KARAYALÇIN’DAN ÇARPICI İDDİA ‘15 Temmuz 2018’de seçim olabilir!’

CHP’li Murat Karayalçın taziye ziyareti için geldiği Şanlıurfa’da 2019 seçimlerinin öne çekilebileceğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, TBMM seçimlerinin bu yıla, 2018 yılına çekilmesi olasılıktır, hatta güçlü bir olasılıktır. Kimileri 2018 Temmuz 15’te bu seçimin yapılabileceği kanısında” dedi.

05 / 01 / 2018 15:45

Başbakan Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı gibi görevlerde bulunan Murat Karayalçın taziye ziyareti için Şanlıurfa’ya geldi. Yaptığı taziye ziyaretlerinin ardından CHP İl Başkanlığına gelen Murat Karayalçın, burada yaptığı açıklamada 2019 seçimlerinin önemine değindi ve 2018’de erken seçimlerin yapılabileceğini kaydetti. CHP Şanlıurfa İl Başkanlığına seçilen Aziz Aydınlık’ı da tebrik eden Karayalçın, gündeme ilişkin konulara değindi.

Seçimlerin 2019’dan daha önce, 15 Temmuz 2018’de yapılabileceğini aktaran Karayalçın, “Devletin kuruluşundan bu yana en önemli 15 ayın içerisine girmiş bulunuyoruz. Bu süre bana göre Türkiye tarihinin en önemli zaman dilimidir. Yapılacak seçimlerle Türkiye yeni bir dönemin içine girecektir. Gerek 2019 Mart ayına yapılacak seçimler, gerekse 2019 Kasım ayında yapılacak seçimler, gelecek on yıllarımızı şekillendirecek çok önemli bir dönemeç olacaktır. Ancak burada bir değişiklik olma olasılığı var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, TBMM seçimlerinin bu yıla, 2018 yılına çekilmesi olasılıktır, hatta güçlü bir olasılıktır. Bazı siyasi parti genel başkanları, parti yöneticileri tarih de veriyorlar. Kimileri 2018 Temmuz 15’te bu seçimin yapılabileceği kanısında. 2018’in kasım ayında yapılacağını söyleyenler de var. Bir başka grup da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, TBMM seçimleriyle birlikte yerel yönetim seçimlerinin de yapılacağı kanısındalar. Seçim ne zaman yapılacak olursa olsun bu, tarihimizin en önemli seçimi olacaktır” sözlerine yer verdi.

TAŞERON YASASI KONUSU

Taşeron yasası konusunda da bir açıklama yapan Karayalçın, “İlk başta bu kararı coşkuyla karşıladık, gayet doğal çünkü ilk olarak ortaya atan CHP’dir. Doğal olarak bu düzenlemeyi memnuniyetle karşıladık ancak şimdi yavaş yavaş ortaya çıkan gelişmelere baktığımızda tam da istenilen, beklenilen türden bir gelişme olmayacağını, sınavları kast ederek söylüyorum. Daha netleşmedi ama bu tür kaygılarımız var. Bu nedenle genel bir değerlendirme için bu kaygıların aşılmasının zorunlu ve gerekli olduğu kanısındayım" diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL