Saadet Partisi de etek tartışmasına girdi

Bakan Faruk Çelik’in kendisinin yuhalanması olayı karşısında kullandığı ‘etek giyin’ sözlerinin yankıları sürüyor. Saadet Partisi Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanı Semra Yegenoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Urfalı etek giymez, giydirir. Seni de aşağıladığın eteği giyen bir kadın doğurdu” diyerek Bakan Çelik’i eleştirdi.

07 / 07 / 2017 10:44

Bilal KAPLAN/ İPEKYOL

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ajans Urfa’ya verdiği röportajda Şanlıurfa’da Ceylanpınar, Akçakale ve Harran’da protesto edilmesi konusunda sert ifadeler kullanmış ve ‘etek giyin’ demişti. Bakan Çelik’in sözlerinin yankıları sürerken, Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Semra Yegenoğlu da Bakan Çelik’in konuşmalarını sosyal medya hesabı üzerinden yazdığı yazı ile eleştirdi.


‘SENİ DE AŞAĞILADIĞIN ETEĞİ GİYEN BİR KADIN DOĞURDU’

Yegenoğlu yaptığı açıklamada, ”Bursalı Faruk Çelik Bey, sana 'bey' diyorum; çünkü ben Şanlıurfalıyım. Urfalı erkeğiyle-kadınıyla saygılıdır, dürüsttür, merttir, cömerttir. Urfa'da hangi kapıyı çalarsan seni ağırlar, sofrasına oturtur, değer verir. Nitekim seni de kucakladılar. Urfalı nankör değildir. Kendi deyimiyle 'yediği kaba pislemez'. Urfalı dünyanın en düzgün babasıdır, kardeşidir, oğludur. Urfalı etek giymez, giydirir. Seni de aşağıladığın eteği giyen bir kadın doğurdu. O etekli hakkını helal etmezse cennete giremezsin. Son sözü benim Urfalım söyler 'her horoz kendi çöplüğünde öter. Hz. Muhammed (S.A.V.)'den iki hadis aktarayım sana. 1-Allah sizden kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister. Çünkü onlar sizin analarınız, kızlarınız ve teyzelerinizdir.

2-Sizin en hayırlınız eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızım. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır. Onlara karşı ancak kötü kişiler ihanet eder.” sözlerine yer verdi.