Lokomotifin başına geçti!

2009 seçimlerinde AK Parti’den ayrılıp bağımsız olarak seçime giren ve ‘trenden inen bir daha binemez’ denilen Ahmet Eşref Fakıbaba, 65’inci AK Parti Hükümetinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. Fakıbaba’nın bakanlığı memleketi Şanlıurfa’da büyük sevinçle karşılandı.

20 / 07 / 2017 11:23

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu. Önce Şanlıurfa Belediye Başkanlığı, sonra vekillik daha sonrada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Fakıbaba’nın bakanlığı Şanlıurfa’da büyük sevinçle karşılandı. 2009 yılında bağımsız olarak girdiği Şanlıurfa Belediye Başkanlığı’nı AK Parti’ye karşı kazanan Fakıbaba ‘trenden inen bir daha binemez’ sözüne rağmen yeniden AK Parti’ye döndü ve bakanlığa kadar uzandı. Faruk Çelik’in yerine bakanlığa getirilen Fakıbaba’nın bakanlığıyla ilgili Gazete İpekyol’a açıklamalarda bulunan Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşları (STK) ve kanaat önderleri Urfalı birinin Urfa’ya bakan olmasının önemli olduğu noktasında birleşti.

Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen görüşme sonrasında açıklanan yeni kabineye AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak girdi. Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’in yerine getirilen Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bakan olması kentte olumlu ve sevinçle karşılandı. STK temsilcileri yaptıkları açıklamalarda Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bakan olması konusunda görüşlerini dile getirdi.


SADE: UZUN YILLARDAN SONRA URFALI BİR BAKANIMIZ OLDUTüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade uzun yıllardan sonra kentin Urfalı bir bakanının olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Aslında yıllar sonra Urfa Urfalı bir bakana kavuştu. Yıllarca Necmettin Cevheri’den sonra, rahmetli Cenap Gülpınar’dan sonra Urfa’ya bakanlık verilmedi. Yıllarca olmadı ve en son 2011 seçimlerinden sonra Faruk Çelik Urfa’dan milletvekili olunca bakanlık da verildi kendisine. Tabi özlenen bir tablo, beklediğimiz bir tablo. Urfalı neden bakan olmasın? Bütün milletvekillerimizde bu bakanlığı yapacak kapasiteye sahiptir. Şimdi Urfalı bakan olunca hafta sonları sayın vekillerimiz Urfa’ya geliyorlar. Eski bakanımız da Bursa’ya gidiyordu. E şimdi Fakıbaba bakan olduktan sonra, o da nasıl ki Faruk Çelik kendi memleketine gidiyordu sayın bakanımız da Urfa’ya gelecek. Yani bakan olarak halkın arasına girmesi, hasbihal etmesi, sorunları dinlemesi tabi ki daha farklıdır. Memleketimize ve ülkemize hayırlı olsun diyorum.”


ŞAHİN: KENTİMİZE VERİLEN ÖNEMİ GÖSTERİYOR
Anadolu Aslanları İşadamı Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kentte tarımın gelişmesi konusunda büyük çaba serf edeceğini bildiklerini dile getirdi. Şahin, Urfa’nın kendi evladını bakan olarak görmek istediğini kaydederek, “Şanlıurfa uzun yıllardır kendi evladını bakan olarak görmek istedi. AK Parti hükümetine 2002 yılından bu yana her seçimde büyük destek veren ve vermeye devam eden kentimize hükümetimizin de pozitif ayrımcılığını bugüne kadar birçok alanda gördük. Gerek doktorluk gerek baştabiplik gerek ise belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde kentin bağrına bastığı ve fakir baba olarak adlandırdığı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na getirilmesi Şanlı şehrimize verilen önemi bir kez daha ortaya koymuştur. Türkiye tarımının başkenti Şanlıurfa’mızda tarımın hak ettiği noktaya gelmesi konusunda Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın büyük çaba sarf edeceği hepimizce bilinmektedir. Şanlıurfa halkında büyük sevinç uyandıran bu gelişmenin başta ülkemize, ilimize ve Sayın Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’ya hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.


COŞKUN: BU KARAR OLUMLU KARŞILANDI
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun kentte AK Parti’ye büyük destek olduğunu ve böyle bir tercihin de olumlu olarak karşılandığını vurguladı. Coşkun, “Öncelikle önceki bakanımız Faruk Çelik'in yapmış olduğu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni görevinde başarılar dilerim. Bir Urfalının bakan olması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Urfalıların AK Partiye verdiği desteğe karşılık böyle bir tercih olumlu olarak karşılanmıştır. Ayrıca bu memleketin bir vekili olması ve ilimizin tarım ve hayvancılık yeri bölgesi olması hasebiyle inşallah bu bakanlıkta gerekli çalışmalara bir ivme katıp daha iyi bir yere taşıyacağına inancımız tamdır. Ben tekrar sayın bakanımıza hayırlı olsun diyor, tebrik ediyorum. Memlekete ve Milletimize hayırlı olsun temennisinde bulunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.


AKBAŞ: BAZILARI TERSİNİ SÖYLESE DE BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUZ
Şanlıurfa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ŞASEMKOM) Başkanı Faruk Akbaş ise yeni Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın denenmiş, bilinen bir adam olduğunu ve başarılı olacağına inandıklarını iletti. Akbaş, “Fakıbaba bilinen denenmiş bir adam. Halkın arasında giren biri. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ülkemiz adına çok önemli. Çünkü burası bir tarım ülkesi. İnşallah tarım konusunda uzman bir kadro kurarak Türkiye’nin tarımına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ancak bazı eleştirilerde var kendisinin tıp doktoru olması hasebiyle tarımda başarı sağlayamayacağı yönünde. Ama biz biliyoruz ki kendisine yakın dostluklarından, mesai arkadaşlarından güzel bir ekip kuracağını biliyoruz, başarılı olacağına da inanıyoruz. Kendisine başarılar dilerken, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.


AHMET EŞREF FAKIBABA KİMDİR?

Ahmet Eşref Fakıbaba, 16 Aralık 1951 tarihinde Birecik’te doğan Türk siyasetçi. 2009’da bağımsız olarak girdiği yerel seçimlerinde 77.997 oy alarak (%44) Şanlıurfa belediye başkanı seçilmiştir. 22 Ocak 2013’te, halen belediye başkanlığı görevini devam ettirirken, Ak Parti’ye katılmıştır. Birecik Lisesini başarıyla tamamlayıp, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1975 yılında mezun oldu. 1982 yılında İstanbul Taksim ilkyardım hastanesinde genel cerrahi uzmanlığını tamamladı. Aynı yıl Iğdır Devlet Hastanesinde göreve başladı. 2 yıl Başhekimlik yaptıktan sonra 1984 yılında Birecik Devlet Hastanesine geçiş yaptı. 1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesine tayin oldu. 1994-2004 yılları arasında 11 yıllık Başhekimlik hizmetinin ardından 28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AKP’den belediye başkanlığına aday oldu ve kazandı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise bağımsız aday oldu ve yine kazandı. Sonra’dan Saadet Partisi’ne katılmış ancak Numan Kurtulmuş’un partiden ayrılış nedenini göstererek parti’den istifa etmiştir. 2015 milletvekili genel seçimlerinde Şanlıurfa milletvekili seçilmiştir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.