Eyyübiye Belediyesi: Vurgun önlendi Mustafa Göktaş: Bana haksızlık yapıldı

Mustafa Göktaş tarafından Yenice’deki tartışmalı araziye konulan tabela söküldü. Eyyübiye Belediyesi 60 milyonluk vurgunu önlediğini açıklarken, Mustafa Göktaş ise haksızlığa uğradığını söyledi. Öte yandan tartışmalı araziyle ilgili Şanlıurfa Valiliği’nin de inceleme başlattığı ifade edildi.

12 / 07 / 2017 11:05

(Mustafa ARISÜT-İPEKYOL)

Uzun süredir gündemde olan Eyyübiye İlçesine bağlı Yenice mevkiinde bulunan araziyle ilgili tartışma sürüyor. Geçtiğiz ay Eyyübiye Belediyesi tarafından TOKİ’ye devredilen arazi üzerinde Mustafa Göktaş hak sahibi olduğunu iddia etmiş ve 52 dönümlük araziye tabela asmıştı. Mülkiyeti hazineye ait olan araziye konulan tabela Eyyübiye Belediye ekiplerince söküldü ve belediye 60 milyonluk vurgunu önlediğini açıkladı. Gazete İpekyol’a konuşan Mustafa Göktaş ise “Bana haksızlık yapıldı. Yapılan bu dedikodular, bakın mahkeme süreci devam ediyor. Ben babamdan dedemden kalma tapu ve iptal tescili açmışım. Mahkeme sürecim devam ediyor” dedi. Öte yandan Şanlıurfa Valiliğinin de konuyla ilgili inceleme başlattığı ve Milli Emlak’tan bilgi istediği ifade edildi.

Söz konusu arsayla ilgili işte tarafların iddiası:


EYYÜBİYE BELEDİYESİ: 60 MİLYONLUK VURGUN ÖNLENDİ

“Eyyübiye Belediyesi hazineye ait olan arazide hak sahibi olduğunu iddia eden Mustafa Göktaş’a engel oldu. Yaklaşık değeri 60 milyon TL olan araziye tabela asarak hak sahibi olduğunu iddia eden Mustafa Göktaş’ın girişimi 4. kez sonuçsuz kaldı. İlçe genelinde özellikle hazine arazileri üzerindeki kaçak yapılara geçit vermeyen Eyyübiye Belediyesi’nin Mustafa Göktaş’a yönelik son uygulaması da takdir topladı.

Eyyübiye Belediyesi, Yenice Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan 52 dönümlük araziyi geçtiğimiz Haziran ayında TOKİ’ye devretmişti. Toplu Konut İdaresine devredilen ve meclis kararı alınan araziyle ilgili tasarruf sahibi olduğunu iddia eden Mustafa Göktaş önceki gün arazinin bulunduğu alana tabela astı. Hazine arazisine tabela asarak hak sahibi olduğunu iddia eden Mustafa Göktaş’a yine Eyyübiye Belediyesi ‘dur’ dedi. Yıllardır çözülemeyen hazine arazisinde hak sahibi olduğunu iddia eden Göktaş’ın 4. kez araziyle ilgili tasarrufta bulunmasına Eyyübiye Belediyesi engel oldu. ‘Göktaş Tır ve Kamyon Garajı Dinlenme Tesisi’ tabelasının asıldığı araziye Eyyübiye Belediyesi ekipleri müdahale etti. Daha önce Meclis kararıyla 52 dönümlük arazinin TOKİ tasarrufunda kullanılması için Eyyübiye Belediyesi tarafından verilen taahhüdün arkasında duran ve hazine arazilerinin amacı dışında kullanılmasına göz yummayan ekipler yine müdahalede bulunarak tabelayı kaldırttı. Kaçak yapıya sıfır tolerans söylemini hayata geçirmeye devam eden Eyyübiye Belediyesi, hazine arazisi, yeşil alan ve belediyeye ait alanlarda yapılan kaçak yapılarla mücadeleye etmeyi sürdürüyor. Kaçak yapıyla mücadele konusunda kararlılıklarını sürdüreceklerini belirten Eyyübiye Belediyesi yetkilileri bu konuda vatandaşlara da sık sık uyarılarda bulunuyor. Son olarak yaklaşık 60 milyon TL değerinde olan hazine arazisinde Mustafa Göktaş’ın da hak sahibi olduğunu iddia edecek türden tabela asma girişimi de Eyyübiye Belediyesi yetkililerinin müdahalesiyle sonuçsuz kaldı.”


MUSTAFA GÖKTAŞ: BANA HAKSIZLIK YAPILDI

“Bana haksızlık yapıldı. Yapılan bu dedikodular, bakın mahkeme süreci devam ediyor. Ben babamdan, dedemden kalma tapu ve iptal tescili açmışım. Mahkeme sürecim devam ediyor. Medyada bana yapılanları, atılan iftiraları kınıyorum.

Bana medyada atılan iftiralar, bunları Mehmet Ekinci ile Necmettin Sağlam teşvik ediyor. Yenigün diye bir gazete de çıkmıştı haberi savcılığa başvurdum korsan çıktı.

60 trilyon diye söylüyorlar. Ne 60 trilyonu. Mahkeme belli olsun ben orayı 300 milyara vermeye hazırım. Babam 52 sene muhtarlık yaptı, ağabeyim 20 sene muhtarlık yaptı. 70’li yıllarda burası taşlıydı, topladım tarım alanına çevirdim. Maliye Bakanlığı diyor ki mahkeme devam ettiğinden dolayı siz oraya taş atamazsınız diyor, mahkemeyi bitirin ondan sonra değerlendirmemizi yaparız.

Ben bu işin peşini bırakmayacağım, Reis-i Cumhur’a da, Başbakan’a da çıkacağım. Savcılığa da başvurumu yaptım. Mahkemelik olan bir sürece böyle bir iftira atmanın ne anlamı var. Yarın mahkemede hazine kazanırsa terk edip gideceğim. Ben kazanırsam da mal benimdir, babamdan kalma yahu.

Ben Mehmet Ekinci’nin yanına gittim dedim burası babamın, meclis kararı çıkarma. Orada kapısında tansiyonum 20’ye çıktı. Orda bayılmışım, ambulans götürdü beni hastaneye. Raporlarım mevcuttur. Hipertansiyon hastasıyım. Bir zat demiş ki medyada kendini bayıltıyor. Gerçek değildir bunlar. Ben makamına gittim beni makamından kovdu. Bu belediyecilik anlayışı mıdır? Mustafa Göktaş kimsenin yerini işgal etmiş değildir. Abartmışlar, 52 değil 27 dönümdür. 10 bin metrekare için Eyyübiye’ye bakanlıktan yazı geldi, sen orayı istimlak edemezsin, mahkeme devam ediyor diye. Başka bir kuruma veremezsin diye Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden yazı 2. Asliye Hukuk Mahkemesine. Elimde belge var, çocuk oyuncağı değil bu. Ben devletin hazinesine konmam. Öbürü 10 bin 361 metrekare. Öbürü 6 bin metrekare. Yazıklar olsun Eyyübiye Belediye Başkanı’na, o zat kendi koltuğuna güveniyor.”


VALİLİK BİLGİ İSTEDİ

Öte yandan Şanlıurfa Valiliğinin de konuyla ilgili inceleme başlattığı ve Milli Emlak’tan bilgi istediği ifade edildi.