Bilinçli tarım için Şanlıurfa’dan atım atılıyor ÜRETİCİLERE EĞİTİM VERİLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bilinçli ve bilgiye dayalı tarım için Şanlıurfa’da eğitim seferberliği başlatacaklarını kaydetti. Bu kapsamda önümüzdeki hafta başlatılacak olan eğitim eğitimde üniversiteler önemli bilim insanlarının katkısı da sağlanacak.

24 / 03 / 2017 11:22

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

16 Nisan’da yapılacak olan referandum çalışmalarına katılmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bilinçli ve bilgiyi dayalı tarım yapmak için eğitim seferberliği başlatacaklarını ifade etti. AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri ve parti üyeleri ve belediye başkanlarıyla bir otelde basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa’nın referandumda yine üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Bakan Çelik, “Bildiğiniz gibi referandum çalışmalarıyla ilgili olarak seçim bölgemiz Şanlıurfa’da, milletvekili arkadaşlarımızla beraber gelmiş bulunuyoruz. Üç günlük bir süre içerisinde gerek sivil toplum kuruluşlarıyla gerek teşkilatlarımızla gerekse de esnaf, vatandaş ve toplum kesimiyle de öncelikle bir tarım şehri olan Şanlıurfa’mızın tarım kesimiyle bir araya gelerek süreçle ilgili, Şanlıurfa’nın sorunları ve gerekse de 16 Nisan’daki referandum için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde gerçekleştiriyoruz.  Şunu gördük ki, Şanlıurfalı vatandaşlarımız 16 Nisan’ın öneminin farkındalar. 16 Nisan’ın sıradan bir tarih olmadığını ve bunun önemli tarih olduğunun bilinciyle sandığa gidecek ve referandumda kararlarını vereceklerdir. Şanlıurfa gerçekten her zaman ülkenin bütünlüğünden yana her zaman güçlü bir tavır koymuş, birlik ve beraberlik konusunda üzerine düşeni yapmıştır. Önümüzdeki günlerde ülkedeki sistem değişikliğiyle ilgili atılacak olan adımla ilgili de aynı heyecanla gereken katkıyı verecek illerin başında geleceği yani ‘evet’ diyerek Şanlıurfa yeni bir çığır açacak inancı içerisindeyiz” dedi.


TARIMDA EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan ayında Şanlıurfa’ya yapacağı ziyareti de hatırlatan Bakan Çelik, “İnşallah sayın cumhurbaşkanımızı Şanlıurfa’da ihtişamlı bir şekilde Türkiye’de sorun oluşturmak isteyen dünyadaki siyasilere de Şanlıurfa’dan önemli mesajlar vereceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Şanlıurfa’nın tarım açısından çok önemli bir pozisyonda olduğunun altını çizen Bakan Çelik, “Tabi tarım şehri Şanlıurfa olması dolayısıyla önümüzdeki Cuma günü Şanlıurfa’da bilinçli tarım, bilgiye dayalı tarım anlayışı çerçevesinde Türkiye genelindeki eğitim seferberliğini, tarım alanındaki eğitim seferberliğini Şanlıurfa’mızdan başlatıyoruz. Öncelikle üreticilerin eğitimi başta olmak üzere tarlada, arazide bilinçli tarım noktasında, çiftçilerimizin eğitimi noktasında üniversitelerimizi de devreye koyarak, yalnız bakanlık bünyesindeki teknik elemanlar değil, üniversitelerdeki değerli bilim insanlarımızın da, bizzat tarlaya, tarım alanlarına giderek bu birikimlerini paylaşarak inşallah tarım alanında eğitim seferberliği kapsamında gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.


GDO’LU ÜRÜNLER

Son günlerde kamuoyunda önemli yer tutan ekmekteki GDO konusuna da değinen Bakan Çelik, vatandaşların müsterih olmasını istedi. Bakanlık olarak bütün denetim ve kontrolleri yaptıklarını kaydeden Bakan Çelik, işin abartılacak boyutta olmadığını dile getirdi. Bakan Çelik şunları ifade etti: “GDO’yla ilgili olumlu veya olumsuz tespitler söz konusu değil. Diğer yanda GDO’lu ürünlerin dünyada kullanımı gelişmiş ülkelere baktığımızda, bu ürünlerin özellikle gıda ve yem sanayinde kullanıldığını görüyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde bu ürünler kullanılırken etiketlere GDO’lu ürün yazılması söz konusu. Türkiye’ye gelince, Türkiye’de GDO’lu bitki ve hayvan üretmek kanunen yasaktır. Bizde GDO’lu ürünlerin yasak olduğunu çok açık bir şekilde ifade ediyoruz. Eğer böyle bir üretim söz konusu oldu ise müeyyide olarak 5 yıl ile 12 yıl arasında bir hapis cezasının olduğunu bir kez daha ifade etmiş olalım. Türkiye bu yasağın yanında sadece mısır ve soyanın yem sanayinde kullanılmasına izin vermiş bulunuyor. GDO’lu mısır ve soyanın yem sanayinde kullanılması Biyo Güvenlik Kurulu tarafından müsaade edilmiş.


1 MİLYONUN ÜZERİNDE DENETİM YAPILDI

Yemdeki GDO’lu ürünlerden de kurtulmak için çalışmalar başlattıklarını belirten Çelik, bakanlık olarak yaptıkları denetimlere ilişkin rakamları paylaştı. Çelik, “Bütün meralarımızın hayvancılığa açılması için yasal düzenlememiz Meclis’te. Yem ihtiyacının giderilmesi için meralarımızın devreye girmesini sağlayacağız. Havza bazlı üretim sistemiyle en verimli ürünü nerede üretebiliriz diye çalışma yürütüyoruz. Böylece ihtiyacımız olan ürünleri kendi coğrafyamızla üretmek için seferber olmuş durumdayız. Eğer ihtiyaç duyulan ürünler bu coğrafyada yetişmiyorsa gerek gelişmiş ülkelerde olduğu gibi arazi kiralayarak özel sektörle birlikte bizzat kendi denetimimizde üreterek GDO’nun yemde de kullanılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Denetimlerimiz bu konuda çok yoğun bir şekilde devam ediyor. 6 bin 600 personelimizle Türkiye genelinde yaygın bir şekilde gıda güvenliği açısından yaklaşık 1 milyon denetim gerçekleştiriyoruz. 2016’da 1 milyonun üzerinde genel bir denetim yapmışız. Bu denetimler neticesinde 15 bin 500 civarında uygunsuzluk tespit edilmiş. Bununla ilgili gerekli işlemler yapılmış. GDO’yla ilgili ise iki denetim gerçekleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi içi piyasada yapılan denetim diğeri de ithal ürünlerle ilgili yapılan denetim. İç piyasada yaptığımız denetim bir yıl içerisinde 660’tır. Yapılan bütün denetimlerde 7 üründe GDO tespiti gerçekleşmiştir. Bunlarla ilgili adli işlemlerin de başlatıldığını belirtmek istiyorum” diye konuştu.