‘Daha ne yapalım, Tarım Bakanını size verdik’

Şanlıurfa’ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün tarım konusundaki talebine, “İl başkanımız da tarım şehrine destek bekliyoruz dedi. Yani daha ne yapalım, Tarım Bakanını size verdik kardeşim. Bence burada bir pozitif ayrımcılık yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

20 / 01 / 2018 16:07

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Şanlıurfa’da yapılacak olan Yerel Yönetimler Başkanlığı Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı için kente geldi. Sabah saatlerinde AK Parti İl Binasına geçen Erol Kaya, burada önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu, ardından da teşkilat üyeleri ile kısa süreli bir toplantı gerçekleştirdi.

BEYAZGÜL: İŞSİZLİK SORUNU VAR

Erol Kaya’dan önce söz alan AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kentteki istihdam sorununun çözülmesi ve tarım konusunda önlemler alınmasını gerektiğini belirterek, “Şanlıurfa yaş itibarı ile Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip bir şehir, 19,2 yaş ortalaması olan bir şehrimiz. Bu şehrimizin en önemli sorunlarından biri istihdam, işsizlik sorunu vardır. Bunun için de elbette ki Urfa’ya yatırımların ve bir takım istihdamı artıracak önlemlerin alınması her zaman talebimiz olmuştur. Yine Urfa bir tarım memleketidir, bu nedenle de enerjiye oldukça ihtiyacımız olmaktadır, bu konuda da taleplerimizi her zaman dillendirmekteyiz” dedi.

KAYA: DAHA NE YAPALIM, TARIM BAKANINI VERDİK KARDEŞİM

Daha sonra söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Beyazgül’ün tarım konusundaki talebine, “İl başkanımız da tarım şehrine destek bekliyoruz dedi. Yani daha ne yapalım, tarım bakanını size verdik kardeşim. Bence burada bir pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Ben buna yürekten inandığımı ifade edeyim. Sayın Fakıbaba’nın da burada gerek Türkiye’nin tarım politikaları ve özellikle Şanlıurfa’nın tarım ile ilgili kalkınmasındaki önemli motivasyonunu artıracağına inanıyorum” şeklinde yanıt verdi.

‘AK PARTİLİ BELEDİYELERLE DİĞER BELEDİYELER ARASINDA AYRIM YAPMADIK’

Suriyelilerin yoğunlukla yaşadığı kentlere pozitif ayrımcılık yapılması konusundaki soruya yanıt veren Kaya, “Biz ensar ve muhacir kültüründen geliyoruz. Suriyelilerin yaşadıklarını biz de yaşayabilirdik. Suriyeli kardeşlerimizi bu ülkede misafir etmek bir insanlık görevidir. Hükümetimiz de belediyelere yapılan mali yardımlarını sürekli artırmaktadır. 2002’de 4,7 milyar lira olan yerel yönetimlere yardım bugün 70 milyara gelmiştir. AK Partili belediyelerle diğer belediyeler arasında bir ayrım derseniz, hükümetimiz hiç yapmadı, bundan sonra da yapması doğru değil. Adaletin gereği ne ise onu yaptık. Suriyeli göçmenlerle ilgili imkanlar nispetinde bu yük taşıyan şehirlerimize bazı şeyler yapılmaya çalışılıyor. Belediyeler böyle ekstrem bir yardım olmadı ve olmaması lazım” diye konuştu.

KAYA, ŞANLIURFA’DAN CHP’YE YÜKLENDİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul yeni İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili olarak konuşan Kaya, “Yeni bir garabet daha yaşıyoruz, İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük şehrine bir il başkanı geldi. Yani hanımefendinin açıklamalarından utanç duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu milletin değerlerine, bu devletin geçmişine, bu ülkenin kültürüne bu kadar saygısız, bu kadar hakaret eden bir insanın İstanbul’da il başkanlığı yapmasından utanç duyduğumu ifade etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.

SEÇME SEÇİLME YAŞI İLE İLGİLİ DÜZENLEME MARTTA ÇIKACAK

Seçme ve seçilme yaşının 25’ten 18’e düşmesi konusundaki düzenlemenin mart ayına kadar çıkmış olması gerekiyor. Belediye başkanlarımız, belediye meclis üyelerimiz, muhtarlar ve muhtar azaları ile ilgili seçilme yaşının 18’e çekilmesi gerekiyor. Bunun da inşallah bu ay içerisinde meclise sevkini bekliyoruz. Ümit ediyorum ki hızlı bir şekilde yasalaşacaktır.