Rektör Taşaltın’a 'Yanlıştan dön' çağrısı

Harran Üniversitesi'nin Eyyübiye Kampüsü'nün yerini TOKİ'ye verme kararını eleştiren Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, rektöre "Sen geçicisin, biz kalıcı" diyerek yanlıştan dönmesi çağrısında bulundu.

19 / 01 / 2018 16:17

Mustafa PAYIK-İPEKYOL

Harran Üniversitesi'nin içerisinde Ziraat Fakültesi'nin de yer aldığı Akçakale üzerindeki Eyyübiye Kampüsü'nü TOKİ'ye verme girişimlerine bir tepki de Saadet Partisi'nden geldi.

Parti İl Başkanlığı tarafından her perşembe olduğu gibi bu perşembe de haftalık değerlendirme basın toplantısı düzenlendi. El Ruha'da düzenlenen toplantıya Parti İl Başkanı Niyazi Yanmaz, parti yönetimindekiler ve basın mensupları katıldı. Toplantıda öne çıkan gündem başlığı ise kampüsün TOKİ'ye devredilme teşebbüsüne dair oldu. Üniversitenin kararını sert bir dille eleştiren Başkan Yanmaz, "Allah'tan korkun. Tohumculukta, ürün yelpazesinin genişletilmesinde Urfa'nın önünü açması gereken, tarımı bilimsel noktaya taşıyabilecek üniversite 'Bu yer bana fazla geldi, baş edemiyorum alın betonlaştırın' diyor. Böyle bir akıl tutulması olabilir mi?" dedi.

"ÜNİVERSİTEYE BAKINCA İNSAN UTANIYOR"

Bunun arka planında siyaset olduğuna dikkat çeken Yanmaz, "Bilimi, ilimi, liyakati kriter alsanız üniversiteye mükemmel insanlar getirirsiniz.  Politik tasavvurlarla oraya 'Bu bizim adamımız' diyerek adam getirirseniz sonra yerlerde sürünürsünüz. Eski Harran Üniversitesi'nin dünyaya vurduğu damga ile şimdiki üniversitenin yerde sürünmesine bakınca insan utanıyor. Harran Üniversitesi sıralamaya girmediği gibi özel üniversitelerin de sonrasında" açıklamasında bulundu.

"REKTÖRÜ İKAZ EDİYORUZ"

Kampüs yerinin TOKİ'ye verme kararının yanlış olduğunu söyleyen Yanmaz, Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'a şu çağrıda bulundu: "Sosyal yara var. Urfalılar Urfa'yı terk ediyor. Biz Şanlurfa yaşanabilir hale gelsin, insanlar doğdukları yerde doysunlar istiyoruz. HRÜ Ziraat Fakültesi'nin TOKİ'ye devredilmesi çok yanlış. Bunun ziraate tarıma faydalı hale getirilmesi lazım. Çünkü TOKİ özerk. Büyükşehir Belediye Meclisini bile dinlemiyor. Rektörü ikaz ediyoruz. Kendisi gelip geçici biz kalıcıyız. Urfa'ya böyle bir kötülük içerisinde olmasın bunun düzeltilmesini istiyoruz."

REKTÖR NE DEMİŞTİ?

Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, Eyyübiye Kampüsünün yerini neden TOKİ’ye vermek istediklerini, “Yeşil alan diyenin niyeti yeşil alan değil ki, hedefleri şu açık konuşayım; bu rektörü değiştirene kadar oyalayalım, rektör değişip kendi istediğimiz rektör gelirse orayı da güzelce parselleyelim, yiyelim, özeti bu. Ben de diyorum ki ben ne yapayım direneceğim, başka çarem yok”  demişti.