‘PEMBE OTOBÜS’ MECLİS’TE!

İlk olarak Malatya’da şehir içi ulaşıma başlayan pembe otobüs uygulamasının bir benzeri Şanlıurfa için de istendi. Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında söz alan AK Parti meclis üyesi Sait Kaya, özellikle üniversiteye gidiş gelişlerin yoğun olduğu saatlerde, ek olarak sadece kadınlara hizmet verecek pembe otobüslerin hizmete konulmasını ve şoförünün de gerekirse kadın olmasını talep eden bir önerge sundu.

12 / 12 / 2017 11:09

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantıları dün yapılan ilk birleşimle başladı. Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç Başkanlığı’nda Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda önergeler ve İmar Komisyonuna sevk edilecek konular görüşüldü.

Toplantıda meclis üyeleri tarafından sunulan önergeler, yapılan oylama sonucunda gündem alındı. Meclise sunulan önergeler arasında en dikkat çekeni ise AK Partili meclis üyesi Sait Kaya tarafından verilen ‘pembe otobüs’ konusundaki önergeydi. Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü için verilen önergede, özellikle otobüslerin kalabalık olduğu saatlerde ek olarak sadece kadınların kullanacağı pembe otobüslerin olması önerildi. Toplantıda, Başkan Kılıç, Kudüs konusunda da bir açıklama yaptı.

‘ELLERİNDE KİTAPLARI İLE TIKIŞ TIKIŞ GİDİYORLAR!’
Verdiği önerge konusunda söz alan Sait Kaya, “Osmanbey Kampüsü merkezden uzak ve belli saatlerde öğrenciler çok ciddi yoğunluklar yaşanmakta. Her ne kadar otobüs sayısı artırılsa da, otobüsler büyütülse de bu kadar mesafeyi çoğu zaman kızlarımız bindiği yerden indiği noktaya kadar ellerinde kitapları ile tıkış tıkış gitmektedir. Evet, trafikte farklı çözümler gerekiyor, raylı sistem gerekiyor ama bu bugün için çözüm değil. Çözüm noktasında sadece bu hata özel, sadece kadınlara çalışacak, sadece üniversiteye gidecek genç kızlarımıza çalışacak bir otobüs bir veya iki otobüs tahsisi, belli saatlerde onlara özel çalışacak. Pembe otobüs ismi de verilebilir buna. Hatta bunun şoförü de kadın olabilir. Osmanbey güzergahında kız öğrencilerimizi güvenle taşıyacak. Ayakta durmasında, sıkışmasında bir mahsurun olmayacağı bir noktada Büyükşehir Belediyemizin çalışma yapmasını istiyoruz. Bu konunun da takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

KILIÇ, KUDÜS KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI
Daha sonra İmar Komisyonuna sevk edilecek konular meclise sunuldu. Sevklerin ardından söz alan Meclis Başkanı Vekili Nihat Kılıç, son günlerde gündemden düşmeyen Kudüs konusunda açıklamalarda bulundu.

Kudüs’ün Müslümanlar için çok önemli olduğuna değinen Kılıç, “Filistinliler, kendi topraklarında muhacir konumuna getirilmeye çalışılıyor. Bu konuda hassasiyet gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürü borç biliriz. Gerçekten onun ümmete haykırışından sonra, dik duruşundan sonra Amerika’nın aldığı-alacağı bu kararın bir hükmünün olmadığı, 1980’li yıllarda Birleşmiş Milletlerde Kudüs’e ilişkin alınmış bir kararın olduğu ve o kararın çiğnenemeyeceği aşikar bir şekilde deklare edildi. Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir ve ilk kıblesi olarak kalmaya da devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Yine AK Partili meclis üyesi Yusuf Aktaşoğlu da Kudüs konusunda bir açıklama yaparak, “Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir, İslam ümmetinin kalbidir, İslam ümmetinin rotasıdır. Bu vesile ile verilmiş olan ifadelerin, sözlerin tamamen arkasındayız. Canımızla başımızla Kudüs bizimdir ve bizim kalacaktır” diyerek sözlerine son verdi.  Yapılan konuşmaların ardından meclisin ilk birleşimi sona erdi.

(Mustafa PAYIK/İPEKYOL)