‘Etek için giderler elektrik için gitmezler!’

Şanlıurfa’da son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerine bir tepki de Saadet Partisi’nden geldi. İl binasında yapılan açıklamada basın mensuplarının karşısına mum, gazlı fener ve löküz ile çıkan Başkan Niyazi Yanmaz, “Etek için Ankara’ya giden hükümet partisi yetkilileri, elektrik sorunu için kılını kıpırdatmamaktadır” dedi.

04 / 08 / 2017 11:22

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Şanlıurfa’da son zamanlarda yaşanan elektrik kesintileri vatandaşları canından bezdirdi. Kentin birçok bölgesinde yaşanan kesintilerle ilgili vatandaşlar seslerini duyurmaya çalışırken, DEDAŞ’a bir tepki de Saadet Partisi’nden geldi. İl başkanlığı binasında yapılan açıklamada, parti yönetimi DEDAŞ’ı protesto etmek için basın mensuplarının karşısına mum, gazlı fener ve löküzlerle çıktı.


‘ETEK İÇİN GİDENLER KILINI KIPIRDATMIYOR!

’Yaşanan kesintilerle ilgili olarak hükümet ve DEDAŞ yetkililerini suçlayan Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, “Şanlıurfa Türkiye’nin en büyük 7. şehri ama hali içler acısıdır, ağlanacak haldedir. Hepinizin de kamuoyunda gördüğü gibi hükümet partisinden tık yok. Etek için Ankara’ya giden hükümet partisi yetkilileri, elektrik için kılını kıpırdatmamaktadır” ifadelerini kullandı.


‘ŞANLIURFALILAR 50 DERECE SICAKTA KAVRULUYOR’DEDAŞ’ın özelleştirilmesi konusuna değinen Yanmaz, “Özelleştirme furyasından TEDAŞ'da nasibini aldı. Ve bir özel sektöre ihale edildi. DEDAŞ oldu. Ancak devlet denetleme mekanizmasını çalıştırmaz, halkını özel sektörün insafına terk eder, anlaşma protokolüne uymazsa, halk böyle perişan olur. Özel sektör böyle temel ve hayati bir konuda tamamen kar ve menfaat açısından davranırsa ve yetkililer buna seyirci kalırsa, suspus olursa işte bugün olduğu gibi Türkiye'nin büyük şehri, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan GAP projesinin gerçekleştiği belde halkı, 50 derece sıcakta kavrulur” diye konuştu.


‘DEDAŞ ELEKTRİĞİN E’SİNDEN ANLAMAYAN PERSONEL ALIYOR’DEDAŞ’ta çalıştırılan personellerin liyakatsiz olduğunu ifade eden Yanmaz, “Bir defa ehil, liyakatli işçiler yerine asgari ücretle çalıştırılacak elektriğin e'sinden anlamayan personel alıyor. Böyle bir işletmede çalışacak elemanın EKAD belgesinin olması lazım. Bu belge elektrik konusunu iyi bilen ve hak eden kimselere verilmektedir. Ancak duyumlarımıza göre işsiz gençlerimiz canı pahasında olsa bu tehlikeli işlere parayı bastırarak EKAD belgeyi alıyor ve çalışıyor. Dikkat edin arazide iş kazası çok fazla olmaktadır. EKAD belgesi olduğunda herhangi bir kazada işveren hiçbir mesuliyet kabul etmiyor ve tazminat ödemiyor, adeta modern kölelik yapıyor” sözlerini kullandı.


‘KÖRDÜĞÜM VE İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GETİRMEYİNİZ’

DEDAŞ’ın vatandaşlara fahiş faturalar gönderdiğini ifade eden Yanmaz, hükümetin süreci kangrene çevirdiğini söyledi. Yanmaz, “Yüklenici firma kar gayesiyle köklü çözümler oluşturacak yatırımlar yapmıyor, işi geçiştiriyor. Vatandaşın evi kapalı olduğu halde ve işyerine, atölyesine çok fahiş elektrik faturaları geliyor. Günlerce işletmenin kapısında süründürülüyor. Ben, buradan hükümet ve hükümetin partisinin yerel yöneticilerine ve milletvekillerine sesleniyorum. Bu işi siz kangrene dönüştürdünüz. Susarak ve duymazlıktan gelerek daha da kördüğüm ve içinden çıkılmaz hale getirmeyiniz” dedi.


‘ESNAF, BAYAN, ÇOCUK HERKES KESİNTİLERDEN ETKİLENİYOR’Elektrik kesintilerinden herkesin etkilendiğinin altın çizen Yanmaz, şunları kaydetti: “Elektrik kesintisinden aydınlanmanın, serinlemenin dışında, kuyu sulaması yapan çiftçi, esnaf, atölye, sanayici, ev hanımı, hastane, eczane ve asansörde kalıp korkan ve psikolojisi bozulan çocuk ve bayanlar etkilenmektedir. Besicilik yapan esnaf hayvanlarına elektrik kesintisinden dolayı su verememektedir. Tankerlerle su taşımak mecburiyetinde kalmaktadır. Özellikle elektrikle çalışan aletler kullanan hastalar ve daha sayamadığımız birçok olay.”