Ramazan fırsatçılarına göz açtırılmayacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Spekülatif amaçlı, 'Ramazan geliyor insanların ihtiyaçları artacak ben bu fiyatı biraz arttırayım, fazla kazanayım' dedikleri an başlarında regülasyon görevimizi görürler." dedi.

14 / 05 / 2018 10:11

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Çok değerli esnaf arkadaşlarım, sanayicilerim lütfen beni yanlış anlamasınlar. Onlar çok düzgün ve dürüst çalışan insanlar. Ama yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, 'Ramazan geliyor insanların ihtiyaçları artacak ben bu fiyatı biraz arttırayım, fazla kazanayım.' dedikleri an başlarında regülasyon görevimizi görürler." dedi. Fakıbaba, Balıkesir'in Bandırma ilçesi Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde yapımı tamamlanan Biyoteknoloji Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 2002 yılında 10 milyon olan büyük hayvan varlığı sayısının 16 milyona, küçükbaş hayvan varlığı sayısının da 31 milyondan 45 milyona çıktığını belirterek, burada çiftçi ve üreticilerin alın terlerinin, emeklerinin olduğunu çok iyi bildiklerini, bundan dolayı yürekten teşekkür ettiğini bildirdi. Fakıbaba, Türkiye'nin bir yılda toplam et tüketiminin 1 milyon 350 bin ton olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: "Emin olun 100 bin ton kadar et ithalatımız oluyor. Dün Sayın Başbakanımız Erzincan'da 250 bin düve projesini başlattı, bunu 3 yılda tamamlatacağız. Ondan 15 gün önce de Şırnak'ta bakan olarak bu kardeşiniz 500 bin damızlık koyun projesini başlattı. Göreceksiniz bunlarla et ithal eden değil ihraç eden bir ülke haline geleceğiz. Çok zor değil. Ben dün akşam, gecenin saat 12'sinde Brezilya tarım bakanıyla beraberdim, tarihini anlattı bize çok benziyor. Onlar da 10-15 yıl önce et ithal eden bir ülkeyken sonradan yapmış oldukları çalışmalarla şu anda dünyanın çeşitli ülkelerine et ihraç ediyorlar. Onun için önümüz açık. Bizim bu desteklerimiz devam edecek. Desteklerimiz kuruşu kuruşuna üretici kardeşlerimizin eline geçecek. Bu sene tahmin ederim 15 milyar lirayı bulacak. 2002 yılında 1,8 milyar lira olan destek, 2018 yılında 15 milyarı bulmuş."

RAMAZAN FIRSATÇILARINA GEÇİT YOK

Sadece üreticiyi değil esnafı, sanayiciyi, tüketiciyi de düşünmek zorunda olduklarını belirten Fakıbaba, "Bir bakıyorsunuz ki tarladan sofraya gelinceye kadar fiyat 1 liraysa 7 lira olmuş. Bu konuda da hükümetimiz gerekli çalışmaları yapılıyor. Ama bu seçimden dolayı belki bir aksama olabilir. Buna da mutlaka bir düzen ve kural getirilecektir. Bizim 90 milyona yakın insana karşı da sorumluluğumuz var. Çok değerli esnaf arkadaşlarım, sanayicilerim lütfen beni yanlış anlamasınlar. Onlar çok düzgün ve dürüst çalışan insanlar. Ama yüzde 1 dahi olsa spekülatif amaçlı, 'Ramazan geliyor insanların ihtiyaçları artacak ben bu fiyatı biraz arttırayım, fazla kazanayım' dedikleri an başlarında regülasyon görevimizi görürler. Onun için en ufak duyumlarda gerekli şeyleri yapıyoruz." diye konuştu. Fakıbaba, Türk tarımı ve hayvancılığı için hiç kimsenin kuşkusunun olmamasını isteyerek, "Her geçen ay, her geçen yıl çok daha farklı olacağız. İnşallah son 3 yıl içinde lider bir ülke haline geleceğiz." ifadesini kullandı. Fakıbaba, konuşmasının ardından merkezin açılışını gerçekleştirdi. (AA)