Önen'den Regaip Kandili mesajı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen Regaip Kandili nedeniyle mesaj yayınladı.

29 / 03 / 2017 18:29

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, mübarek Regaib Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında, “Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun. Birliğimiz, dirliğimiz ve ülkemizin huzuru için dua edelim. Regaib Kandiliniz mübarek olsun” diyerek Şanlıurfalı hemşehrilerinin ve İslam âleminin Regaib Kandilini tebrik ettiğini belirtti.

Bu geceyi ganimet bilip, tevbe istiğfar etmeli

Regaib Kandilinin, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biri olduğunu, belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Bilindiği gibi, 3 ayların müjdecisi olan ve Receb ayının ilk Cuma gecesi Regaib Kandilidir. Yani 30 Mart 2017 Perşembe gününü 31 Mart Cuma gününe bağlayan gece Regaib Gecesi, yani Receb ayının ilk Cuma gecesidir. Bu geceye de Regaib gecesi denir. Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece, Regaib gecesidir. Çünkü Allahü Teâlâ bu gecede, mümin kullarına ragîbetler, yani ihsanlar, ikramlar yapar. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere kat kat sevab verilir. Allahu Teâlâ o geceye hürmet edenleri affeyler. Receb ayının her gecesi kıymetlidir. Her Cuma gecesi de kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli olmaktadır” dedi.

Manevi faaliyetler nurludur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Önen, “Regaib gecesinin kıymeti, çeşitli hadîs-i şerifler ile bildirilmiştir. Her ümmet, bu aya saygı gösterirdi. Receb demek, mürecceb, muazzam, muhterem, kıymetli demektir. Mübarek geceleri ihya etmeli, yani kaza namazları kılmalı, Kur’ân-ı kerim okumalı, dua, tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevablarını ölülere de göndermelidir. Bu gecelere saygı göstermelidir. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Resulullah efendimiz, bu gece çok ibadet, çok dua ederdi. Bizlerde, birliğimize, dirliğimize, cennet vatanımız Türkiye’de huzur içinde nice uzun yıllar yaşamamız, iç ve dış düşmanlarımızı sevindirmemiz, İslam aleminin refahı için çalışabilmemiz düşüncesiyle bol bol dua edelim. Tek kişinin çalışma ve kazanma gücü maddi hayatta olduğu gibi manevi hayatta da sınırlıdır diyorsak, bunun çaresi vardır. Aynı gayeyi paylaşan ve dünyada aynı maksatla yaşayan mü'min kardeşlerimizle birlikte teşkil ettiğimiz manevi şirket; bize hesabından âciz kalacağımız sonsuz bir manevi serveti kazandırabilir. Üstelik maddi kazançlarda kâr, ortaklar arasında bölünerek küçüldüğü halde mânevi kârda böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü manevi faaliyetler nurludur. Nur ise maddi eşya gibi küçülmez ve bölünmez. Bu vesileyle bu mübarek geceyi yakınlarımızla, dostlarımızla, cemaatle en güzel şekilde ihya etmenin yollarını arayalım. Milletimizin birliği, dirliği ve devletimizin bekası için bol bol dua edelim” diye konuştu.