FETÖ'nün ‘Z’ kuralı!

FETÖ’ye yönelik hazırlanan bir fezlekede örgütün ilk kurulduğu günden bu yana '2Z kuralı' diye bilinen bir kuralı olduğu ve buna göre örgüte alınanların ya zengin ya da zeki olmasına dikkat edildiği belirtildi. Zengin olanlar için ayrı, zeki olanlar içinse ayrı programlar uygulandığı kaydedildi.

21 / 03 / 2017 10:52

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansman sağladıkları iddiasıyla aralarında şirket yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilere yönelik hazırlanan fezlekede, FETÖ/PDY'nin örgüte katılacak öğrenciler için "2Z kuralı" uyguladığı belirtildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca, örgütün, etki altına aldığı öğrencileri öncelikli olarak eğitim fakültelerine yönlendirdiğine yer verilen fezlekede, "Hukuk, tıp, mühendislik fakülteleri gibi yüksek puanla kayıt alan bölümleri kazanabilecek öğrencilere bu bölümler yerine eğitim fakültelerinin tercih ettirilmesi toplumun değişik kesimlerince eleştirilmiştir. Ancak zaman göstermiştir ki eğitim fakültelerine yönelinmesinin, örgütün uzun vadeli planlarının bir parçası olduğu görülmüştür." denildi.


YA ZENGİN YA ZEKİ

Fezlekede, örgütün geleceğin elitlerini yetiştirmeye başladığı kaydedilerek, "Eğitim gönüllüsü diğer kuruluşların ve dini referanslı yapıların aksine FETÖ/PDY, ihtiyaç sahibi olan öğrencileri değil, zeki ve başarılı öğrencileri hedef almış, hatta bu öğrencilere IQ testleri yaptırmıştır. Böylelikle örgütün devleti ele geçirme amacına ulaşmasına katkı sağlayacak kadrolaşma faaliyetlerinin önü açılmıştır. Örgütte ilk kurulduğu günden bu yana '2Z kuralı' diye bilinen bir kural vardır. Örgüte katılacak öğrencilerde iki özellik aranmaktadır. Ya zengin olacak ya da zeki olacak. Zengin olanlar için ayrı, zeki olanlar içinse ayrı programlar uygulanmaktadır. Hem zengin hem de zeki ise örgüt için bulunmaz bir fırsat olarak algılanır." ifadelerine yer verildi. Küçük yaşta başarılı öğrencilere, sahildeki yazlıklar, yayla veya bağ evlerinde, yaz kampı şeklinde kampa çağrılarak eğitim verildiği ve şahısların temaslarının kontrol edilip test edildiği belirtilen fezlekede, planlanan bu kampların "düğüne çağırmak", kamp yapılacak evlerin ise "köşk" şeklinde örgütsel olarak kodlandığı vurgulandı. (AA)