‘OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, OHAL’den besleniyor’

CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık, 81 ilde OHAL’e karşı basın açıklamaları yapıldığını belirterek, “İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir” dedi.

14 / 01 / 2018 17:32

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) dün 81 ilde OHAL’ karşı basın açıklamaları gerçekleştirdi. Şanlıurfa’da da CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık, devam eden OHAL süreci ile ilgili olarak bir açıklama yaptı ve OHAL’in milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklerine yönelik bir karşı darbe halini aldığını ifade etti.

‘TOPLUMDA AÇILAN ÇATLAKLAR, ÇUKUR HALİNE GETİRİLMEKTEDİR’

OHAL’in darbe bahanesi ile başladığını ancak iktidar partisinin bir sindirme operasyonuna dönüştüğünü aktaran Aydınlık, “Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırlan genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir” dedi.

‘HUKUK ASKIYA ALINMIŞTIR’

OHAL’i kaldırma vaadiyle iktidara gelenlerin bugün OHAL’den beslendiğini vurgulayan Aydınlık, “İktidara gelirken OHAL'İ kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL'den beslenen ve bir baskı rejimini KHK'lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşanken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, müh iradenin gaspı alenüeşnuştir. Hükümetin baskılan tüm kurumlan sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye'de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır” diye konuştu.

‘OHAL KALDIRILSIN, DEMOKRASİ İSTİYORUZ’

OHAL’in kaldırılması için 15 Ocak günü CHP olarak Ankara’da OHAL Forumu düzenleyeceklerini bildiren Aydınlık, “Toplumun tüm kesimlerini doğrudan etkileyen, iş dünyasından sivil topluma, emekçilerden yargıya, medyadan eğitime kadar, herkese dokunan OHAL'in bir kez daha uzatılması gündemde iken, CHP olarak bir çağrı yapıyoruz. 15 Ocak 2018 günü Ankara'da düzenlenecek OHAL Forumu ile sivil darbenin ülkemizde açtığı derin yarayı bir kez daha haykıracak ve tek adam rejimine karşı duran, demokrasiden yana tüm kesimlerin kendilerini ifade edeceği bir buluşmayı sağlayacağız. Bu olağanüstülüğü normalleştirmeye çalışanlara karşı CHP, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sendikalar olarak bir kez daha ifade ediyoruz; OHAL'e artık yeter, OHAL kaldırılsın, demokrasi istiyoruz!” diyerek sözlerine son verdi.