekinlerinin kuruma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtmektedir” dedi.

11 / 08 / 2017 10:51

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Şanlıurfa’da yaşanan elektrik kesintilerini gündeme taşıdı. Kesintiler yüzünden çiftçilerin sıkıntı yaşadığını kaydeden Baydemir, cevaplaması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a soru önergesi verdi.

Baydemir önergesinde şu ifadelere ve sorulara yer verdi: “Geçimi ciddi oranda tarım ile sağlandığı Şanlıurfa’da elektrik kesintileri ve sulamada düzensiz dağıtım nedeniyle tarlalarda sulama yapılamamaktadır. Çiftçiler günde yaklaşık beş kez yaşanan elektrik kesintileri ile su dağıtımının adil dağıtılmaması nedeniyle ekinlerinin kuruma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtmektedir.

Bu bağlamda; Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi kapsamında olan LY20 çiftçilerinin tarlalarının bulunduğu 22 köye su dağıtımının düzenli yapılmamasının gerekçesi nedir? Ekinleri kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan çiftçilerin zararı karşılanacak mıdır? Çiftçilerin su dağıtımının düzenlenmesi talebine “kendi aranızda anlaşın” şeklinde cevap veren yetkililer hakkında soruşturma, inceleme işlemleri başlatılmış mıdır? Kent genelinde elektriklerin günde beş defaya varacak derecede kesilmesinin gerekçesi nedir? Elektrik kesintilerinden kaynaklanan zarar karşılanacak mıdır?”(Haber Merkezi)