Öcalan: Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa birincisi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, geçtiğimiz günlerde Adana’da 4’ü Suruçlu toplam 5 işçinin yaşamını yitirdiği kazayı Meclis gündemine taşıdı. Öcalan, yasa, yönetmelik ve uygulamaların yetersiz kalması sonucu iş cinayetlerinin her geçen gün artarak devam ettiğini kaydetti.

29 / 07 / 2017 10:02

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, geçtiğimiz günlerde yaşanan Adana’daki asansör kazasında yaşamını yitiren işçilerle ilgili olayı Meclis’e taşıdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından cevaplaması istemiyle yazılı önerge veren, Öcalan “Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün verilerine göre iş cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü sıradadır.  Türkiye’de işçi sağlığı ve güvenliğine gereken önemin verilmemesi, yasa, yönetmelik ve uygulamaların yetersiz kalması sonucu iş cinayetleri her geçen gün artarak devam etmektedir” dedi.

Son olarak 20 Temmuz 2017 tarihinde Adana’da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir gübre fabrikasının çatı kaplamasını yapmak için çatıya çıkartılan taşeron şirketin çalışanı altı işçi, sepet halatının kopması üzerine 10 metre yükseklikten düşmüş ve işçilerden 4’ü Suruçlu olmak üzere beşinin hayatını kaybettiği birinin ise ağır yaralandığı olayı hatırlatan Öcalan, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Raporuna göre; 2017 yılının ilk altı ayında en az 906 işçi yaşamını yitirmiştir. Oysa bu süre zarfında; 13 Mayıs günü eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklerasyon”u imzalanarak  “hedef sıfır kaza” kampanyası başlatılmıştı. Ancak kampanya sürecinin iş cinayetlerini önleyici bir etkisinin olmadığı, aksine iş cinayetlerinin artarak devam ettiğini yine İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine bakarak söylemek mümkündür. Öyle ki 3 Mayıs- 12 Temmuz tarihleri arasında; 78’i inşaat işçisi olmak üzere en az 353 işçi yaşamını yitirmiştir” diye konuştu.


‘HERHANGİ BİR SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ MIDIR?’
Adana’daki olayla ilgili olarak herhangi bir soruşturmanın başlatılıp başlatılmadığını soran Öcalan aşağıdaki soruları yöneltti: Bakanlığınız, 5 işçinin hayatını kaybettiği bir işçinin ise ağır yaralandığı iş cinayeti ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır? Olayda adı geçen firma ve taşeron şirket ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu firma ve taşeron şirkette iş güvenliği uzmanı bulunmakta mıdır? Konu ile ilgili uzman tarafından bir rapor hazırlanmış mıdır? İş cinayetinin gerçekleştiği işyerinde İşçilerin çalışabilmesi için gerekli güvenlik ortamı oluşturulup oluşturulmadığına dair bakanlığınızca denetim yapılmış mıdır? Bakanlığınızca imzalanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon”u ve  “hedef sıfır kaza” kampanyası süresince yapılan çalışmalar nelerdir? Kampanya boyunca İş cinayetlerinin artarak devam etmesinin nedenlerinin araştırılacağı bir çalışma gündeminizde var mıdır? Bakanlığınız verilerine göre 2017 ilk altı ayı içerisinde iş güvenliği ve işçi sağlığına yönelik denetimlerde cezai işlem yapılan kaç işyeri bulunmaktadır?

Giderek artan iş cinayetlerinin önlenmesi ve benzeri durumların yaşanmaması için Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılmaktadır?” (HABER MERKEZİ)