Gülpınar referandum çalışmalarını sürdürüyor

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, AK Parti Haliliye İlçe teşkilatını ziyaret ettikten sonra onlarla birlikte esnaf ziyaretlerini gerçekleştirdi.

03 / 04 / 2017 19:24

Referandum nedeniyle il genelinde sıkı bir çalışma yürüten ve her gittiği yerde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili bilgiler verip 16 Nisan günü 'Evet' oyu vermelerini isteyen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, AK Parti Haliliye ilçe teşkilatını ziyaret etti. İlçe Başkanı Mehmet Canpolat ve yönetim kurulu üyelerinden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra birlikte referandum çalışmalarını Haliliye ilçesinde sürdürdü. Yapılan açıklamaya göre; 16 Nisan’a kadar Şanlıurfa’nın en ücra köşesine kadar ulaşmaya çalıştıklarını belirten Milletvekili Kasım Gülpınar, “Haliliye İlçe Başkanı ve üyeleriyle birlikte Haşimiye Meydanında esnaf ve vatandaşlarımıza Referandumun önemini anlattık. Vatandaşlarımızla buluşup, 16 Nisan’da yapılacak ‘Halkoylaması’na destek istiyoruz” dedi.


VEKİL SAYISI ARTIYOR

Gülpınar, “Milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18’e iniyor. Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkıyor. Meclis seçimleri 4 yılda birden 5 yılda bire çıkıyor. Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı gün yapılıyor.‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde çift başlılık ortadan kalkacağı için, şu an Bakanlar Kurulu’nda olan kararname çıkarma yetkisi, hükümetin başı olan Cumhurbaşkanı’na devrediliyor. Cumhurbaşkanı’nın ‘sorumsuzluğu’ ortadan kalkıyor, yani ‘yetkili ama sorumsuz’ olmaktan çıkıyor. Cumhurbaşkanı’na denetim ve cezai sorumluluk geliyor. Yargının bağımsız olması yetmez, tarafsız da olması gerekir. Tarafsızlığı anayasal hüküm haline getiriyoruz. Askeri yargı tümüyle kaldırılıyor. Sadece disiplin mahkemelerine izin veriliyor. HSYK’nın yapısı ve seçim yöntemi değişiyor, adı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) oluyor. Üye sayısı 22’den 13’e, daire sayısı 3’ten 2’ye düşüyor. HSK’nın çoğunluğunu oluşturan 7 üye ilk kez meclis tarafından, nitelikli çoğunluk ile seçiliyor. Böylece çift başlılık ortadan kalktığı gibi istikrar daim oluyor” dedi.


CANPOLAT NEDEN ‘EVET’ DENİLMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATTI

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar ile referandum çalışmalarını sürdürdüklerini belirten AK Parti Haliliye İlçe Başkanı Mehmet Canpolat, “Biz Sayın Vekilimizle ilçemiz genelinde esnaf ziyaretleri yapıp, yolda karşılaştığımız, selamlaştığımız vatandaşlarımıza bile 16 Nisan’da neden 'Evet' demeleri gerektiğini anlattık. Mutlaka 'Evet' vermemiz gerektiğini, çünkü bu oylamanın partilerle, Milletvekilleriyle, Cumhurbaşkanıyla ilgisinin olmadığını, memleket meselesi olduğunu, umudunu Türkiye’ye bağlamış İslam devletleri ile nice mazlumların geleceği için, ülkemizin ve milletimizin huzur ve refahı için 'Evet' verilmesinin şart olduğunu anlatıyoruz. Ayrıca; teşkilatımız Kadın ve Gençlik Kolları da ayrı ayrı çalışmalarını sürdürüyorlar. Ev ziyaretlerine hızla devam ediyor, bütün Haliliye sakinlerine neden 'Evet' demeleri gerektiğini anlatıyorlar. 16 Nisan'a kadar durmadan,  yorulmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 (HABER MERKEZİ)