Coşkun: Mescid-i Aksa'nın çığlığına sessiz kalamayız

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı Coşkun, “Müslümanların ilk kıblesi, harem mescitlerinin üçüncüsü, ümmetin izzet ve şerefi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını sürdüren katil devlet İsrail’i lanetliyor, Filistinli şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

19 / 07 / 2017 11:04

İsrail’in Mescid-i Aksa’da 3 Filistinli’yi öldürmesi ve sonrasında başlayan Cuma namazı yasağına Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinden tepki geldi. Yazılı bir açıklamayla Mescid-i Aksa’nın çığlığına sessiz kalmayacaklarını belirten Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, “14 Temmuz günü Mescid-i Aksa’nın avlusunda üç Filistinli genç, işgalci İsrail askerleri tarafından kurşun yağmuruna tutularak şehit edildi. Bununla yetinmeyen Siyonistler yaralılara müdahale için gelen ambulansların Mescit’e girişine de engel oldu. Bugün ise illegal gözaltılar başladı. Bu olayın ardından Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan işgalci rejim, bugün mescidi kısmen ibadete açmakla birlikte kapılara metal arama detektörleri yerleştirdi. Siyonistler, yerleşimci politikasıyla Filistinlileri evlerinden, yurtlarından çıkararak Kudüs’ü Yahudileştirme ve arkeolojik kazı adı altında Mescid-i Aksa’yı yıkıp yerine Siyon Tapınağı inşa etme planlarını adım adım uyguluyor. İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan’ın, ‘Mescid-i Aksa ve çevresini de kapsayan mekânın efendisinin İsrail olduğu’ şeklindeki sözleri bu gerçeği ortaya koyuyor” dedi.


‘FİLİSTİN HALKI YOK EDİLİYOR’

“1967 yılından beri defalarca Mescid-i Aksa’da kan döken, namaz kılınmasını engelleyen, belli bir yaş aralığındaki Filistinlileri Mescit’e sokmayan, kirli postallarıyla Mescit’i kirleten Siyonist rejim, Mescit’i tamamen ibadete kapatmak için kirli planlar yürütüyor” diyen Coşkun, “İslam dünyasının ve uluslararası toplumun sessiz bakışları, küresel güçlerin ise desteği eşliğinde Filistin halkı yok ediliyor. 2 Ekim 2015’te başlayan Kudüs İntifadası’nın başından bu yana şehit olan Filistinli sayısı 338. Öte yandan 2017’nin başından bu yana 59 Filistinli şehit oldu. Şehit olan Filistinlilerden 94’ü 18 yaşından küçük.

Son süreçte iyice gemi azıya alan Siyonist terör rejimi, Trump’ın da seçim vaatleri arasında yer alan Kudüs’ün başkent yapılması için zemin hazırlıyor.Biliyoruz ki, İsrail, son dönemde artırdığı saldırılarla Müslümanların tepkilerini ölçüyor. Sessiz kaldıkça saldırılarının şiddetini artıracaktır. Çünkü korsan devlet, gücünü İslam dünyasının ve insanlığın sessizliğinden alıyor. O halde Mescid-i Aksa’nın çığlığına sessiz kalamayız. 15 Temmuz’da ümmetle birlikte Filistinliler de o gece ayakta, dua halindeydi. Geceyi Türkiye halkıyla birlikte geçirdiler. Bugün de bize düşen Kudüs davasını sahiplenmek, Filistin halkının yanında yer almaktır” ifadelerini kullandı.


‘MESCİD-İ AKSA TÜM ÜMMETİN SORUNUDUR’

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil tüm ümmetin sorunu olduğunu kaydeden Coşkun, sorunun sadece kınama açıklamalarıyla çözülemeyeceğini ifade etti. Hükümete de ciddi sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye bu konuda daha aktif olmalıdır. Mavi Marmara sonrasında Türkiye’ye verdiği sözleri yerine getirmeyen İsrail’le ilişkiler gözden geçirilmeli, Filistinlilerin sesine ses verilerek uluslararası platformlarda itirazlar yükseltilmelidir. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırılarını, yasaklama ve kısıtlamalarını, Kudüslüler üzerindeki işkence ve zulüm operasyonlarını kınıyoruz. Müslümanların ilk kıblesi, harem mescitlerinin üçüncüsü, ümmetin izzet ve şerefi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını sürdüren katil devlet İsrail’i lanetliyor, Filistinli şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Mescid-i Aksa ve Kudüs, bir ümmet ve aynı zamanda insanlık meselesidir. Terör devleti İsrail’in Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırıları ve faşizan uygulamaları karşısında tüm dünyayı, insan hakları örgütlerini, Türkiye ve İslam dünyasındaki sivil toplum kuruluşlarını ve tüm Türkiye halkını Filistin ile dayanışma içinde olmaya, bu mukaddes mekânı korumaya ve bu hususta iş birliğine çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)